Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423-11/07
z 23 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423-11/07
Data
2007.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
kapitał rezerwowy
podatek dochodowy od osób prawnych
przekształcanie podmiotów
przychód
zysk zatrzymany


Pytanie podatnika
Czy u współników spółki z o.o., którzy na dzień przekształcenia staną się wspólnikami spółki jawnej, powstanie na dzień przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną (przychód) dochód opodatkowany podatkiem dochodowym, wynikajacy z niepodzielonych zysków spółki z o.o. i czy w związku z tym spółka z o.o. jako płatnik będzie zobowiązana do pobrania podatku?.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie niepodzielonego zysku w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka pismem z dnia 27 marca2007 r. (data wpływu 4 kwietnia 2007 r.) uzupełnionym dnia 25 kwietnia 2007 r. (data wpływu 28 kwietnia 2007 .) zwróciła się z zapytaniem czy u wspólników spółki z o.o. , którzy na dzień przekształcenia staną się wspólnikami spółki jawnej, powstanie na dzień przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną (przychód) dochód opodatkowany podatkiem dochodowym, wynikający z niepodzielonych zysków spółki z o.o. i czy w związku z tym spółka z o.o. jako płatnik będzie zobowiązana do pobrania podatku.

Z pisma wynika, że spółka, która prowadzi obecnie swoją działalność, posiadając formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, planuje przekształcić się w spółkę jawną. Zdaniem Spółki w przypadku przekształcenia zgodnie z warunkiem określonym w kodeksie spółek handlowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną zyski tej spółki (z o.o.) skumulowane w jej kapitałach zapasowych (rezerwowych), które następnie na skutek przekształcenia tej spółki stają się kapitałem podstawowym tej drugiej (spółki jawnej) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na dzień przekształcenia spółki.
Wynika to między innymi z tego, iż w wyniku przekształcenia wspólnicy spółki z o.o. nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, albowiem majątek tej spółki nie ulega likwidacji i zwrotowi wspólnikom, lecz jest nadal majątkiem przekształconej spółki.
Wobec powyższego nie powstaje obowiązek podatkowy. Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej. W ramach przekształcenie nie dochodzi do likwidacji spółki przekształcanej.

Stanowisko Jednostki nie jest prawidłowe.

Z teści art. 552 i art. 553 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych ( Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wynikają podstawowe skutki przeksdztałcenia spółki z o.o. w spółkę jawną, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej w myśl, których - spółka prekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru.

Z zapytania spółki wynika, że dotyczas wypracowany zysk netto przez spółkę z o.o. nie został wypłacony w postaci dywidendy, nie zwiększył kapitału podstawowego ale pozostał na nierozliczonym wyniku finansowym (zgomadzony na kapitale zapasowym).
W związku z zamiarem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną u wspólników spółki z o.o., którzy z dniem przekształcenia staną się wspólnikami spółki jawnej, na dzień przekształcenia powstanie przychód z tytułu wartości udziałów wynikających z niepodzielonych zysków w spółce z o.o. jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych.Wspólnika spółki z o.o. nie można bowiem pozbawić prawa do udziału w zysku netto, gdyż zgodnie z art. 191 § 1 i § 2 ww. ustawy Kodeks Spółek Handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zyskach wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonego do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną wymaga sporządzenia planu przekształcenia spółki, który to plan powinien zawierać m. in. ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształconej, określenie wartości udziałów wspólników.

Moment przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną (dzień zarejestrowania w KRS-ie spółki jawnej) będzie dniem postawienia do dyspozycji zatrzymanych w spółce z o.o. zysków netto wynikających ze sprawozdań finansowych za poszczególne lata.W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (D z. U. z 2000 r. Nr 14,poz. 176 ze zm), ustawodawca wśród źródeł przychodów wymienia kapitały pieniężne. W art. 17 ust. 1 pkt 4 jako kapitały pieniężne wymienione zostały dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawna.Natomiast pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawodawca na pozór w sposób wyczerpujący wskazuje jakie przychody stanowią przychód z kapitałów pieniężnych. Katalog tych przychodów w istocie nie jest zamknięty.
W art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi się bowiem o innych przychodach z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przepis art. 24 ust. 5 jedynie przykładowo określa przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych. Sprawia to, że katalog przychodów z kapitałów pieniężnych w praktyce ma charakter otwarty.
Zgodnie z spółką należy uznać, że przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną nie jest w świetle cytowanych przepisów likwidacją osoby prawnej, a jedynie transformacja, wobec czego nie możne mieć zastosowania powyżej cytowany art. 24 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawowym kryterium (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie otrzymany należy, uważać taki dochód, którym podatnik (wspólnik) może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub postawiony do dyspozycji.

W momencie przekształcenia spółki z o.o. na spółkę jawną niepodzielone zyski spółki z o.o. przechodzą na wspólników spółki jawnej, a więc są postawione do ich dyspozycji. Niepodzielone zyski jako dochody wspólników z udziału w zyskach spółki z o.o. stanowią w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o., wspólnicy spółki jawnej w umowie spółki sami określają wartość wnoszonych przez siebie wkładów ,sposób ich pokrycia.
Wobec powyższego u wspólników, na dzień przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną, powstanie dochód z udziałów w zyskach spółki z o.o. równy wartości niepodzielonych zysków spółki z o.o., od którego należy odprowadzić zryczałtowany podatek w wysokości 19%. Płatnikem tego podatku będzie spółka jawna.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj