Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PMO/436-7/07/S.C.
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-7/07/S.C.
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
darowizna
pieniądze


Pytanie podatnika
Czy darowiznę środków pieniężnych ze strony babci na rzecz wnuczki przekraczającą kwotę 9 637,00 zł należy zgłosić do urzędu skarbowego, jeżeli chce się skorzystać ze zwolnienia dla najbliższej rodziny oraz jakie dokumenty należy podłączyć pod deklarację zgłoszeniową, gdyż obdarowana jest osobą małoletnią i w wyniku rozwodu rodziców opiekę na nią sprawuje opiekun prawny – matka?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 z 2006 r. poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia: 22.03.2007 roku stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest częściowo prawidłowe.

UZASADNIEDNIE

Pismem z dnia 27.03.2007 roku /data wpływu do tut. organu podatkowego w dniu 29.03.2007 roku/ zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od spadków i darowizn opisanej sytuacji to jest:

W najbliższym czasie córka Pani otrzyma od swojej babci kwotę pieniężną, znacznie przekraczającą próg tj. kwotę 9 637 zł. Kwota pieniężna zostanie przekazana na konto małoletniej córki, natomiast Pani jako opiekun prawny córki dokona zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego.

Zdaniem Pani na mocy art. 4 a ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1993 roku o podatku od spadków i darowizn /zwanej dalej ustawą/ otrzymana w ten sposób darowizna będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

Powyższe stanowisko jest częściowo prawidłowe z uwagi na fakt, iż do zastosowania powyższego zwolnienia koniecznym jest zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn udokumentowania ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym. Z powyższego brzmienia przepisów wynika, iż do zgłoszenia nabycia rzeczy i praw majątkowych na druku SD-Z1 należy dołączyć powyższy dokument jak również dokument na podstawie którego ustalony zostanie stopień pokrewieństwa. Jednocześnie zgodnie z art. 888 lub art .890 ustawy Kodeks Cywilny do zgłoszenia SD-Z1 należy dołączyć umowę darowizny lub też oświadczenie o spełnieniu darowizny.

Ponadto na zapytanie czy do deklaracji zgłoszeniowej ma Pani obowiązek dołączyć wyrok sądowy ustanawiający Panią jako opiekującą się dziećmi, dla celów dowodowych wyrok winien zostać dołączony do zgłoszenia SD-Z1. Natomiast zgodnie z art.58 ustawy prawo bankowe małoletni posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może po ukończeniu trzynastu lat swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tych rachunkach, o ile nie sprzeciwi się temu na piśmie jego przedstawiciel ustawowy.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 w związku z § 7 ust. 1 pkt lit.b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie właściwości organów podatkowych /Dz. U. Nr 165 poz. 1371 z 2005 roku ze zm./ właściwym do złożenia zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla darczyńcy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie wydawania postanowienia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe/,
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj