Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USX/443-47/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USX/443-47/07
Data
2007.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
odliczenie podatku od towarów i usług
odzież ochronna


Pytanie podatnika
Czy prowadząc działalność w zakresie montażu reklam i drobnych prac remontowych i budowlanych, można odliczać podatek od towarów i usług z tytułu nabycia odzieży i obuwia roboczego, zakupionych w sklepach specjalistycznych?
Czy wykonując w ramach prowadzonej działalności prace wysokościowe można odliczać podatek od towarów i usług z tytułu nabycia odzieży i obuwia, przeznaczonych do prac alpinistycznych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217 poz. 1590), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007 r. (data wpływu do US 29.06.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28.08.2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawach:

  1. czy prowadząc działalność w zakresie montażu reklam i drobnych prac remontowych i budowlanych, może Pan odliczać podatek od towarów i usług z tytułu nabycia odzieży i obuwia roboczego, zakupionych w sklepach specjalistycznych - podziela Pana pogląd w sprawie,
  2. czy wykonując w ramach prowadzonej działalności prace wysokościowe może Pan odliczać podatek od towarów i usług z tytułu nabycia odzieży i obuwia, przeznaczonych do prac alpinistycznych - podziela Pana pogląd w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na montażu reklam (wyklejanie plakatów na bilbordach), wykonywaniu drobnych prac remontowych i budowlanych oraz prac wysokościowych metodą alpinistyczną. Nie zatrudnia Pan pracowników na umowę o pracę. Czasami zleca Pan pojedyncze prace do wykonania osobom prywatnym na podstawie umowy o dzieło.

Nadmienił Pan, iż do wyklejania plakatów niezbędne są ubrania i obuwie robocze. Przy tej pracy ubrania robocze szybko się zużywają, klej wsiąka w materiał ubrania, a po zaschnięciu nie ma możliwości jego usunięcia.

Także do prac alpinistycznych, zwłaszcza w okresie zimowym, niezbędne jest używanie specjalnych ocieplaczy i obuwia do prac wysokościowych.

Doprecyzował Pan, iż obowiązek stosowania odzieży i obuwia ochronnego reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650). W myśl § 81 w/w rozporządzenia, prace na wysokości zaliczone są do prac szczególnie niebezpiecznych. Załącznik nr 2 tego rozporządzenia określa szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej przy wykonywaniu tych prac. Środki te, zgodnie z art. 237(6) § 3 Kodeksu pracy, muszą posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa „B”.

Odzież, obuwie i środki zabezpieczające z odpowiednimi atestami można zakupić w wyspecjalizowanych sklepach.

Zwrócił się Pan z zapytaniami:

  1. może Pan odliczać podatek od towarów i usług z tytułu nabycia odzieży i obuwia roboczego, zakupionych w sklepach specjalistycznych,
  2. czy może Pan odliczać podatek od towarów i usług z tytułu nabycia odzieży i obuwia, przeznaczonych do prac alpinistycznych, zakupionych w specjalistycznych sklepach.

Pana zdaniem – przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środków ochrony indywidualnej i środków zabezpieczających niezbędnych do wykonania prac podlegających opodatkowaniu podatkiem (montaż reklam, prace alpinistyczne).

Tut. Organ podziela Pana pogląd w w/w sprawach.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Aby poniesiony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu to pomiędzy tym wydatkiem, a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.

Na mocy art. 237 (6) § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikom nieodpłatne środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

Definicję środków ochrony indywidualnej zawiera § 2 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003r. Nr 169, poz. 1650).

Stosownie do art. 237 (7) § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  1. jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  2. ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zagadnienie zakupu odzieży i obuwia oraz środków ochrony indywidualnej, jako środków służących do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), należy ocenić na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży dla pracowników podmiotu gospodarczego, jak i dla osoby prowadzącej działalność (właściciela).

Wydatki na zakup odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochronyindywidualnej, o których mowa w przepisach prawa pracy, w przypadku gdy są związane z prowadzoną działalnością stanowią koszty uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wykonuje Pan prace w zakresie montażu reklam (wyklejanie plakatów na bilbordach) w ubraniu i obuwiu roboczym oraz prace na wysokościach używając ubrań i obuwia przeznaczonego do prac alpinistycznych.

Wykonywane przez Pana czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem podatek naliczony z tytułu nabycia odzieży i obuwia roboczego oraz ubrań i obuwia przeznaczonych do prac alpinistycznych, o których mowa w przepisach prawa pracy, podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Stosownie do art. 222, w związku z art. 239, Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj