Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-36/07
z 20 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-36/07
Data
2007.08.20



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bonus
kontrahent zagraniczny
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obniżenie ceny
premia pieniężna
rabaty
transakcja


Pytanie podatnika
Czy udzielony bonus przez firmę unijną podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z pózn. zm.) w związku art. 29 ust. 4, art. 31 ust. 1, ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z pózn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii pieniężnej (bonusu) udzielonej przez firmę unijną

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka A jest spółką - córką niemieckiego koncernu zajmującą się produkcją obrabiarek do metalu. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od dostawców z Niemiec.

Po zakończeniu roku 2006 i podsumowaniu obrotu na podstawie umowy ramowej zawartej z niemiecką spółką firma X udzieliła Wnioskującej Spółce w grudniu 2006r. premii pieniężnej – bonusu w wysokości 42.500,00 EURO uzależnionego od wielkości zakupów dokonanych w roku 2006. Bonus przyznany został z datą 19.12.2006r. i dotyczył rozliczeń za okres od 01.01. 2006r. do 31.12. 2006r. Potwierdzeniem otrzymania premii jest pisemny dokument tzw. Gutschrift, który został wystawiony przez Spółkę X na rzecz Spółki B z siedzibą w Warszawie i zawierał pisemną wytyczną, iż został sporządzony na dobro Spółki A. Kwota wynikająca z tego dokumentu nie jest przekazywana na konto bankowe Strony, lecz o kwotę tą pomniejszane są przyszłe zobowiązania w stosunku do polskiej firmy B z tytułu zakupionych towarów.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka stawia następujące pytanie:

Czy udzielony bonus przez firmę unijną podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?

Wnioskująca Spółka podnosi, iż ustawa o VAT nie wprowadziła żadnych precyzyjnych wyjaśnień w zakresie opodatkowania premii pieniężnej, a definicja towaru w tej ustawie nie obejmuje premii pieniężnych. Spółka wskazała też, iż stanowisko organów podatkowych w odniesieniu do tego problemu jest jednolite i spójne tzn. skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników m.in. od ustalenia za co faktycznie premie te zostały wypłacone.

W związku z tym Spółka stwierdza, iż w przypadku, gdy wypłacona premia pieniężna (bonus) związana jest z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, gdyż ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.

W konsekwencji Wnioskująca Spółka przyjmuje, iż udzielony bonus przez unijnego kontrahenta bezspornie podlega regulacjom ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług

Analiza przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Ustosunkowując się do postawionego powyżej pytania stwierdzić należy, iż skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych kontrahentom premii pieniężnych uzależnione są od tego, za co premie te zostały wypłacone oraz czy dotyczą one konkretnych dostaw. Wnioskująca Spółka opisując stan faktyczny oraz przedstawiając swoje stanowisko w sprawie twierdzi, iż otrzymane od kontrahenta unijnego premie pieniężne, powiązane są z dokonanymi wcześniej zakupami towarów i że możliwym jest ustalenie tego o ile w związku z ich otrzymaniem nastąpiło obniżenie ceny jednostkowej transakcji udokumentowanej fakturą wewnętrzną VAT. Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy otrzymaną przez Spółkę od kontrahenta premię pieniężną można przyporządkować konkretnej transakcji, to premia ta stanowi formę rabatu obniżającego kwotę należną (cenę) z tytułu nabycia towarów.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje przepis art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z pózn. zm.), który stanowi, iż podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest kwota jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Przy czym przy ustalaniu podstawy opodatkowania w myśl ust. 3 omawianego art. 31 stosuje się odpowiednio przepis art. 29 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Przywołany przepis art. 29 ust. 4 zawiera więc legalną definicję pojęcia rabat wskazując, iż przez rabat należy rozumieć bonifikatę, opust, uznaną reklamację i skonto.

Rabatem w rozumieniu wskazanego przepisu są więc tylko i wyłącznie zdarzenia wyraźnie w nim wymienione, które skutkują obniżeniem ceny zakupu konkretnych transakcji.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka po dokonaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć otrzymuje od kontrahenta niemieckiego premię pieniężną, a jej potwierdzeniem jest dokument typu Gutschrift. Z uzasadnienia do zawartego we wniosku pytania nr 2 wynika nadto, iż kontrahent niemiecki z tytułu udzielonej premii, bonusu wystawia dla Spółki także fakturę korygującą. Powyższe zdaniem tutejszego Organu oznacza, iż cena zakupionych przez Stronę towarów ulega obniżeniu w wyniku otrzymania niniejszej premii pieniężnej (bonusu).

Wnioskująca Spółka wyjaśniła również, iż wartość otrzymanej premii związana jest bezpośrednio z osiągniętym w danym roku obrotem, który z kolei określa się w oparciu o sumę faktur. Zdaniem Strony można również dokładnie ustalić o ile nastąpiło obniżenie ceny jednostkowej każdej transakcji dokumentowanej fakturą wewnętrzną VAT. Powyższe okoliczności dowodzą więc, że wypłaconą Spółce premię pieniężną można przyporządkować do konkretnej transakcji i że premia ta prowadzi do obniżenia ceny zakupionych towarów.

W konsekwencji między wysokością ceny zakupionych towarów, a udzieloną premią istnieje bezpośredni związek. Dlatego też zasadnym jest stanowisko Strony, iż przedmiotową premię pieniężną należy traktować jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 w/w ustawy, który to rabat zmniejsza podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Spółki zawarte w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj