Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/544/37/07EL
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/544/37/07EL
Data
2007.06.05



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
produkty rolne
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadząc m. in. działalność rolniczą w zakresie hodowli i sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek i raków do celów ozdobnych, będę miała obowiązek wystawiać faktury VAT oraz odprowadzić podatek od wszystkich wykonywanych czynności, wynikających zarówno z prowadzonej działalności gospodarczej jaki i działalności rolniczej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie działając na podstawie art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 26.03.2007 r. o interpretację z zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawartego w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy podziela pogląd wyrażony w ww. wniosku.

W dniu 26.03.2007 r. wpłynęło do tut. organu pismo (uzupełnione pismami z dnia 27.04.2007 r.) dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie ww. pism oraz akt znajdujących sie w tutejszym urzędzie ustalono, iż podatniczka prowadzi działalność gospodarczą komercyjną PKD 7487B i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT od 01.01.2007 r. Podatniczka zamierza rozpocząć działalność, w ramach której chce hodować i sprzedawać rośliny akwariowe oraz krewetki i raki do celów ozdobnych. Z pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, iż hodowla i sprzedaż powyżej wymienionych organizmów mieści się w grupowaniach:

raki PKW i U 05.00.21-00.11 "Raki żywe"

krewetki PKW i U 05.0021-00.19 "Skorupiaki żywe, pozostałe"

rośliny akwariowe PKW i U 01.12.21-00.39 "Rozsady i sadzonki roślin ozdobnych, pozostałe"

Ponadto informuje Pani , iż nie posiada gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym oraz nie posiada statusu rolnika w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Hodowla będzie się mieścić w pomieszczeniu piwnicznym. Czynności opisane w przedmiotowym wniosku nie podlegają wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.

W związku z powyższym składa Pani zapytanie:

Czy będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT , prowadząc m. in. działalność rolniczą w zakresie hodowli i sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek i raków do celów ozdobnych, będę miała obowiązek wystawiać faktury VAT oraz odprowadzić podatek od wszystkich wykonywanych czynności, wynikających zarówno z prowadzonej działalności gospodarczej jaki i działalności rolniczej?

Stoi Pani na stanowisku , iż czynności opisane w przedmiotowym wniosku są działalnością rolniczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z 3 % stawką opodatkowania. Podatniczka uważa , że jako zarejestrowany czynny podatnik VAT ma obowiązek wystawiania faktur VAT dla wszystkich wykonywanych czynności zarówno tych, które prowadzone są w ramach działalności gospodarczej zgłoszonej do ewidencji działalności jak i w ramach działalności rolniczej.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. 54 poz. 535 ze zm. ), zwanej dalej ustawą , status rolnika ryczłtowego przysługuje rolnikowi, który dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Działalność rolnicza to, w myśl definicji określonej w art. 2 pkt 15 ustawy, produkcja roślinna i zwierzęca, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych;

Dla potrzeb ustawy o VAT zdefiniowane zostały również pozostałe pojęcia związane z rolnikiem ryczałtowym. I tak pod pojęciem

gospodarstwie rolnym - rozumie się przez to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;

produktach rolnych - rozumie się przez to towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim;

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym ( tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 136 poz. 136 ze zm. ) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

W załączniku Nr 2 do ustawy zostały wymienione produkty rolne, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług przez rolnika ryczałtowego. Pod poz. 2 ww. załącznika zostały zawarte towary mieszczące się w grupowaniu PKW i U ex 01.12 - warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie, z wyłączeniem podłoży do uprawy grzybów zawierających grzybnie (PKWiU ex 01.12.21-00.49). Zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi do powyższego grupowania zaliczone zostały rośliny akwariowe. Natomiast raki PKW i U 05.00.21-00.11 oraz krewetki PKW i U 05.00.21-00.19, które zgodnie z zapisem zawartym w załączniku nr r poz. 10 pkt 2 , w brzmieniu : PKW i U ex 05 - Ryby i inne produkty rybołówstwa i rybactwa - z wyłączeniem m. in. skorupiaków morskich żywych, świeżych lub chłodzonych (PKWiU ex 05.00.21), zostały wyłączone z produktów rolnych.

Biorąc po uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz stan prawny stwierdzić należy, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą komercyjną oraz zamierza rozpocząć działalność rolniczą, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wykonując działalność rolniczą opisaną w przedmiotowym wniosku nie będzie Pani posiadała statusu rolnika ryczałtowego, ponieważ nie posiada gospodarstwa rolnego, hodowla będzie odbywała sie pomieszczeniach piwnicznych. Zgodnie z wyżej powołanymi przepisami rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Słowniczek do ustawy o podatku VAT nie zawiera definicji rolnika, dlatego należy się odwołać do ustawy z dnia ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w której, za rolnika uznaje się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia. Ze wskazanego powyżej zapisu wynika, iż rolnikiem jest osoba która m.in. posiada gospodarstwo rolne. Zgodnie ze złożonym oświadczeniem do wniosku takowego gospodarstwa podatniczka nie posiada. Wobec powyższego należy uznać, iż mimo że w ramach prowadzonej w przyszłości przez podatniczkę działalności rolniczej występować będzie produkt rolny - rośliny akwariowe PKW i U ex 01.12, to podatniczka nie może w tej części skorzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, ponieważ nie jest rolnikiem ryczałtowym. Pozostałe towary będące przedmiotem działalności rolniczej tj. raki PKW i U 05.00.21-00.11 oraz krewetki PKW i U 05.00.21-00.19, które zgodnie z zapisem zawartym w załączniku nr r poz. 10 pkt 2 , w brzmieniu : PKW i U ex 05 - Ryby i inne produkty rybołówstwa i rybactwa - z wyłączeniem m. in. skorupiaków morskich żywych, świeżych lub chłodzonych (PKWiU ex 05.00.21), zostały wyłączone z produktów rolnych.

Reasumując uznać należy, iż będzie Pani zobowiązana naliczyć i odprowadzić podatek VAT od wszystkich czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej oraz działalności rolniczej, stosując odpowiednie stawki podatkowe, które zostały wymienione w ustawie o podatku VAT oraz dokumentować sprzedaż fakturami z uwzględnieniem zapisów zawartych w ustawie oraz przepisach wykonawczych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.

Ponadto, zgodnie z art. 14 b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj