Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/225/07/AT
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/225/07/AT
Data
2007.07.17



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
koszty uzyskania przychodów
kwalifikacje zawodowe
podnoszenie kwalifikacji
szkolenie pracownicze
wydatki szkoleniowe


Pytanie podatnika
Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na szkolenie pracowników z zakresu obejmującego elementy prawa cywilnego, prawa upadłościowego, układowego, zarządzanie przedsiębiorstwem i marketing w przedsiębiorstwie, zagadnienia biznes planu, wyceny mienia przedsiębiorstwa, rachunkowości i finansów w przedsiębiorstwie, pomocy publicznej na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na szkolenie pracowników z zakresu obejmującego elementy prawa cywilnego, prawa upadłościowego, układowego, zarządzanie przedsiębiorstwem i marketing w przedsiębiorstwie, zagadnienia biznes planu, wyceny mienia przedsiębiorstwa, rachunkowości i finansów w przedsiębiorstwie, pomocy publicznej na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 29.06.2007r. (data wpływu 29.06.2007r.) Sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na szkolenie z zakresu obejmującego elementy prawa cywilnego, prawa upadłościowego, układowego, zarządzanie przedsiębiorstwem i marketing w przedsiębiorstwie, zagadnienia biznes planu, wyceny mienia przedsiębiorstwa, rachunkowości i finansów w przedsiębiorstwie, pomocy publicznej na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym na szkolenie o powyższej tematyce zostały skierowane dwie osoby - Dyrektor Spółki pełniący jednocześnie funkcję Członka Zarządu oraz Główny księgowy (Prokurent Spółki).
Celem szkolenia było podniesienie kwalifikacji osób zarządzających Spółką w kierunku bardziej skutecznego i efektywnego prowadzenia działalności w aktualnych warunkach gospodarki rynkowej, co przekłada sie na zwiększenie/utrzymanie przychodów.
Jednostka zwróciła się z prośbą o potwierdzenia swojego stanowiska, zgodnie z którym na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki poniesione na szkolenie pracowników stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Podatnik ma więc możliwość, dla celów podatkowych, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można wszelkie wydatki, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a w związku z tym służące osiąganiu, zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodów.
W opinii tutejszego organu podatkowego wydatki ponoszone na szkolenia pracowników, są wydatkami związanymi z osiąganiem przez nią przychodów, jeśli:
- nie zostały ujęte w negatywnym katalogu kosztów, tj. w art. 16 ust. 1 w/w ustawy
- jako koszty Spółki poniesione na podniesienie kwalifikacji osób zarządzających nią, a w rezultacie bardziej efektywne i skuteczne prowadzenie działalności w warunkach rynkowych,
spełniają kryteria wynikające z art. 15 ust. 1 w/w ustawy i mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj