Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US210/443-12/07/GK
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US210/443-12/07/GK
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
budynek usługowy
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
wspólność ustawowa
wynajem


Pytanie podatnika
Wnioskodawca pyta, czy można i w jakich udziałach odliczać podatek VAT z tytułu wydatków inwestycyjnych poniesionych na budowę pawilonu z faktur VAT. Pismem z dnia 22.05.2007 r. podatniczka uzupełniła zapytanie i pyta czy z faktury VAT, które będą wystawiane na nią, przysługuje odliczenie w pełnej wysokości, czy w wyznaczonym procencie zgodnie z udziałem we współwłasności 8/15 wraz z mężem. Czy wystawca ma wystawiać faktury zgodnie z udziałem 4/15 na Reginę X i 4/15 na Jerzego X. Małżonkowie pozostają w związku małżeńskim na zasadach ustawowej wspólności majątkowej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Reginę X, wnioskiem z dnia 04.05.2007r. uzupełnionym w dniu 22.05.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego- Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż odliczanie podatku VAT w częściach udziału 4/15 i 4/15 na męża z faktur VAT na zakup towarów budowanego pawilonu stanowiącej współwłasność w częściach ułamkowych - za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek, podatnik płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2).

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 04.05.2007 r., uzupełnionym pismem z dnia 22.05.2007 r. stanu faktycznego wynika, że Podatnicy planują budowę pawilonu handlowo-usługowo-mieszkalnego, który będzie dotyczyć sprzedaży opodatkowanej – wynajem lokali. Małżeństwo Regina i Jerzy X posiadają udział we współwłasności w częściach ułamkowych ( 4/15 żona i 4/15 mąż) oraz Sebastian Y w części 7/15. Z pisma wynika, że Sebastian Y i Regina X są podatnikami podatku od towarów i usług. Jerzy X nie prowadzi działalności, ale osiąga obroty z tytułu wynajmu lokali, od dnia 1 czerwca 2007r zrezygnował ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca pyta, czy można i w jakich udziałach odliczać podatek VAT z tytułu wydatków inwestycyjnych poniesionych na budowę pawilonu z faktur VAT. Pismem z dnia 22.05.2007 r. podatniczka uzupełniła zapytanie i pyta czy z faktury VAT, które będą wystawiane na nią, przysługuje odliczenie w pełnej wysokości, czy w wyznaczonym procencie zgodnie z udziałem we współwłasności 8/15 wraz z mężem Jerzym X. Czy wystawca ma wystawiać faktury zgodnie z udziałem 4/15 na Reginę X i 4/15 na Jerzego X. Małżonkowie pozostają w związku małżeńskim na zasadach ustawowej wspólności majątkowej.

Ze stanowiska wnioskodawcy wynika, że przysługuje jej prawo jako podatnikowi podatku VAT do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu na budowę pawilonu, według udziału procentowego we współwłasności 4/15 i na męża również 4/15.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia jak niżej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, art. 124 ustawy oraz mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.).

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów wynika z art. 22, art. 22a – 22o i art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zgodnie, z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Należy rozumieć, że "wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu" oznaczają, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod warunkiem, iż będą miały bezpośredni związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, o których mowa w art. 88 ust. 1 powyższej ustawy, tj. między innymi do towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Wyłączenie to nie dotyczy jednakże, w myśl przepisów art. 88 ust. 3 wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (tj. zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji).

Jak wcześniej wspomniano podstawą do odliczenia podatku jest otrzymana przez podatnika faktura VAT, z której wynika podatek naliczony. Zasadnicze elementy jakie powinna zawierać faktura określone zostały w art. 106 ust. 1 wspomnianej na wstępie ustawy.

Szczegółowo zaś dane jakie powinna posiadać faktura VAT są wymienione w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Z § 9 ww. rozporządzenia, który wymienia szczegółowo elementy, jakie winna zawierać faktura VAT, nie wynika zakaz wystawiania faktur na więcej niż jeden podmiot. Oznacza to, że zarówno po stronie sprzedawcy, jak i po stronie nabywcy towaru czy usługi może występować więcej niż jedna osoba. To umowa, jaką zawierają strony transakcji, określać winna sposób wykonywania współwłasności oraz wysokość udziałów.

Zgodnie z określonymi w umowie udziałami, podatnik VAT, który dokonuje zakupów dla potrzeb działalności opodatkowanej, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej to nabycie – oczywiście w takiej części, w jakiej przysługuje mu udział we współwłasności.

Z przedstawionego stanu faktycznego, jak wyżej podano wszyscy współwłaściciele są podatnikami podatku od towarów i usług, zatem każdy ma prawo zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług. Każdy ze współwłaścicieli jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek naliczony odlicza zgodnie z procentowym udziałem we współwłasności w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie, a faktury winne być wystawiane na każdy podmiot (współwłaściciela) oddzielnie, przy założeniu, że nieruchomość wykorzystywana będzie wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny lub w deklaracji za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 10. pkt 1 i ust. 11).

Mając na uwadze cytowane przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone w niniejszym wniosku jest .nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony przez pytającego stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa.

Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj