Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DP/423-12/07
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-12/07
Data
2007.05.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
przekształcanie
spółka komandytowa
spółki


Pytanie podatnika
Skutki przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z póżn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku spółka z o.o. z siedzibą ,

NIP z dnia 13.03.2007 r. i udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego:

Spółka zamierza przekształcić się w spółkę komandytową. Wspólnikami spółki zarówno przed przekształceniem jak i po przekształceniu będą dwie osoby fizyczne oraz jedna spółka kapitałowa.

Pytanie Podatnika:

Czy w dniu przekształcenia spółki powstanie u spółki jakikolwiek związany z przekształceniem dochód lub przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Zdaniem spółki w dniu przekształcenia nie powstaje u spółki żaden związany z przekształceniem dochód ani przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm. )

Z brzmienia art. 551§ 1KSH wynika, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( spółka przekształcana) - może być przekształcona w spółkę komandytową ( spółka przekształcona).

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu przekształcenia do rejestru (jest to dzień przekształcenia).

Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia przez sąd rejestrowy z urzędu spółki przekształcanej a spółka przekształcona, jako następca prawny wstępuje z tym dniem we wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształconej.

Wspólnicy Spółki przekształcanej uczestniczący w przekształcaniu stają sie co do zasady z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej ( kontynuacja praw i obowiązków).

Szczególne zasady sukcesji podatkowej ( dotyczące praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego) zostały unormowane w Ordynacji.

Zgodnie z normą wyrażoną w art. 93 a § 2 pkt 1 lit. b w związku z art 93a § 1Ordynacji osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Wskutek dokonanego przekształcenia majątek spółki z o.o. staje sie kapitałem podstawowym spółki komandytowej.

Powstaje przy tym w szczególności wątpliwość, czy jakakolwiek część tego lub innego majątku będzie u spółki stanowiła dochód ( przychód) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późn. zmianami )

Zgodnie z art.7 ust.1 w/w ustawy przedmiotem opodatkowania jest dochód lub w niektórych przypadkach – przychód bez względu na rodzaj źródeł przychodu, z których dochód ten został osiągnięty.

Dochodem jest, zgodnie z art. 7 ust.2 UPDOP, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym .

Szczególną zasadę wprowadza art. 10 ust . 1 UPDOP, zgodnie z którym za dochód z udziału w zysku osób; prawnych należy uważać dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału akcji).W każdym jednak przypadku dochód musi być dochodem faktycznie uzyskanym tzn. takim, którym podatnik(wspólnik) może sam rozporządzać (dochód faktycznie mu wypłacony lub pozostawiony do jego dyspozycji).

W związku z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową spółka przekształcana nie osiąga żadnego dochodu(przychodu) ponieważ:

- zgodnie z KSH nie może otrzymać żadnego przysporzenia majątkowego,

- na majątek należący do spółki przekształcanej w momencie przekształcenia składają się wyłącznie składniki, które stanowiły dochód osiągnięty przed momentem przekształcenia.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny stanowisko Organu podatkowego jest następujące:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze PROMEX jest kapitałową spółką prawa handlowego - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowcy spółki planują przekształcenie tej spółki w osobową spółkę handlową - spółkę komandytową, w trybie określonym przepisami Kodeksu spółek handlowych. Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 K. s. h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (jest to dzień przekształcenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia przez sąd rejestrowy z urzędu spółki przekształcanej, a spółka przekształcona, jako następca prawny, wstępuje z tym dniem we wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. W szczególności spółka przekształcona pozostaje przedmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba, że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy (akcjonariusze) spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 552 i 553 K. s. h.).

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu.

Przekształcenie spółki kapitałowej – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w osobową spółkę handlową - spółkę komandytową nie jest, więc tożsame z likwidacją działalności gospodarczej, lecz jest jej dalszą kontynuacją w innej formie prawnej.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związaną z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Ogólna zasada w tym zakresie została wyrażona w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b), w związku z art. 93a § 1, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, że proces przekształcania się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego.

Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu, względnie z dwóch lub więcej podmiotów, w zależności od rodzaju transformacji, na inny podmiot (podmioty).

Powołany art. 93a ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy odrębne ustawy podatkowe nie regulują w tym zakresie specyficznych zasad następstwa prawnego.

Ponieważ zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują szczególnych zasad wstępowania w prawa i obowiązki w przypadku przekształceń spółki kapitałowej w osobową spółkę handlową, zatem rozpatrując zasady sukcesji na gruncie podatków dochodowych należy oprzeć się na przepisach Ordynacji podatkowej.

W przedstawionym stanie faktycznym, do czasu przekształcenia podatnikiem podatku dochodowego jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jej dochody opodatkowane są na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych. Z dniem przekształcenia ustanie byt prawny spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako podatnika podatku dochodowego. W jej miejsce wstępują z mocy prawa wspólnicy spółki komandytowej.

Jeśli chodzi o skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, to należy odwołać się do przepisu art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, co do zasady, jest rok kalendarzowy, tym niemniej, stosownie do postanowień ust. 6 tego przepisu, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, to za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Z uwagi na powyższe decydujące znaczenie dla oceny, czy w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową dochodzi do zakończenia roku podatkowego, będą miały przepisy ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, czyli w dniu poprzedzającym wpis spółki przekształconej do rejestru, z zastrzeżeniem ust. 3 tego przepisu.

W świetle powyższych uregulowań, przekształcenie spółek kapitałowych wiąże się z zamknięciem ksiąg rachunkowych, sporządzeniem sprawozdania finansowego, a w konsekwencji z obowiązkiem zakończenia roku podatkowego.

Okoliczność wystąpienia końca roku podatkowego, zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże się z kolei z obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego. Z przepisu tego wynika bowiem, że podatnicy zobowiązani są składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić należny podatek dochodowy albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji. Spółka przekształcana nie osiąga w związku z przekształceniem jakiegokolwiek przychodu. W momencie przekształcenie przestaje istnieć, traci przymiot podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec powyższego, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj