Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-0026/07/AK
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0026/07/AK
Data
2007.04.25



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
paliwo
pożyczka
skutki podatkowe


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika budzą zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zaciągnięcia i zwrotu pożyczki paliw.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w sprawie: opodatkowania pożyczki paliw

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wraz z innymi podmiotami na podstawie wieloletniego kontraktu, składuje paliwa ciekłe, w tym zapasy obowiązkowe paliw, we wspólnych zbiornikach w bazie paliwowej prowadzonej w.... Podmioty składujące paliwo w bazie w..., uznały za celowe i wskazane ze względów ekonomicznych i logistycznych, uzgodnienie zasad, według których mogłyby w trakcie okresu rozliczeniowego (1 dnia) dokonywać wzajemnych pożyczek paliwa składowanego we wspólnych zbiornikach.

Wypracowana została koncepcja, zgodnie z którą Podatnik (oraz inne podmioty składujące paliwa w bazie w...) zawrze ze Spółką prowadzącą bazę paliwową ramową umowę pożyczki paliw oraz podpisze porozumienie dotyczące zasad rozliczeń sald dodatnich (w części wykorzystanej na udzielenie pożyczki Spółce prowadzącej bazę paliwową) oraz sald ujemnych (co jest równoznaczne z pożyczką udzieloną przez Spółkę prowadzącą bazę).

Zgodnie z zasadami, wynikającymi z powyższych umów, działanie specyficznego „banku paliw” w bazie w... odbywałoby się według następujących założeń:

  • Podatnik i Spółka prowadząca bazę każdego dnia mogą pożyczyć za wynagrodzeniem określoną w umowie maksymalną ilość paliw,
  • dzienne stany zapasów paliw (dodatnie i ujemne) będą raportowane przez Spółkę prowadzącą bazę paliw,
  • dzienne stany zapasów będą rozliczone na koniec miesiąca w ten sposób, że do 7 dnia następnego miesiąca Spółka prowadząca bazę wystawi fakturę VAT obciążając Podatnika za wszystkie dni, w których Podatnik odnotował salda ujemne (suma sald ujemnych), Podatnik zaś wystawi fakturę VAT obciążając Spółkę, w przypadku, gdy Spółka skorzysta z sald dodatnich (pożyczy paliwo) posiadanych przez Podatnika,
  • formuła rozpoznania, czy z posiadanego przez Podatnika (oraz inne podmioty, które taką umowę zawarły) salda dodatniego, została udzielona pożyczka paliwa innemu podmiotowi oraz określenia wielkości tej pożyczki wynikałaby z Porozumienia podpisanego przez wszystkie podmioty, zawierające umowę ramową ze Spółką prowadzącą bazę paliw.

Wątpliwości Podatnika budzą zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zaciągnięcia i zwrotu pożyczki paliw.

Zdaniem Podatnika wartość pożyczonych odpłatnie paliw nie stanowi przychodu oraz nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (w momencie wydania przedmiotu pożyczki oraz w momencie zwrotu przedmiotu pożyczki), a przychodem i kosztem uzyskania przychodu są kwoty opłat (wynagrodzenia) należnych za udzielone (uzyskane) pożyczki paliw.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko, co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn zm.) - dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; dochodem zaś - w myśl ust.2 tego artykułu - jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W obecnie obowiązującej ustawie podatkowej brak szczególnych zasad opodatkowania pożyczek rzeczy oznaczonych tylko, co do gatunku. W związku z czym, zaciągniecie pożyczki paliwa oraz zwrot pożyczonego paliwa należy rozpatrywać na podstawie zasad ogólnych. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a) nie uważa się za koszty uzyskania wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Mając na uwadze powyższe zarówno z punktu widzenia pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy pożyczka i zwrot paliwa będą neutralne podatkowo. Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż wartość pożyczonych odpłatnie paliw nie stanowi przychodu oraz nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (w momencie wydania przedmiotu pożyczki oraz momencie zwrotu przedmiotu pożyczki), a przychodem i kosztem uzyskania przychodu są kwoty opłat (wynagrodzenia) należnych za udzielone (uzyskane) pożyczki paliw.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj