Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-39/07
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-39/07
Data
2007.08.28



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
kurs walut
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
wystawienie faktury
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy zastosowano prawidłowe kursy walut przy wystawianiu faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru ujętej w rejestrze sprzedaży jak i w fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru ujętej w rejestrze zakupu.?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 20 ust. 5, ust. 6, ust. 7, art. 31 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 4, ust. 10 pkt 2, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz § 37 ust. 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie określenia prawidłowego kursu waluty przy przeliczaniu faktury wystawionej przez kontrahenta unijnego w walucie obcej

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku (uzupełnionym pismem z dnia 24.08.2007r.) Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zakupiła od kontrahenta z Niemiec klej za kwotę 143 euro. Rachunek dokumentujący zakup kleju został wystawiony z datą 14.03.2007r. Na rachunku tym nie wykazano podatku VAT, umieszczono jedynie adnotację „dostawa bez podatku wewnątrz Unii Europejskiej.

W związku z powyższym Spółka dokonała następujących rozliczeń:

- rachunek zaksięgowano po kursie z dnia 13 marca 2007r., czyli z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez kontrahenta, nie odliczono podatku VAT z uwagi na brak naliczenia go na fakturze,

- w dniu 30 marca 2007r. wystawiono fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru przeliczając kwotę 143 euro na złotówki po kursie z dnia 14 marca 2007r. (czyli według kursu obowiązującego w dniu wystawienia rachunku przez kontrahenta z Niemiec) , doliczono 22% podatku VAT, w rejestrze sprzedaży VAT za miesiąc marzec 2007 r. wykazano sprzedaż i za ten miesiąc odprowadzono także VAT należny,

- w dniu 30 marca 2007r. wystawiono także fakturę zakupową wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru przeliczając 143 euro na złotówki po kursie z dnia 14 marca 2007r., czyli według kursu obowiązującego w dniu wystawienia rachunku przez kontrahenta z Niemiec i doliczono 22% podatku VAT. Fakturę zaksięgowano po powyższym kursie i ujęto w rejestrze zakupu za miesiąc marzec 2007r. i w tym też miesiącu odliczono podatek VAT.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka stawia następujące pytanie:

Czy zastosowała prawidłowe kursy walut przy wystawianiu faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru ujętej w rejestrze sprzedaży jak i w fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru ujętej w rejestrze zakupu.?

Wnioskująca Spółka przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła, iż w jej ocenie zastosowane kursy walut i wyliczenia są prawidłowe

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca Spółka dokonała zakupu kleju od kontrahenta z Niemiec, traktując tę transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wiąże się z kolei z obowiązkiem zapłaty z tego tytułu podatku od towarów i usług w Polsce, według stawki krajowej właściwej dla danego towaru.

Obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w myśl art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Według ust. 6 tego przepisu w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju – art. 20 ust. 7 cytowanej ustawy.

Natomiast podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie art. 31 ust. 1 ustawy jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Na gruncie podatku od towarów i usług do przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na fakturach wystawionych przez kontrahentów zagranicznych stosuje się § 37 ust. 1 – 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.). .

Stosownie do § 37 ust. 1 cytowanego rozporządzenia kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3,

W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia, zgodnie z ust. 2 § 37 w/w rozporządzenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony,

Z kolei ust. 3 cytowanego § 37 stanowi, że w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio,

Natomiast § 37 ust. 4 cyt. rozporządzenia stanowi, iż przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług,

Stosownie do zapisu art. 106 ust. 7 ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W fakturze wewnętrznej należy określić kwotę podatku należnego od nabycia i rozliczyć go w deklaracji dla podatku od towarów i usług w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tego tytułu. Kwota podatku należnego stanowi jednocześnie u nabywcy towarów z krajów Unii Europejskiej kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu. Przy czym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - art. 86 ust. 2 pkt 4, ust. 10 pkt 2.

A zatem faktura wewnętrzna dokumentująca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów służy zarówno rozliczeniu podatku należnego jak i stanowi dokument na podstawie którego można dokonać odliczenia podatku naliczonego, dlatego też powinna być ujęta odpowiednio w rejestrze sprzedaży i rejestrze zakupów.

Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, do wyceny faktury wewnętrznej należy przyjąć średni kurs NBP z dnia wystawiania faktury przez kontrahenta, a w przypadku braku faktury od kontrahenta lub wystawienia jej po terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

.Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Spółka postępuje prawidłowo przyjmując do wystawienia faktury wewnętrznej z tytułu nabycia od kontrahenta z Niemiec w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia kleju średni kurs NBP z dnia wystawiania faktury przez kontrahenta, czyli z dnia 14 marca 2007r.

W konsekwencji czego przedstawione we wniosku stanowisko Spółki w zakresie stosowania kursów walut przy wystawianiu faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ujętej w rejestrze sprzedaży jak i przy fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru ujętej w rejestrze zakupów należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj