Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/436-2/07/JU
z 2 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/436-2/07/JU
Data
2007.05.02



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa pożyczki
usługi


Pytanie podatnika
Czy udzielanie pożyczek paliw podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 18 stycznia 2007r. (data wpływu do tut. Urzędu: 05.02.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 z późn. zm.) w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczki paliw stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka Akcyjna (dalej Spółka) wraz z innymi podmiotami składuje paliwa ciekłe, w tym zapasy obowiązkowe paliw, we wspólnych zbiornikach w bazie prowadzonej przez Sp. z o. o. Podmioty składujące paliwa ze względów ekonomicznych i logistycznych wypracowały koncepcję, w oparciu o którą mogłyby dokonywać wzajemnych pożyczek paliw składowanych we wspólnych zbiornikach. Okresem rozliczeniowym dla wzajemnych pożyczek paliw składowanych we wspólnych zbiornikach byłby jeden dzień. Spółka oraz inne podmioty składujące paliwa zawrą ramową umowę pożyczki paliw z Spółką prowadzącą bazę paliwową oraz porozumienie dotyczące zasad rozliczeń sald dodatnich (w części wykorzystanych na udzielenie pożyczki Spółce prowadzącej bazę paliwową) oraz sald ujemnych, (co jest równoznaczne z pożyczką udzieloną przez Spółkę prowadzącą bazę paliwową) paliw składowanych we wspólnych zbiornikach w bazie paliwowej prowadzonej przez Sp. z o. o. Na podstawie ww. umów pożyczanie paliw będzie się odbywać według następujących założeń: Spółka i Sp. z o. o. każdego dnia mogą pożyczać za wynagrodzeniem określoną w umowie maksymalną ilość paliw, dzienne stany zapasów paliw (dodatnie i ujemne) będą raportowane przez Spółkę prowadzącą bazę paliwową. Dzienne stany zapasów będą rozliczane na koniec miesiąca w ten sposób, że do 7 dnia następnego miesiąca Spółka prowadzącą bazę paliwową wystawi fakturę VAT obciążając Spółkę za wszystkie dni, w których Spółka odnotowała salda ujemne (suma sald ujemnych). Spółka zaś wystawi fakturę VAT obciążając Spółkę prowadzącą bazę paliwową w przypadku, gdy ta skorzysta z sald dodatnich (pożyczy paliwo) posiadanych przez Spółkę w zbiornikach bazy paliw. Formuła rozpoznania, czy z posiadanego przez Spółkę (oraz inne podmioty, które taką umowę zawarły) salda dodatniego, została udzielona pożyczka paliwa innemu podmiotowi oraz określenia wielkości tej pożyczki wynikałyby z porozumienia podpisanego przez wszystkie strony ramowej umowy pożyczki paliw.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy udzielanie pożyczek paliw podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Spółka stoi na stanowisku, iż pożyczanie paliw nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, pożyczanie paliw w sposób przedstawiony we wniosku podlega podatkowi VAT i tym samym zastosowanie będzie miał przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, lub jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

W myśl przepisu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa) podatkowi podlegają umowy umowy pożyczki.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit a) i b) ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z podatku od towarów i usług.

Rozstrzygnięcia wymaga, zatem, czy chociażby jedna ze stron ww. transakcji pożyczek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jednakże z istoty zawartej umowy ramowej wynika, że Podatnik oraz Spółka prowadząca bazę paliw pobierając paliwa ze wspólnego zbiornika, zobowiązują się zwrócić tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (w tym przypadku paliw ciekłych). A zatem podmiot pobierający paliwo ze wspólnego zbiornika, w momencie pobrania określonej ilości paliw, nie dokonuje zapłaty za otrzymane towary, lecz jest obowiązany do zwrotu tej samej ilości paliw ciekłych tego samego gatunku i tej samej jakości. Natomiast opłata z tytułu udzielanej „pożyczki” paliwa, którą podmiot pobierający paliwo na podstawie zawartej umowy ramowej, ma obowiązek uiścić, stanowi w analizowanej sprawie wynagrodzenie z tytułu czynności, polegającej na wzajemnym udzielaniu „pożyczek” paliw – nie zaś wynagrodzenie z tytułu dostawy towarów.

W tym miejscu wskazać należy na treść art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie natomiast do treści art. 353 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez „świadczenie” rozumie się określone zachowanie dłużnika polegające na działaniu lub zaniechaniu działania. W opisanej sytuacji pojęcie „świadczenia” należy wobec tego rozpatrywać wyłącznie w aspekcie działania (określonego zachowania się stron umowy).

Mając powyższe na uwadze należy przyjąć, że ze świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT będziemy mieli do czynienia w przypadku istnienia stosunku zobowiązaniowego pomiędzy Podatnikiem a Spółką prowadzącą bazę paliw (wzajemne rozliczenie dzienne stanu zapasów paliw pobieranych ze wspólnego zbiornika).

Natomiast zobowiązanie do dokonania określonych czynności podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy występuje możliwy do zidentyfikowania konsument usługi – jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta usługi.

W związku z powyższym, aby ustalić zasady opodatkowania danej czynności, niezbędne jest rozstrzygnięcie, czy czynności te skutkują uzyskaniem bezpośrednich korzyści przez wypłacającego. Opodatkowaniu podlegają, bowiem tylko te czynności, które przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania korzyści przez wypłacającego.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik otrzymuje odpowiednią kwotę należną z tytułu udzielenia „pożyczki” paliw Spółce prowadzącej bazę paliw ciekłych. Z zawartej umowy wynika bowiem, iż Podatnik i Spółka prowadząca bazę każdego dnia mogą pożyczać za wynagrodzeniem określoną w umowie maksymalną ilość paliw.

Wysokość tego wynagrodzenia liczona jest w zależności od czasu trwania „pożyczki” (a nie wartości paliwa) i jest współmierna do zakresu wykonanej czynności tj. udzielenia „pożyczki”.

W takim przypadku mamy, zatem do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, a otrzymaną zapłatę należy traktować wówczas jako należność (wynagrodzenie) za świadczoną usługę tj. za określone zachowanie się Podatnika wynikające z zawartej umowy ramowej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wynikające z umowy ramowej - zawartej pomiędzy Podatnikiem a Spółką prowadzącą bazę paliw - rozwiązanie, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu dostawy towarów tj. przekazania paliw w ramach zawartej umowy – czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy natomiast stwierdzić, iż w analizowanej sprawie Podatnik będzie świadczyć odpłatną usługę, polegającą na udzielaniu „pożyczek” paliw Spółce prowadzącej bazę paliw. Zgodnie więc z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, usługa ta stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku wykonania opisanej powyżej czynności będzie kwota należna z tytułu świadczenia usługi, tj. wynagrodzenie z tytułu określonego zachowania się strony kontraktu, polegającego na wzajemnym „pożyczaniu” określonej w umowie ilości paliw.

Reasumując, usługa polegająca na udzielaniu pożyczek paliwa w sposób opisany we wniosku z dnia 18 stycznia 2007r., podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w związku z tym korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zatem stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku odnośnie braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy pożyczki paliw jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj