Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDFPP/413-i-25/07/MW
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDFPP/413-i-25/07/MW
Data
2007.05.15



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
należność zagraniczna
służba poza granicami
zwolnienie
żołnierze


Pytanie podatnika
Jakie są przeslanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu w wysokości równowartości 30 % diet zgodnie z art. 1 pkt. 14 lit.a ) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2006 nr 217 poz. 1588)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm,) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu X.Y.Z r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

orzeka

#61485; uznać stanowisko podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

W złożonym zapytaniu przedstawił Pan następujący stan faktyczny:jest Pan żołnierzem zawodowym pełniącym służbę poza granicami państwa. Na mocy Rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dniem x.y.z r. Został Pan wyznaczony na stanowisko młodszego specjalisty w NATO Communication and Information Systems Services Agency w Belgii. Stanowisko objął Pan do dnia x.y .2009r. W czasie pełnienia służby mieszka Pan razem z rodziną w Belgii. Wynagrodzenie za pracę składa się z uposażenia krajowego oraz należności zagranicznej wypłacanej w euro. Należność zagraniczną otrzymuje Pan na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia x.y.z r. W sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa (Dz. U. 2004r. Nr 162, poz. 1698). Nie otrzymuje Pan wynagrodzenia za pracę w związku z pobytem poza granicami pństwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, ani także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora wojskowego. Nie otrzymuje Pan świadczeń zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust 1 pkt 83 ustawy opdf oraz nie otrzymuje Pan wynagrodzenia uzyskiwanego przez członków służby zagranicznej.

Pana zapytanie dotyczy kwestii jakie są przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu w wysokości równowartości 30% diet zgodnie z art. 1 pkt 14 lit a) ustawu o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2006 nr 217 poz. 1588). W Pana ocenie spełnia Pan wszelkie przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu w wysokości równowartości 30% diet, uzyskanego w roku podatkowym 2006.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007r. zmianie uległ art. 21 pkt 20 ustawy o PDOF.Od 1 stycznia 2007r. zwolniona została od podatku dochodowego od osób fizycznych część przychodów osób, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy , za każdy dzień pobytu za granicą, obejmujący dodatek zagraniczny (tj. świadczenie wypłacane pracownikowi na placówce zagranicznej), w wysokości odpowiadającej 30% diety za okres uzyskiwania tej części dochodu. Regulację powyższą stosuje się z mocą wsteczną tj. do dochodów uzyskanych w roku 2006r. Przy wypełnianiu rocznego zeznania podatnik wybiera bardziej korzystną dla siebie ulgę: odlicza 30 diet w skali roku lub 30% diet za dni pobytu za granicą.

W myśl przepisów art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są części dochodów osób o których mowa powyżej, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust.15 ustawy. Art. 21 ust. 15 stanowi natomiast, iż zwolnieniu o którym mowa w ust. 1 pkt. 20,nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związku z jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt. 83.

Skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1pkt 20, zależne jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek prawnych: po pierwsze, od tego czy podatnik w danym roku podatkowym przebywał czasowo za granicą, oraz po drugie od tego, czy w okresie tego czasowego pobytu za granicą uzyskiwał dochody ze stosunku pracy. Pojęcie pobytu czasowego reguluje art. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz.U. z 2001r. Nr 87 poz. 960 ze zmian.) z którego wynika, że pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Ponadto, istotnym składnikiem zawartej przez podatnika umowy o pracę jest określenie miejsca wykonywania tej pracy. Jeżeli pracownik wykonuje zadania określone przez pracodawcę poza miejscowością,w której znajduje się stałe miejsce jego pracy, mówimy wówczas o podróży służbowej. Należności otrzymywane przez pracownika z tytułu odbywania podróży służbowej poza granicami kraju korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 16 w granicach limitu określonego w tym przepisie. Podróż służbowa nie może być jednak utożsamiana z czasowym przebywaniem za granicą w rozumieniu art. 21 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.

A zatem podatnik z tytułu wykonywania pracy za granicą może skorzystać z jednego z wyżej opisanych zwolnień. O tym, które zwolnienie będzie miało zastosowanie, decyduje miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę. Jeżeli więc podatnik faktycznie przebywa czasowo poza granicami kraju, czyli zamieszkuje w Belgii bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, oraz z zawartej umowy o pracę wynika, że zadania określone przez pracodawcę podatnik będzie wykonywał w ustalonym miejscu pracy a otrzymane przez niego dodatkowe wynagrodzenie nie stanowi wypłat wolnych od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 – podatnik może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 20 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujący aktualnie stan prawny. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj