Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-10/2007
z 16 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-10/2007
Data
2007.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
stawka amortyzacyjna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy po rozbudowie zamortyzowanego środka trwałego można stosować stawkę wg której ten środek był amortyzowany przed jego rozbudową?
Tożsamy z
76413, 97796, 112665


POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.)) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 22.06.2007r. i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.
W dniu 22.06.2007r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego; we wrześniu 2002r. zakupiono prawo wieczystego użytkowania nieruchomości zabudowanej budynkiem handlowym jednokondygnacyjnym, po wprowadzeniu budynku do ewidencji ustalono indywidualny okres amortyzacji – 36 miesięcy, zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – stawka amortyzacji wynosiła 33,33%, amortyzację zakończono w lutym 2006r. W trakcie użytkowania nieruchomości ponoszono nakłady inwestycyjne na amortyzowany budynek, prowadzono rozbudowę i nadbudowę budynku, która zakończyła się wydaniem przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dniu 16.05.2007r. pozwolenia na użytkowanie budynku. Po otrzymaniu pozwolenia powiększono wartość początkową budynku o kwotę nakładów poniesionych na jego rozbudowę i nadbudowę. We wniosku przedstawiono stanowisko, z którego wynika, że dokonanie rozbudowy i nadbudowy budynku nie ma wpływu na wysokość stosowanej stawki amortyzacyjnej, która winna być stała w całym okresie użytkowania środka trwałego tj. 33,33% rocznie, gdyż w wyniku prowadzonych prac nie powstał żaden nowy obiekt, co dodatkowo wskazuje na możliwość kontynuacji stosowanej wcześniej stawki amortyzacyjnej. Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów art. 22g ust. 17, art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z pózn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Z treści art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika że środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekroczyła 3.500 zł. i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Przepis art. 22j ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, pozwala na ustalenie indywidualnie stawek amotryzacyjnych dla używanych lub ulepszanych budynków (lokali) i budowli, innych niż wymienione w pkt 4, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy – 10 lat. Wyjątek dotyczy trwale związanych budynków handlowo-usługowych wymienionch w rodzaju 103 Klasyfikacji i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 Klasyfikacji, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m#179;, domków kempingowych i budynków zastępczych – dla których okres amortyzacj nie może być krótszy niż 3 lata.A zatem, według przedstawionego stanu faktycznego dokonana rozbudowa i nadbudowa budynku nie spowodowała powstania odrębnego obiektu, lecz ulepszenie istniejącego środka trwałego, stąd stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za właściwe.
Niniejsza interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj