Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-22/07
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22/07
Data
2007.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
czy przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Mr 54, poz. 535 z późn. zm.) będą miały zastosowanie do pierwszej opłaty i dalszych opłat rocznych pobieranych w związku z oddaniem gruntu przez Gminę w użytkowanie wieczyste na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, jeśli tak, to jaka stawka podatku VAT powinna być zastosowana w sytuacji oddania zabudowanej działki gruntu w użytkowanie wieczyste wraz z nieodpłatnym przekazaniem budynków na niej usytuowanych, w tym budynków wzniesionych przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym? Podatnik poinformował, że umowa oddania gruntu w użytkowanie wieczyste nie została jeszcze zawarta. Grunt został zabudowany przez obecnego dzierżawcę budynkiem mieszkalnym sklasyfikowanym według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych o symbolu 1110. Budowa budynku została zakończona w styczniu 1948r. Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynku lub jego części.
Właścicielem budynku mieszkalnego jako części składowej gruntu jest Miasto Międzyrzec Podlaski na podstawie art. 48 Kodeksu cywilnego. Urząd Miasta nie był użytkownikiem budynku mieszkalnego, natomiast jedynym użytkownikiem tego budynku była i jest ta sama osoba na zasadzie dzierżawy. Strona poinformowała, że użytkownik budynku ponosił wydatki na ulepszenie budynku i jego części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jednak wartość tych nakładów była niższa niż 30% wartości początkowej. Zbycie budynku w drodze nieodpłatnego przeniesienia własności tego budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu nastąpi zgodnie z art. 208 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 261 z 2004r., poz. 2603 z późn. zm. ) z uwagi na wybudowanie budynku mieszkalnego przez użytkownika (dzierżawcę), który uzyskał pozwolenie na budowę na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, która została skomunalizowana na rzecz Miasta Międzyrzec Podlaski.
Zdaniem podatnika, ustawa o podatku od towarów i usług nie powinna mieć zastosowania w sytuacji gdy oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu czy też ułamkowej części tego gruntu nastąpi z łączną sprzedażą lokalu stanowiącego odrębną własność w budynku lub też całego budynku jeżeli budynki zostały wzniesione na tym gruncie przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.


Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez stronę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego, uwzględniając stanowisko zawarte w Uchwale Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 08.01.2007r. (Sygnatura I FPS 1/06) tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do prawnego i ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem (towarem – w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług) na rzecz użytkownika wieczystego, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel. W związku z tym należy uznać, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
Stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności (...) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Jak wynika z wniosku przedmiotowy budynek mieszkalny został wybudowany w 1948r. Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynku lub jego części.

Zatem, nieodpłatne przekazanie przedmiotowego budynku mieszkalnego przez Urząd Miasta na rzecz obecnego użytkownika budynku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Kwestie dostawy gruntu, na którym położone są budynki rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku dostaw budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku VAT jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.
Na przykład, jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Na mocy § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mamy do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem budynku mieszkalnego, które jak wskazano nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie wypełnia definicji dostawy towaru) oraz odpłatnym oddaniem nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste. Zatem w tym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 29 ust.5 ustawy oraz przepis § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia.
W związku z powyższym, oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z wyłączeniem oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowych rzeznaczonych na cele rolnicze.
Wobec powyższego należy uznać, że przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) będą miały zastosowanie do pierwszej opłaty i dalszych opłat rocznych pobieranych w sytuacji oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste.
Stanowisko Strony zawarte we wniosku z dnia 14.05.2007r. o udzielenie interpretacji uznaje się za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj