Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-54/07/MM
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-54/07/MM
Data
2007.06.15


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
akcja
akcje pracownicze
akcjonariusz
objęcie (nabycie) akcji
obowiązek płatnika
płatnik
pracodawca
pracownik
przeniesienie akcji
sprzedaż akcji
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy z tytułu dochodów pracowników w postaci opcji i akcji przyznawanych przez spółkę-matkę


W dniu 02.05.2007r. wpłynął do Naczelnika tut. urzędu wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracownicy Spółki uczestniczą w międzynarodowym planie motywacyjnym tzw. “Management Incentive Programme”. Administratorem przedmiotowego planu jest spółka X z siedzibą na Guernsey należąca obok Spółki oraz Y z siedzibą w Szwajcarii do międzynarodowej grupy spółek X. W ramach powyższego planu pracownikom Spółki przyznano nieodpłatnie tzw. “Warrant Appreciation Rights” - reprezentujące niezbywalne prawo do otrzymania, pod pewnymi warunkami, w dniu realizacji prawa określonej kwoty – tzw. kwoty rozliczenia od spółki X. Kwota uzyskiwana przez pracowników Spółki stanowić będzie ekwiwalent wartości warrantów na akcje spółki Y – obliczany jako iloczyn ceny rynkowej (ustalanej w oparciu o notowania szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych z dnia realizacji przez pracownika praw z tytułu “Warrant Appreciation Rights”) oraz ilości otrzymanych “Warrant Appreciation Rights”. Realizacja praw z tytułu “Warrant Appreciation Rights” zależy od decyzji pracownika, jednakże pod pewnymi warunkami wynikającymi z postanowień planu. Pracownik Spółki na żadnym etapie funkcjonowania planu nie staje się właścicielem akcji Y ani tez właścicielem przedmiotowych warrantów. W związku z wdrożeniem przedmiotowego planu Spółka obciążana jest kosztami których wysokość uzależniona jest od liczby przyznanych jej pracownikom praw z tytułu “Warrant Appreciation Rights” oraz częścią ogólnych kosztów administracyjnych ponoszonych przez spółkę X w tym zakresie.

Zdaniem Spółki nie jest ona zobowiązana do naliczania, pobierania oraz odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z przychodem osiąganym przez pracowników z tytułu udziału w przedmiotowym planie, gdyż nie spełnia on przesłanek przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 31 ww. ustawy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Ze względu na fakt, iż podatnicy o których mowa we wniosku są pracownikami Wnioskodawcy, to wszelkie dochody przez nich uzyskiwane i pochodzące od Spółki stanowić będą co do zasady przychody ze stosunku pracy. Obowiązki płatnika w zakresie przychodów ze stosunku pracy reguluje art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) który stanowi, iż osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy. Z treści tego przepisu wynika, iż warunkiem istnienia obowiązków płatnika dla określonego podmiotu jest fakt dokonywania świadczeń przez ten podmiot na rzecz osób będących pracownikami tego podmiotu. W przedmiotowym stanie faktycznym na Spółce mogłyby więc ciążyć obowiązki płatnika jedynie w sytuacji gdyby to ona przekazywała świadczenia w ramach programu. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podmiotem przekazującymi ww. świadczenia jest spółka X. Naczelnik tut. Urzędu zauważa również, iż podobne zasady obowiązują w kwestii dotyczącej sporządzania informacji PIT-8C. Obowiązki w tym zakresie również uzależnione są od faktu przekazywania świadczeń – zgodnie z art. 42a ww. ustawy osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (...). Skoro Spółka nie dokonuje żadnych świadczeń na rzecz uczestników planu “Management Incentive Programme” to brak jest podstaw aby sądzić, iż Spółka jako płatnik zobowiązana jest do naliczania, pobierania oraz odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z udziałem jej pracowników w przedmiotowym planie.

Reasumując, w przypadku świadczeń przekazywanych przez podmiot trzeci na rzecz osób fizycznych - w tym również pracowników Spółki - na Spółce jako pracodawcy nie będą ciążyć obowiązki płatnika ani obowiązki informacyjne wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż obowiązki takie ciążyć mogą wyłącznie na podmiotach dokonujących tych świadczeń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj