Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415-57/07
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-57/07
Data
2007.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
aport
objęcie udziałów
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
środek trwały


Tożsamy z
118471
Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami:- czy wniesienie aportem do nowopowstałej spółki prawnej w zamian za objęcie udziałów maszyn będących środkami trwałymi firmy o wartości poniżej 3.500,00zł powoduje powstanie przychodu do opodatkowania, jeśli tak to w jakim momencie należy przychód opodatkować oraz jaką stawką podatku?- czy przychód ze zbycia środków trwałych należy uwzględnić w deklaracji podatkowej PIT-5 za m-c listopad?- czy przychód ze zbycia środków trwałych wniesionych aportem do spółki prawnej należy wykazać do 30.04.2007r. w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2006 na druku PIT-38 czy PIT-36?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W listopadzie 2006r. Podatnik w zamian za objęcie udziałów wniósł aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością maszyny będące środkami trwałymi w firmie. Maszyny wniesione aportem były w całości zamortyzowane, wartość żadnej z maszyn w ewidencji księgowej nie przekraczała 3.500,00zł.

Zdaniem Wnioskodawcy wniesiony aport do spółki prawnej w postaci środków trwałych w zamian za objecie udziałów nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, w konsekwencji nie należy go wykazać w deklaracji PIT-5 oraz zeznaniu PIT-36. Powstanie natomiast przychód z kapitałów pieniężnych, który należy opodatkować 19% stawką podatku dochodowego i wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu PIT-38 do dnia 30.04.2007r.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Podatnika stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art.14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami) przychodem z działalności gospodarczej są również:

1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

W świetle powyższego wniesienie aportu w postaci składnika majątkowego firmy nie skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, bowiem nie wiąże się z odpłatnym zbyciem tego składnika.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość otrzymanych przez wnoszącego aport akcji (udziałów), czy też wkładów, jest jego przychodem.

Ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów jako przychody z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 9 wyżej powołanej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W myśl przepisu art. 17 ust. 2 u.p.d.o.f. przy ustalaniu przychodów z tytułu objęcia udziałów (akcji, wkładów) należy stosować odpowiednio przepisy art. 19 ww. ustawy, które stanowią, iż:

1. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

3. Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

4. Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedmiotowy przychód powstaje w dniu:

1) zarejestrowania spółki, albo

2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W myśl przepisu art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z (...) tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną (...) w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z treścią ustępu 2 pkt 5 tegoż artykułu, dochodem o którym mowa powyżej jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną (...) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1e ww. ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce (...) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu w wysokości:

1) wartości początkowej przedmiotu wkładu , zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych (...), jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;

2) wartości:

a) nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce (...), w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć,

b) określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 - wydatków na nabycie lub objęcie - w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce (...), które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c) określonej zgodnie z przepisami dotyczącymi określania kosztów w przypadku zbycia akcji (udziałów) objętych za aport (art. 22 ust. 1f u.p.d.o.f.), w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce (...), które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce (...).

3) faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

W świetle przytoczonych powyżej uregulowań prawnych udziały objęte w spółce prawnej stanowią dochód uzyskany w zamian za wkład niepieniężny w postaci składników majątkowych firmy podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl treści art.45 ust.1a pkt 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód ten podlega wykazaniu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu na druku PIT-38, w terminie do dnia 30 kwietnia 2007r.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj