Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-423-40/07
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-423-40/07
Data
2007.08.28



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
rachunki
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT naliczony i należny jest ujmowany tylko w rozrachunkach i nie stanowi odpowiednio ani przychodu ani kosztu podatkowego?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 12 ust. 4 pkt. 9, art.16 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , w sprawie zaliczenia podatku od towarów i usług naliczonego i należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia do przychodów i kosztów podatkowych

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka zakupiła od kontrahenta z Niemiec klej za kwotę 143 euro. Rachunek dokumentujący zakup kleju został wystawiony z datą 14.03.2007r. Na rachunku tym nie wykazano podatku VAT, umieszczono jedynie adnotację „dostawa bez podatku wewnątrz Unii Europejskiej.

W związku z powyższym Spółka dokonała następujących rozliczeń:

- rachunek zaksięgowano po kursie z dnia 13 marca 2007r., czyli z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez kontrahenta, nie odliczono podatku VAT z uwagi na brak naliczenia go na fakturze,

- w dniu 30 marca 2007r. wystawiono fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru przeliczając kwotę 143 euro na złotówki po kursie z dnia 14 marca 2007r. (czyli według kursu obowiązującego w dniu wystawienia rachunku przez kontrahenta z Niemiec) , doliczono 22% podatku VAT, w rejestrze sprzedaży VAT za miesiąc marzec 2007 r. wykazano sprzedaż i za ten miesiąc odprowadzono także VAT należny,

- w dniu 30 marca 2007r. wystawiono także fakturę zakupową wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru przeliczając 143 euro na złotówki po kursie z dnia 14 marca 2007r., czyli według kursu obowiązującego w dniu wystawienia rachunku przez kontrahenta z Niemiec i doliczono 22% podatku VAT. Fakturę zaksięgowano po powyższym kursie i ujęto w rejestrze zakupu za miesiąc marzec 2007r. i w tym też miesiącu odliczono podatek VAT.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka stawia następujące pytanie:

Czy podatek VAT naliczony i należny jest ujmowany tylko w rozrachunkach i nie stanowi odpowiednio ani przychodu ani kosztu podatkowego?

Wnioskująca Spółka przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła, iż w jej ocenie podatek VAT naliczony i należny z faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie jest ujmowany tylko w rozrachunkach i nie stanowi ani przychodu ani kosztu podatkowego.

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Odnosząc się do kwestii zaliczenia do przychodów podatkowych podatku od towarów i usług wskazać należy przede wszystkim na zapis art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Dlatego też prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego kleju nie stanowi przychodu podatkowego. Przychodu podatkowego nie stanowi również podatek naliczony z tytułu niniejszego nabycia, brak jest bowiem, w świetle powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jakichkolwiek podstaw prawnych do tego aby podatek ten zaliczyć do przychodu.

Rozstrzygając z kolei kwestię zaliczenia podatku od towarów i usług do kosztów podatkowych stwierdzić należy, iż przepisy w/w ustawy co do zasady, uniemożliwiają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów zarówno należnego, jak i naliczonego podatku od towarów i usług. Jako wyjątek od wskazanej reguły należy traktować regulacje zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy, który w określonych sytuacjach zezwala na odniesienie w ciężar kosztów uzyskania przychodów naliczonego i należnego podatku VAT.

Zgodnie z przywołanym przepisem art. 16 ust. 1 pkt 46 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:

a) podatek naliczony:

- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

b) podatek należny w przypadku:

- importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

- przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

c) kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż jeżeli w przedmiotowej sprawie nie występuje żadna z wymienionych powyżej przesłanek dających podstawę do zaliczenia podatku należnego czy też naliczonego powstałego w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem kleju, do kosztów uzyskania przychodów, to stanowisko Spółki, iż podatek ten nie stanowi kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

Podkreślić należy jednocześnie, iż w istocie podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia jest dla nabywcy co do zasady obojętny.

Reasumując, podatek od towarów i usług zarówno należny jak i naliczony powstały z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przez Wnioskodawcę kleju od kontrahenta z Niemiec nie stanowi ani przychodu ani też kosztu podatkowego, oczywiście z uwzględnieniem poczynionych powyżej zastrzeżeń.

W związku z tym stanowisko Spółki zawarte w przedmiotowym wniosku należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj