Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3/423-9/07
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3/423-9/07
Data
2007.06.05



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
akt notarialny
moment powstania przychodów
opodatkowanie zaliczek
podatek dochodowy od osób prawnych
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
Czy otrzymane zaliczki na poczet budowy są przychodem podatkowym, czy datą powstania przychodu jest dzień podpisania aktu notarialnego, czy data protokołu zdawczo-odbiorczego, czy wniesione w wysokości 100% zaliczki na poczet ceny mieszkania należy traktować jako uregulowanie należności w rozumieniu art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy, czy datą powstania przychodu jest data wydania rzeczy, czy dzień podpisania aktu notarialnego w sytuacji, gdy doszło do wydania mieszkania w grudniu 2006 r., a akt notarialny zostanie sporządzony w 2007 r .


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 , art.14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa ( Dz .U. z 2005 r. Nr 8 , poz.60 z późn. zm ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 9.03.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka w ramach prowadzonej działalności developerskiej buduje na własnym gruncie budynki mieszkalne, których okres wznoszenia wynosi 12 do 14 miesięcy. W trakcie trwania budowy Spółka zawiera umowy przedwstępne sprzedaży, w których nabywcy zobowiązują się do uiszczenia zaliczek na poczet ceny lokalu, udziału w prawie własności terenu i częściach wspólnych budynku w określonych kwotach i terminach .W większości przypadków zaliczki są wpłacane w całym okresie trwania budowy i dochodzi do takich sytuacji, że przed zakończeniem budowy , Spółka otrzymuje od klientów 100% wartości lokalu w ramach przedpłat. Tak więc zaliczki na poczet mieszkania są płacone w trakcie trwania budowy, a obowiązek takich zapłat wynika z zawieranych z klientami przedwstępnych umów sprzedaży. Otrzymanie zaliczki Spółka dokumentowała fakturami VAT zaliczkowymi, które obejmowały 100% należności przed wydaniem towaru. Spółka ma wątpliwości co do momentu powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności
1) czy otrzymane zaliczki na poczet budowy są przychodem podatkowym;
2) czy datą powstania przychodu jest dzień podpisania aktu notarialnego, czy data protokołu zdawczo -odbiorczego;
3) czy wniesione w wysokości 100% zaliczki na poczet ceny mieszkania należy traktować jako uregulowanie należności w rozumieniu art.12 ust. 3a pkt 2 ustawy;
4) czy datą powstania przychodu jest data wydania rzeczy, czy dzień podpisania aktu notarialnego w sytuacji, gdy doszło do wydania mieszkania w grudniu 2006 r, a akt notarialny zostanie sporządzony w 2007 r.
Zdaniem Spółki
- zaliczki otrzymane na poczet budowanych mieszkań są wyłączone z przychodów w momencie ich otrzymania, stanowią przychód przyszłych okresów.
- dla celów podatkowych z tytułu sprzedaży lokali mieszkaniowych przychód powstanie w momencie przeniesienia prawa własności nieruchomości, a więc z datą podpisania aktu notarialnego, a nie z datą wydania lokalu do użytkowania, nawet jeśli wydanie lokalu ma miejsce wcześniej przed zawarciem aktu notarialnego.
- otrzymane od klienta 100% zaliczki na poczet przyszłej dostawy towaru nie można traktować jako uregulowania należności, które następuje w sytuacji, gdy zostaje dokonana zapłata za wydany już towar lub zbyte prawo majątkowe.
- przychód dla celów podatkowych powstanie w momencie podpisania aktu notarialnego .

Od 1 stycznia 2007 r ustawą z dnia 16 listopada 2006 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 217, poz.1589 ) zmieniono zasady ustalania momentu powstania przychodu .Zgodnie z art.12 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 , poz. 654 z późn. zm)przychodami z zastrzeżeniem ust 3 i 4 oraz art.13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne,w tym również różnice kursowe. Na podstawie art.12 ust 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej , osiągnięte w roku podatkowym , uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów , udzielonych bonifikat i skont. Natomiast zgodnie z art.12 ust. 3 a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust 3 , uważa się, z zastrzeżeniem ust 3c – 3 e , dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: 1) wystawienia faktury albo 2) uregulowania należności . Stosownie do zapisu art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług , które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych , a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek ( kredytów ) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów ). W przedstawionym stanie faktycznym, należy stwierdzić, że zaliczki wpłacone na poczet ceny mieszkania w trakcie trwania budowy, wynikające z przedwstępnych umów sprzedaży ( a także w wysokości 100 % wartości lokalu ) nie stanowią, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy przychodów w momencie ich otrzymania.

Fakt zafakturowania otrzymanej zaliczki ( faktura vat zaliczkowa ) nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego na podstawie tego przepisu ustawy. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 a i ust. 4 pkt 1 w/w ustawy przychód ze sprzedaży poszczególnych lokali mieszkalnych powstaje w dacie zawarcia umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego tj. z chwilą przeniesienia własności rzeczy na kupującego. Moment przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r Kodeks cywilny ( Dz. U. Z 1964 r Nr 16, poz. 93 ze zm. ) , zaś art. 158 kc określa formę czynności prawnej. Stosownie do powołanego wyżej art. 158 kc umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W świetle powyższego , w sprawie dotyczącej Spółki przeniesienie ( zbycie ) prawa własności nieruchomości nastąpi w dacie podpisania aktu notarialnego i w tej dacie wystąpi przychód ze sprzedaży poszczególnych lokali mieszkalnych. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić ,że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj