Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-77/07
z 2 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-77/07
Data
2007.07.02



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych


Słowa kluczowe
amortyzacja
sprzęt audio-wizualny
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy dla środka trwałego zakwalifikowanego w Klasyfikacji Środków Trwałych do grupy 6, rodzaju 662-5, właściwą stawką odpisów amortyzacyjnych jest stawka 20% (określona w Wykazie stawek amortyzacyjnych ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?


W dniu 4.04.2007r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 20.04.2007r. – na wezwanie organu podatkowego – Spółka uzupełniła niniejszy wniosek.

W przedmiotowym podaniu, Spółka podnosi, iż w marcu 2006r. zakupiła środek trwały – Plazma LCD LE40R51BX Samsung. Jego przeznaczeniem jest prezentowanie oferowanego przez Spółkę asortymentu towarowego podczas licznych wystaw na targach, szkoleniach, pokazach i konferencjach, który stanowią między innymi: kamery, odtwarzacze dvd/dvix, urządzenia Grand IP Media Player, Grand EYEZ-UP, obudowy PME. Dodatkowo, sprzęt ten służy jako ekran dla pokazów multimedialnych pozostałych towarów z oferty handlowej Spółki, dzięki czemu prezentacje Wnioskującej są ciekawsze i bardziej czytelne.

Powyższy środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych z dniem 30 marca 2006r., natomiast stawka amortyzacyjna została naliczona od następnego miesiąca – kwietnia 2006r.Rok podatkowy Spółki obejmuje okres od 1.01.2006r. do 31.12.2006r.

Ze względu na zastosowanie, Spółka zakwalifikowała przedmiotowy środek trwały w Klasyfikacji Środków Trwałych do: pozycji 6 grupy 662, nazwy 662-5 „ekrany kinowe” i zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych przyjęła stawkę amortyzacyjną w wysokości 20%.

Wnioskująca prosi o potwierdzenie zajętego przez Nią stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Odpowiedź na wniosek zostanie udzielona w oparciu o przepisy obowiązujące w 2006r., tj. w roku wprowadzenia przez Spółkę środka trwałego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stosownie do przepisu art. 16h ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Ponadto, zgodnie z przepisem art. 16h ust. 2 ustawy podatkowej, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Jedną z metod amortyzacji jest dokonywanie odpisów w sposób liniowy. Według regulacji art. 16i ust. 1 ustawy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się więc przy zastosowaniu stawek określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy. W pozycji 06 tego wykazu, dla środków trwałych z rodzaju 662-5 – ekrany kinowe, ustawodawca przewidział stawkę roczną amortyzacji w wysokości 20% od ich wartości początkowej. Do tego więc rodzaju składników majątku Podatnik winien zastosować 20% stawkę odpisów amortyzacyjnych.

Organ podatkowy podkreśla, iż udzielił interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w stosunku do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą, która w podaniu o wydanie tej interpretacji określiła, iż Plazmę LCD LE40R51BX Samsung, zaliczyła do rodzaju 662-5 „ekrany kinowe” Klasyfikacji Środków Trwałych. Jednocześnie informuje się, iż właściwym dla potwierdzenia zastosowanej kwalifikacji jest odpowiedni urząd statystyczny. Bowiem Klasyfikację Środków Trwałych wprowadziła w drodze rozporządzenia Rada Ministrów, na mocy art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 1995r. Nr 88, poz. 439 ze zm.), a stosownie do przepisów art. 25 ust. 1 pkt 6 oraz art. 25 ust. 2 tej ustawy, urzędy statystyczne wykonują zadania w zakresie opracowywania standardowych klasyfikacji, nomenklatur i definicji podstawowych kategorii, ustalania wzajemnych relacji między nimi oraz ich interpretacji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj