Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB/415/115/06/BM
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415/115/06/BM
Data
2006.12.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs walut
przewalutowanie
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy spółka prawidłowo postępuje zaliczając różnice kursowe powstałe w momencie spłaty raty kredytowej wyrażanej w walucie obcej do przychodów podatkowych bądź kosztów uzyskania przychodów?
Kredyt został udzielony w złotych polskich i przewalutowany na kredyt w frankach szwajcarskich po kursie wynegocjowanym z bankiem.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Pradnik działajac na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.09.2006 r. (uzupełnionego w dniu 31.10.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2006 r do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Pradnik wpłyneł wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (w/w pismo Jednostka uzupełniła w dniu 31.10.2006 r. o opłatę skarbową, oraz o własne stanowisko w sprawie). Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:
Spółka „..." dokonała przewalutowania udzielonego przez bank kredytu obrotowego w złotych polskich na kredyt w walucie obćej tj. w frankach szwajcarskich po kursie wynegocjowanym z bankiem. Raty kredytowe i odsetki od kredytu spłacane sa od kredytu we frankach szwajcarskich, które przeliczane są na PLN po kursie tego banku z dnia zapłaty. Zdaniem Spółki w momencie spłaty raty kredytowej wystepie różnice kursowe dodatnie lub ujemne które należy zaliczyć do przychodów bądź do kosztów uzyskania przychodów.

Dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik informuje, iż stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są, m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Zgodnie z art. 12 ust. 2a w/w ustawy, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków, obliczona przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. W myśl art. 12 ust. 3 w/w ustawy jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występuje różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Równocześnie zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone se w walutach obcych, pomiędzy dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występuje różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów. W myśl art. 15 ust. 1 a w/w ustawy, koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczone przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
Mając na względzie brzmienie cytowanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tut. Organ podatkowy stwierdza, iż różnice kursowe mające wpływ na przychód lub na koszty podatkowe powstaje tylko w przypadku płatności dokonywanej drogą faktycznego transferu środków pieniężnych w walutach obcych. Różnice kursowe powstają bowiem w dacie spłaty zobowiązania walutowego w sytuacji gdy wyniki przeliczeń na walutę polską tej samej ilości waluty obcej różnie się ze względu na wahania kursów między datą zarachowania zobowiązania, a faktyczne zapłatą.

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 usta 1 pkt 10 lit. a cytowanej ustawy, otrzymanie kredytu oraz jego spłata nie stanowi odpowiednio ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu, za wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tego kredytu. Oznacza to, iż środki pieniężne otrzymane jak i wydatkowane na spłatę części kapitałowej kredytu, nie maje wpływu na rozliczenie podatkowe kredytobiorcy. Sama czynność zmiany walut (przewalutowanie), w której zostaje wyrażony kredyt nie zmienia faktu, że kredyt pozostaje kredytem, pomimo, iż w wyniku przewalutowania może nastąpić zmiana wartości jego części kapitałowej. Przewalutowanie kredytu pozostaje zatem obojętne, z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Czynność przewalutowania należy jednak odróżnić od różnic kursowych, jakie mogą powstać przy spłacie kredytu zaciągniętego i płaconego w walucie obcej.
Z pisma Jednostki wynika, iż zaciągnęła ona kredyt obrotowy w PLN który następnie został przewalutowany na CHF. Raty kredytowe i odsetki od kredytu w frankach szwajcarskich są przeliczane na PLN po kursie tegoż banku z dnia zapłaty. W związku z powyższym przekazanie Spółce kredytu tak jak i jego spłata odbywa się w złotych polskich a zastosowany w wyniku przewalutowania przelicznik walutowy, będący elementem uzgodnień pomiędzy kredytobiorcą i kredytodawcą, ma na celu jedynie aktualizację wartości kredytu w stosunku do waluty obcej.
Zdaniem tut. Organu podatkowego denominowanie kredytu zaciągniętego w walucie polskiej na walutę obcą lub odwrotnie nie powoduje, że w wypadku zmiany kursów tych walut powstaje różnice kursowe w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Brak poniesienia wydatku "walutowego" przez podatników wyklucza możliwość powstania jakichkolwiek (dodatnich czy ujemnych) różnic kursowych. W związku z powyższym stanowisko Jednostki jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj