Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 415/1/1/07
z 14 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415/1/1/07
Data
2007.02.14



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
mały podatnik
odpisy amortyzacyjne
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy dokonanie przez małego podatnika jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji środków trwałych, których łączny koszt zakupu wyniesie około 50.000 euro, jest zgodne z obowiązującą ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej od 15.03.2006 r., która spełnia kryteria małego podatnika tj. przychody ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyły kwoty 800.000 Euro. W bieżącym roku podatkowym spółka zamierza dokonać znacznych inwestycji z tytułu zakupu sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, którego koszt zakupu wyniesie łącznie około 50.000 Euro. Sprzęt ten na mocy umowy najmu będzie wykorzystywany przez X do celów dydaktycznych w zakresie fizjoterapii, geodezji i kartografii, gospodarki przestrzennej, architektury. W związku z powyższym spółka zamierza na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji środków trwałych.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy powyższe czynności są zgodne z obowiązującą ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż powyższe czynności będą zgodne z obowiązującą ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko organu podatkowego

W myśl art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22k ust. 7 ww. ustawy podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do art. 5a pkt 20 ww. ustawy małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł,

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej. Wspólnicy spółki jako mali podatnicy zamierzają zakupić w 2007 r. środki trwałe i dokonać ich amortyzacji na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami podatnik będący małym podatnikiem ma prawo do dokonania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zakupionych po 1 stycznia 2007 r. zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyjątkiem samochodów osobowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 50.000 Euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Powyższych odpisów amortyzacyjnych podatnik może dokonać w roku podatkowym, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ponieważ zgodnie ze stanem faktycznym wspólnicy spółki cywilnej spełniają kryteria do uznania ich za małych podatników oraz zakupione środki trwałe zaliczane są do grupy 3-8 Klasyfikacji środków trwałych i nie są to samochody osobowe, możliwe jest dokonanie przez spółkę odpisów amortyzacyjnych w oparciu o art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy dodać, iż przy określaniu limitu 50.000 Euro nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od nieprzekraczającej 3.500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z powyższego, w świetle przedstawionych przepisów stanowisko podatnika w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych tj. możliwości dokonania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji środków trwałych jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj