Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-4/436-2/07
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-4/436-2/07
Data
2007.05.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy środki pieniężne, przekazanie w 2007 r. na rachunek bankowy teściowej i matki oraz ponownie przelane przez teściową na nasze konto, są darowizną i czy od przekazanych kwot należy zapłacić podatek od darowizny?
Tożsamy z
154048, 155293


Oceniając wyżej przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że nie podziela Pana stanowiska w sprawie. Ustawa o podatku od spadków i darowizn z dnia 28.07.1983r. ( tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) - zgodnie z obowiązującym stanem prawnym - zawiera w art. 1 zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Przepis ten stanowi, że podatkowi temu podlega między innymi nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. Do grupy tej - zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt. 1 - zalicza się między innymi zstępnych oraz zięcia. W myśl art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności środków pieniężnych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą ich nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową lub przekazem pocztowym. Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych winno być dokonane na formularzu określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz.U. Nr 243, poz. 1762). Powyższy przepis nie zwalnia więc od podatku darowizn dokonanych na rzecz teściowej lub zięcia.

Odnośnie uznania, czy czynność opisana przez Pana jest darowizną, Naczelnik tut. Urzędu informuje, że organy podatkowe nie są władne do rozstrzygania czy dana czynność cywilnoprawna jest darowizną. O tym jaki jest charakter czynności decyduje zgodna wola stron wyrażona w formie przez prawo przewidzianej. Tak więc, czy daną czynność cywilnoprawną można opodatkować jako darowiznę, urząd rozstrzyga po przedłożeniu dokumentów, wyrażających wolę stron.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj