Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-100/06
z 17 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-100/06
Data
2006.11.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność statutowa
niepełnosprawni
rehabilitacja niepełnosprawnych
usługi rehabilitacyjne
zwolnienie


Pytanie podatnika
1. Czy świadczenie usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawę napojów na rzecz osób niepełnosprawnych i niewidomych jako realizacja działalności statutowej kwalifikuje się do zwolnienia z VAT?2. Czy świadczenie dofinansowanych przez PFRON usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawę napojów na rzecz innych osób niepełnosprawnych jako dziłalność statutowa kwalifikuje się do zwolnienia z VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 sierpnia 2006 r. (data wpływu do urzędu: 17 sierpnia2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z podatku VAT jako objęte działalnością statutową świadczenia usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawy napojów bezalkoholowych na rzecz osób niewidomych, niepełnosprawnych, podopiecznych jednostki macierzystej oraz świadczenia dofinansowanych przez PFRON usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawy napojów bezalkoholowych, w ramach turnusów rehabilitacyjnych na rzecz innych osób niepełnosprawnych

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wnioskodawca - Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy jest jednostką lokalną Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w L. Ośrodek został wpisany do prowadzonego przez Wojewodę Pomorskiego rejestru ośrodków, w których mogą się odbywać turnusy rehabilitacyjne. Status organizatora turnusów rehabilitacyjnych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne korzystające z dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma jednostka macierzysta – Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi - Zakład dla Niewidomych w L. Ośrodek w S. prowadzi działalność w zakresie wypoczynku, świadczy usługi zakwaterowania i wyżywienia, sprzedaży napojów bezalkoholowych. Działalność ta jest prowadzona w pierwszym rzędzie na rzecz osób niewidomych, podopiecznych jednostki macierzystej – Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi – tj. Zakładów w L. i jest to działalność statutowa. Również w zakres działalności statutowej wchodzi organizowanie turnusów rehabilitacyjnych dla zorganizowanych grup osób niepełnosprawnych z innych organizacji społecznych, których pobyt jest dofinansowany z funduszy PFRON.

W miarę wolnych miejsc – usługi zakwaterowania i wyżywienia, sprzedaży napojów bezalkoholowych są oferowane organizacjom społecznym, fundacjom, osobom prawnym, podmiotom gospodarczym, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej na zasadach komercyjnych, poza działalnością statutową. Do tego segmentu działalności wnioskodawca kwalifikuje przyjmowanie grup turnusowych osób niepełnosprawnych, których organizatorami są inne osoby prawne lub organizacje. Dochód z tej działalności przeznaczony jest w całości na realizacje celów statutowych Towarzystwa. Wykonywane usługi nie różnią się na ogół w swoim charakterze od tego czy są wykonywane na rzecz osób niepełnosprawnych, ich opiekunów, rodzin osób niepełnosprawnych czy innych osób – są to usługi zakwaterowania i wyżywienia, sprzedaży napojów bezalkoholowych, udostępniania bazy sportowej, wypoczynkowej, transportu osób. W przypadku realizowania usług rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych świadczone są usługi rehabilitacyjne z udziałem osób z uprawnieniami do świadczenia takich usług i z wykorzystaniem infrastruktury wnioskodawcy służącej rehabilitacji.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zapytuje, czy świadczenie usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawy napojów bezalkoholowych na rzecz osób niewidomych, niepełnosprawnych, podopiecznych jednostki macierzystej jako realizacja działalności statutowej, kwalifikuje się do czynności objętych zwolnieniem z podatku VAT, oraz czy świadczenie dofinansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawy napojów bezalkoholowych, w ramach turnusów rehabilitacyjnych na rzecz innych osób niepełnosprawnych – jako realizacja działalności statutowej, kwalifikuje się do czynności objętych zwolnieniem z podatku VAT

Dla celów rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług podatnik przyjął następująca kwalifikację wykonywanych usług:

  • usługi wykonywane na rzecz niewidomych, podopiecznych jednostki macierzystej podatnik kwalifikuje do działalności statutowej jako usługi zwolnione z podatku VAT wg symbolu PKWiU 91 – usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe), zgodnie z wykazem usług zwolnionych od podatku – załącznik nr 4 do ustawy;
  • usługi wykonywane na rzecz osób niepełnosprawnych niebędących podopiecznymi Towarzystwa, ale dofinansowane bezpośrednio z funduszu PFRON, w tym turnusy o charakterze rehabilitacyjnym, przystosowawczym bądź leczniczym podatnik kwalifikujemy również do działalności statutowej jako usługi zwolnione z podatku VAT wg symbolu PKWiU 91 (załącznik nr 4 do ustawy);

Zdaniem podatnika w opisanym stanie faktycznym - kwalifikacje wskazanych usług należy uznać za prawidłowe. Wykonywanie usług zakwaterowania i wyżywienia, prowadzenia turnusów rehabilitacyjnych ściśle w ramach działalności statutowej uznajemy za usługi zwolnione z podatku VAT wg symbolu PKWiU 91.

Ocena prawna stanu faktycznego

Z dołączonych do wniosku o interpretacje dokumentów wynika, iż wnioskodawca uzyskał wpis do rejestru ośrodków ośrodków, w którym mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne i jest uprawniony do przyjmowania zorganizowanych grup turnusowych osób niepełnosprawnych:

  • z dysfunkcją narządu wzroku,
  • z upośledzeniem umysłowym,
  • z chorobą psychiczną,
  • z epilepsją,
  • ze schorzeniami układu krążenia

- na turnusy rehabilitacyjne: ogólnousprawniające z programem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz specjalistyczne (z programem nauki niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością, z programem nauki orientacji przestrzennej, z programem wczesnej interwencji dla osób niewidomych.

Z dołączonych dokumentów wynika, iż status organizatora turnusów rehabilitacyjnych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne korzystające z dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma jednostka macierzysta – Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi – Zakład dla Niewidomych w L.

Wskazać należy, że z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy o VAT wynika, iż będące przedmiotem opodatkowania towary i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla wykonywanych czynności zasadnicze znaczenie ma klasyfikacja statystyczna.

W myśl komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. (Dz. Urz. GUS.05.1.11) zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji, zaliczenie określonego wyrobu lub usługi do określonego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta lub świadczącego usługę. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dot. np. charakteru usługi. Organ podatkowy nie jest uprawniony do wydawania jakichkolwiek opinii klasyfikacyjnych jak również nie jest właściwy do potwierdzenia dokonanej przez podatnika klasyfikacji. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-175 Łódź z wnioskiem o wydanie opinii klasyfikacyjnej w tej sprawie.

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Zakład dla Niewidomych w L. działa w formie stowarzyszenia.

Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, jednak może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad.

Wnioskodawca - Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w S. to terenowa jednostka organizacyjna wskazanego stowarzyszenia, samodzielnie sporządzająca sprawozdanie finansowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z zapisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

We wskazanym załączniku nr 4 pod poz. 10 ustawodawca wymienia pod symbolem PKWiU 91 usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe).

W związku z tym działalność organizacji członkowskich będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług pod warunkiem, że:

  • jest to działalność wyłącznie statutowa,
  • działalność ta nie jest gdzie indziej sklasyfikowana, co znaczy, że usługi świadczone przez organizacje członkowskie korzystają ze zwolnienia, gdy nie są sklasyfikowane w innej grupie PKWiU niż 91.

Dlatego też należy odpowiedzieć na pytanie czy można zaliczyć do działalności statutowej działalność polegającą na świadczeniu usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawie napojów bezalkoholowych na rzecz osób niewidomych, niepełnosprawnych, podopiecznych jednostki macierzystej oraz czy jest działalnością statutową świadczenie dofinansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawy napojów bezalkoholowych, w ramach turnusów rehabilitacyjnych na rzecz innych osób niepełnosprawnych.

Identyfikacja towarów i usług następuje poprzez klasyfikacje statystyczne. Jak wskazano powyżej obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności ciąży na podatniku.

W przypadku, gdy opisane powyżej usługi będą zaklasyfikowana do innej grupy PKWiU niż 91 to usługi te nie będą mogły korzystać ze zwolnienia, mimo, że będzie to działalność statutowa.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego świadczenie przez wnioskodawcę usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawy napojów bezalkoholowych na rzecz osób niewidomych, niepełnosprawnych, podopiecznych jednostki macierzystej oraz świadczenie dofinansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usług zakwaterowania i wyżywienia, dostawy napojów bezalkoholowych, w ramach turnusów rehabilitacyjnych na rzecz innych osób niepełnosprawnych, nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 10 załącznika Nr 4 (opisane usługi nie stanowią usług świadczonych przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie statutowe).

Prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza we wskazanym powyżej zakresie stanowi świadczenie usług opodatkowane według właściwych stawek stosownie do dokonanej przez podatnika klasyfikacji.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj