Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/42180-80/06
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/42180-80/06
Data
2007.01.16



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dochód
kapitał akcyjny
kapitał rezerwowy
kapitał zapasowy
podwyższenie kapitału zakładowego
przychód podlegający opodatkowaniu


Pytanie podatnika
Czy podwyższenie kapitału zakładowego, zgodnie z art. 442 § 1 ksh o kwotę kapitału rezerwowego, utworzonego z kwoty obniżenia, na podstawie art. 457 § 2 ksh, spowoduje powstanie u akcjonariuszy dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z którym nastąpi obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego?


DECYZJA

Na zasadzie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia ... na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 26 października 2006 r. nr P02/423-49/06/82764, uznające za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione ,we wniosku z dnia 18 września 2006 r. bez znaku o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odnośnie obowiązków podatnika, jako płatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie odmawia zmiany kwestionowanego postanowienia.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18 września 2006 r., bez znaku Strona zwróciła się do organu I instancji z pytaniem czy podwyższenie kapitału zakładowego, zgodnie z art. 442 § 1 ksh o kwotę kapitału rezerwowego, utworzonego z kwoty obniżenia, na podstawie art. 457 § 2 ksh, spowoduje powstanie u akcjonariuszy dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z którym ... S.A. obowiązana będzie do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zdaniem Strony podwyższenie kapitału zakładowego, zgodnie z art. 442 § 1 ksh o kwotę kapitału rezerwowego utworzonego z kwoty obniżenia, na podstawie art. 457 § 2 ksh, nie spowoduje powstania u akcjonariuszy przychodu z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym „..." S.A. nie będzie obowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Organ I instancji nie podzielił powyższego stanowiska i stwierdził, że nie jest prawidłowe. W uzasadnieniu wskazano, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału w tym także (...) dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Zwrócono też uwagę na zmianę przepisów art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, która nastąpiła od dnia 01.01.1997 r. ustawą z dnia 21.11.1996 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 137, poz. 639). Zgodnie z poprzednim brzmieniem art. 10 ust. 1 ustawy „Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału oraz dochód przeznaczony na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach - na powiększenie funduszu udziałowego. Analizie poddano również dwa wyroki sądowe. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 05.07.2002 r. sygn. I S.A./Kr 1625/00 stwierdził, że „podwyższenie wartości akcji Spółki w wyniku przeniesienia kapitału zapasowego do kapitału akcyjnego wywołuje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym u akcjonariuszy będącymi osobami prawnymi (...) tylko wówczas, gdy kapitał zapasowy przeniesiony do kapitału akcyjnego pochodził z nierozdzielonych w latach poprzednich zysków". Natomiast ewidentnie inny punkt widzenia został wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20.01.2005 r. sygn. FSK 1065/04, którym oddalono skargę kasacyjną na wyrok NSA - Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z dnia 16.12.2003 r. sygn. I SA/Ka 1339/03. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził „powołane przepisy ustaw podatkowych nie ograniczają opodatkowania przeniesienia środków z kapitału zapasowego lub rezerwowego na kapitał zakładowy jedynie do środków tych kapitałów pochodzących z zysku Spółki. Gdyby ustawodawca zamierzał to uczynić, powinien takie ograniczenie w sposób jednoznaczny przewidzieć w cytowanych przepisach obu ustaw o podatkach dochodowych. Tymczasem tego nie uczynił, co w sposób oczywisty oznacza, że dokonanie omawianej operacji poddano opodatkowaniu bez względu na to, z jakich środków pochodzą środki kapitału zapasowego lub rezerwowego Spółki (z zysku czy też np. z agio emisyjnego)".

W złożonym zażaleniu z dnia 3 listopada 2006 r. Strona zarzuciła błędną wykładnię art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia organu I instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez ten organ.

W opinii Strony, w myśl gramatycznej wykładni art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, opodatkowaniu jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych podlega nie wszelki dochód, jaki powstaje w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej, lecz wyłącznie dochód uzyskany faktycznie z tej akcji (tego udziału). Konsekwencjąpowyższego jest to, że równowartość kwot przekazanych na kapitał zakładowy z innych kapitałów osoby prawnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy jest wówczas dochodem podlegającym opodatkowaniu zgodnie z tym przepisem, jeżeli dochód ten został faktycznie uzyskany przez akcjonariusza ziej akcji (tego udziału). Aby zastosować art. 10 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy nie wystarczy stwierdzić, że zaistniała przesłanka, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 (przekazanie równowartości kwot), ale również należy ustalić, zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, które należy czytać łącznie z pkt 4, czy:
a) dochód został faktycznie uzyskany
b) czy tak uzyskany faktycznie dochód pochodzi z tej akcji.
Zdaniem Strony w stanie faktycznym nie występuje ani przesłanka określona wyżej w pkt a) ani w pkt b), gdyż w związku z obniżeniem i podwyższeniem kapitału akcjonariusz nie uzyska żadnego faktycznego dochodu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z całością materiałów zebranych w sprawie oraz w wyniku przeanalizowania argumentów zawartych w zażaleniu Strony, uwzględniając treść przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa uznał, że zawarte w niniejszym postanowieniu Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie stanowisko jest prawidłowe.

W niniejszej sprawie przedmiotem sporu jest wykładnia przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W rozstrzygnięciu organu I instancji przytoczono poglądy w myśl, których powołana norma nie ogranicza opodatkowania przeniesienia środków z kapitału zapasowego lub rezerwowego na kapitał zakładowy jedynie do środków tych kapitałów pochodzących z zysków Spółki, do którego to poglądu sprowadza się stanowisko Strony. W zaskarżonym postanowieniu ujęto też stanowisko organu I instancji, zgodnie z którym „dochód z udziału w zyskach osób prawnych", o którym mowa w art. 10 ust. 1 powołanej ustawy oznacza wszelki dochód, jaki powstaje w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Uzasadnienie postanowienia oparte jest na założeniu, że z treści art. 10 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy wynika, iż równowartość kwot przekazanych na kapitał zakładowy z innych kapitałów osoby prawnej jest dochodem faktycznie uzyskanym z udziału w zyskach osób prawnych. Należy podzielić pogląd Naczelnego Sądu Administracyjnego zawartej w wyroku z dnia 20.01.2005 r. cytowanym w zaskarżonym postanowieniu, iż gdyby ustawodawca zamierzał ograniczyć opodatkowanie poniesienia środków z kapitału zapasowego lub rezerwowego na kapitał zakładowy jedynie do środków tych kapitałów pochodzących z zysku spółki, powinien takie ograniczenie w sposób jednoznaczny przewidzieć w cytowanych przepisach obu ustaw o podatkach dochodowych, w sytuacji, gdy inny wniosek wynika z literalnego brzmienia przepisów.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy bez znaczenia jest źródło pochodzenia środków Strony przekazanych na kapitał zapasowy, czy rezerwowy, brak również podstaw do różnicowania charakteru tych operacji w odniesieniu do przepisów ustawy kodeks spółek handlowych. Przykładowo przelane na kapitał zapasowy środki pochodzące z tzw. agio, tj. nadwyżek osiągniętych przy emisji akcji (objęciu udziałów) powyżej ich wartości nominalnej, o których mowa w art. 396 § 2 i art. 154 § 3 ustawy ksh, które przeniesione następnie na kapitał zakładowy nie stanowiłyby, jak się wydaje, według stanowiska Strony zawartego we wniosku, dochodu faktycznie uzyskanego przez akcjonariuszy (udziałowców) z akcji (udziałów), powodują w świetle przepisów art. 442 i 443 ksh analogiczne skutki dla akcjonariuszy jak w stanie faktycznym opisanym we wniosku. Należy zauważyć, że bez znaczenia pozostaje przy tym podnoszona przez Stronę okoliczność, iż w odniesieniu do stanu sprzed obniżenia, wysokość kapitału zakładowego nie ulegnie zmianie, skoro podwyższeniu ulegnie wysokość kapitału przypadająca na poszczególnych akcjonariuszy.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji niniejszej decyzji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj