Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/31/07
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/31/07
Data
2007.08.03



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pomoc de minimis
pomoc publiczna
wyposażenie
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony na zakup towarów handlowych oraz składników wyposażenia sfinansowany ze środków pomocy publicznej stanowi koszt uzyskania przychodu ?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2007 roku (data wpływu 13.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie uznania w koszty uzyskania przychodu działalności gospodarczej wydatku na zakup towarów handlowych oraz składników wyposażenia sfinansowanych ze środków pomocy publicznej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pana stanowisko za prawidłowe.

W dniu 13 czerwca 2007 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych rozpoczął Pan w dniu 01.04.2006 roku. Jako osoba bezrobotna zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w K... uzyskał Pan jednorazową pomoc finansową przyznaną przez Starostę K... dnia 12.640,00 zł z przeznaczeniem na podjęcie działalności gospodarczej ( umowa nr 1/EFS/2006). Środki z projektu "Nowy Zawód" realizowanego przez PUP w K... w ramach sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2206 współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego zostały przeznaczone na zakup materiałów handlowych oraz składniki majątkowe o wartości poniżej 3.500,00 zł netto.

W związku z otrzymaniem tych środków i zakupem towarów handlowych oraz wyposażenia z tejże uzyskanej pomocy pojawia się wątpliwość, czy wydatek poniesiony na zakup towarów handlowych oraz składników wyposażenia sfinansowany ze środków pomocy publicznej stanowi koszt uzyskania przychodu ?

Zdaniem Pana wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż zasada ogólna art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

W zawartej przez Pana umowie Nr 1/EFS/2006 z dnia 03.04.2006 roku wynika, że otrzymana pomoc finansowa jest pomocą de minimis, którą regulują przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy- Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 ze zm.

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła - zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Jak wynika z powyższego uregulowania, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów określonego wydatku wymaga łącznego spełnienia dwóch przesłanek, które zakładają, że wydatek:

- musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, oraz

- nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 updf, który stanowi katalog wydatków nie uznawanych za koszty, bądź wydatków, co do których istnieją uregulowania

Zatem, pokryte w 2006 roku z przedmiotowej dotacji wydatki na zakup wyposażenia firmy i towarów handlowych - stanowią koszty uzyskania przychodów wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej i należy je wykazać w księdze podatkowej zaprowadzonej na 2006 rok.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ stwierdza, że stanowisko Pana w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj