Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415-24/2007
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415-24/2007
Data
2007.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przychód z działalności gospodarczej
wystawienie faktury
zapłata
zapomoga pieniężna


Pytanie podatnika
Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej w sytuacji, gdy sprzedaż następuje za pośrednictwem portalu internetowego.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a § 1, art. 14 b, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawionew złożonym w dniu 22.06.2007 r. zapytaniuw zakresie sposobu opodatkowania oraz momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej.

W dniu 22 czerwca 2007 r. wpłynął do tut. Urzędu Pani wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. W złożonym wniosku zapytuje Pani między innymi o moment powstania przychodu z działalności gospodarczej. Mianowicie, sprzedaje Pani towary na aukcjach internetowych. Zapłata za nabyty towar może nastąpić w trzech opcjach: "płatne z góry" - na konto bankowe, płatne "za pobraniem" - listonosz lub kurier przynosi pieniądze bezpośrednio do domu, po otrzymaniu awizo - pieniądze odbierane są w urzędzie pocztowym. Towar wysyłany jest po otrzymaniu zapłaty. W tym czasie wystawiana jest również faktura. w niektórych przypadkach zapłata za towar następuje "z góry" na konto bankowe jeszcze przed wysyłką towaru do klienta i wystawieniem dla niego faktury. Jest to całkowita zapłata za towar a nie przedpłata czy zaliczka. Jak należy traktować wpływ " z góry" pieniędzy na konto?. Jednocześnie stosuje Pani zasadę, iż w dniu wpływu pieniędzy za towar wystawiana jest faktura VAT.

Za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont - art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Od 01.01.2007 r. za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że dzień wystawienia faktury jest równy dniu otrzymania zapłaty za towar, który wysyłany jest odbiorcy po uregulowaniu należności.

Przepis art. 14 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się między innymi pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Otrzymane przez Panią pieniądze stanowią zapłatę za konkretny sprzedany towar, uregulowanie należności a więc nie mamy tu do czynienia z przedpłatami, zaliczkami czy inną formą należności pobranych bądź zarachowanych na poczet dostaw towarów.

Wobec powyższego w opisanej sytuacji przychód powstaje w dniu wystawienia faktury, który jest równy dniu otrzymania zapłaty za towar.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj