Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/423-2/07
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/423-2/07
Data
2007.04.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Wynagrodzenie za grudzień 2006r. zostało naliczone w spółce, a wypłacone w styczniu 2007r. w spółce w likwidacji. Czy Podatnik ma prawo zaliczyć całość kosztów w styczniu 2007r. czy tylko do wysokości osiągniętych przychodów w okresie likwidacji?


Spółka przed dniem 29 grudnia 2006r. prowadziła działalność usługowo-remontową, a podstawowymi jej kosztami były wypłacane wynagrodzenia. Od dnia 29 grudnia 2006r. Spółka jest w stanie likwidacji. Dotychczas wynagrodzenia wypłacane były do 10 dnia następnego miesiąca, co powodowało, iż stanowiły one koszt uzyskania przychodu w miesiącu, w którym były wypłacane, a nie w miesiącu którego dotyczyły. Niemniej, jak wskazano w piśmie, wynagrodzenie za grudzień 2006r. zostało naliczone w spółce, a wypłacone w styczniu 2007r. w spółce w likwidacji.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo zaliczyć całość kosztów w styczniu 2007r. czy tylko do wysokości osiągniętych przychodów w okresie likwidacji?

Podatnik uważa, iż koszty wynagrodzeń za grudzień 2006r. powinny być zaliczone do kosztów roku 2006.

Organ podatkowy stwierdza, iż zajęte stanowisko jest nieprawidłowe.

Zauważyć należy, iż zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia zdarzenia. Sam fakt natomiast postawienia spółki w stan likwidacji, nie pociąga za sobą skutków w sposobie dokonywania księgowania dla potrzeb podatku dochodowego.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wskazanej ustawy.

W myśl natomiast unormowań prawnych wskazanych w art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a) ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

    - niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów wskazanych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy,
    - nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż wynagrodzenie za grudzień 2006r., będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie dokonania wypłaty lub postawienia do dyspozycji, a więc w styczniu 2007 roku. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż poniesiony koszt ma związek z przychodami osiągniętymi w roku 2006, gdyż w tym przypadku wskazane przepisy w sposób wyraźny wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki jeszcze nie poniesione.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić zatem należy, iż stanowisko zajęte w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj