Interpretacja Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich
ZB/415-10/07
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZB/415-10/07
Data
2007.08.06



Autor
Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
przyspieszona amortyzacja


Pytanie podatnika
Czy Podatnik posiada prawo do przyspieszonej amortyzacji budynku zakupionego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej poprzednio wykorzystywanego jako stajnia i magazyn a obecnie po gruntownym remoncie przeznaczonego na funkcje usługowe prowadzonej działalności gospodarczej ?
Tożsamy z
135025,86998


Tutejszy Organ Podatkowy podziela stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 11.05.2007r. uzupełnionego oświadczeniem z dnia 28.05.2007r. w przedmiocie możliwości stosowania przyśpieszonej amortyzacji środka trwałego.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca dokonał zakupu nieruchomości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek, w którym znajduje się lokal został wybudowany w XIX wieku i funkcjonował jako stajnia, a przed remontem jako pomieszczenie magazynowe. Następnie dokonano gruntownego remontu i przeznaczono go na funkcje usługowe.

Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do przyśpieszonej amortyzacji ( 10% w skali roku), czyli przez 10 lat.

Amortyzacja podatkowa oznacza stopniowe zużywanie się majątku przedsiębiorcy, na który składają się m.in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 22a ust. 1, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania :1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,2)maszyny, urządzenia i środki transportu,3)inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt1, zwane środkami trwałymi.Dokonywane odpisy amortyzacyjne pomniejszają natomiast przychód podatkowy. Zgodnie bowiem z przepisem art. 22 ust. 8 w/w ustawy kosztem uzyskania przychodów są także odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych statuują dwie podstawowe metody amortyzacji. Amortyzację liniową oraz degresywną. Będąca przedmiotem niniejszego wniosku amortyzacja przyśpieszona stanowi jeden ze sposobów stosowania amortyzacji liniowej. Jej istota sprowadza się do zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Aby móc skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej spełnione muszą być jednak odpowiednie przesłanki. I tak, zgodnie z przepisem art. 22j ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stawki indywidualne można stosować wyłącznie do środków trwałych, o których mowa w art. 22j ust. 1 pkt 3, jeżeli :1)są używane ( tzn. podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przynajmniej przez 60 miesięcy) lub2)ulepszone ( tzn. przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej),3)po raz pierwszy wprowadzone są do ewidencji środków trwałych u danego podatnika,4)zachowany zostanie minimalny 10- letni okres amortyzacji, o którym stanowi art. 22j ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.Łączne spełnienie wyżej wymienionych warunków uprawnia Podatnika do skorzystania z przyśpieszonej amortyzacji, przez zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowym wniosku uznać należy za trafne, pod warunkiem spełnienia wszystkich w/w przesłanek. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawnych.Zgodnie z art. 14 b § 1i 2 Ordynacji Podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika czy inkasenta. Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj