Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
1412/PD/415-15/07
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1412/PD/415-15/07
Data
2007.07.23



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
papier wartościowy
sprzedaż akcji
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Wnioskodawczyni w dniu 22 grudnia 2003 r. została właścicielem akcji na podstawie umowy sprzedaży zawartej z pracodawcą oraz zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wydanym w trybie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi - decyzja Nr DSP/N/416/16/3 z dnia 9 grudnia 2003 r.). W roku 2006 akcje te zostały sprzedane. Czy dochód ze sprzedaży tak nabytych akcji korzysta ze zwolnienia z podatku?


Ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) wprowadzono zmiany w zakresie zasad rozliczania osiągniętych dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Stosownie do treści art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym, w myśl ust. 2 pkt 1 tego artykułu, dochodem jest różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów.

Podatnik, który uzyskał w roku podatkowym dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych obowiązany jest zgodnie z art. 25 ust. 1a powołanej ustawy o podatku dochodowym, złozych w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, odrębne zeznanie podatkowe o wysokości tego dochodu, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym i w tym samym terminie wpłacić należny podatek z tego tytułu. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 i art. 30c w/w ustawy, należy je natomiast wykazać w aktualnie obowiązującym zeznaniu na druku PIT-28.

Jednocześnie stosownie do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych po dniu 31 grudnia 2003 roku, w przypadku ich nabycuia przed dniem 1 stycznia 2004 r. nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem iż spełniają one wymogi, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r. W świetle tego artykułu zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.

Jak stanowi wyżej przytoczony przepis, aby dochód ze zbycia akcji podlegał zwolnieniu z opodatkowania, winny być spełnione określone warunki. Nie jest publicznym obrotem udostępnienie akcji pracownikom, związanych z danym przedsiębiorstwem, natomiast określenie publiczna oferta nie odnosi się do nabycia

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52, 52a i 52c i zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych przepisów (...).

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

1) odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

2) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Definicji pojęcia "oferty publicznej" nie zawiera ustawa o podatku dochodowym. Należy się więc odnieść do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 184 poz. 1539). Zgodnie z art. 3 ust. 3 w/w ustawy ofertą publiczną jest udostępnienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co najmniej 100 osobom lub nieoznaczonemu adresatowi w dowolnej formie i w dowolny sposób, informacji o papierach wartościowych i warunkach dotyczących ich nabycia, stanowiących dostateczną podstawę do podjęcia decyzji o odpłatnym nabyciu tych papierów wartościowych.

Definicja oferty publicznej została zaczerpnięta z Dyrektywy 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych i zmieniająca dyrektywę 2001/34/WE. Przedmiotem Dyrektywy jest określenie wymagań, jakie winny być realizowane przy sporządzaniu, akceptacji oraz rozpowszechnianiu prospektów emisyjnych. Dyrektywa wprowadza szeroką definicję publicznej oferty, którą stanowi powiadomienie osób, w jakiejkolwiek formie oraz za pomocą jakichkolwiek środków, zawierające informację o warunkach oferty oraz oferowanych papierach wartościowych wystarczającą, by umożliwić inwestorowi podjęcie decyzji o nabyciu lub objęciu tych papierów wartościowych. Definicja ta obejmuje także plasowanie papierów wartościowych poprzez pośredników finansowych.

Zatem ofertą publiczną jest każda informacja, która pozwala inwestorowi podjąć decyzję inwestycyjną.

Akcje nabyte na podstawie umowy sprzedaży zawartej pomiędzy pracownikiem i pracodawcą oraz nabyte przez pracowników nie spełniają przesłanek określonych w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do zwolnienia sprzedaży tych akcji od podatku dochodowego.

Nabycie przez Panią akcji pracowniczych nie stanowi nabycia na podstawie "oferty publicznej", skoro nabyła Pani akcje na podstawie umowy sprzedaży zawartej z pracodawcą, to tym samym nie mogła Pani nabyć ich na podstawie oferty publicznej skierowanej do nieograniczonej liczby nieoznaczonych osób, w związku z powyższym skorzystała Pani z oferty skierowanej wyłącznie do pracowników, a więc ograniczonej liczby oznaczonych w ofercie osób.

W związku z powyższym sprzedaż akcji pracowniczych nabytych na podstawie umowy sprzedaży z pracodawcą, mimo zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd nie jest objęta przedmiotowym zwolnieniem wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i sprzedaż takich akcji jest objęta podatkiem dochodowym w wysokości 19%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj