Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDD/6/MF/423/42/2007
z 13 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDD/6/MF/423/42/2007
Data
2007.08.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
wkłady niepieniężne
zwrot podatku
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
1.Czy wartość wniesionego do spółki wkładu podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych ?
2.Czy otrzymany zwrot wartości części majątku, ponad wartość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki, odpowiadający w proporcji wartości jego udziału w spółce, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a, art.216 § 1 i § 2 oraz art.236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawartego we wniosku z dnia 28.06.2007r za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pani wspólnikiem spółki jawnej prowadzonej pod firmą XXXX Sp.j. z siedzibą w YYYY. Wspólnicy podjęli decyzję o wystąpieniu ze spółki wspólnika. Występującemu wspólnikowi zostanie wypłacony przypadający jemu udział kapitałowy w majątku spółki , na który składać się będzie:

#61485; wartość wniesionego do spółki wkładu;

#61485; wartość majątku spółki przypadająca proporcjonalnie do wartości posiadanych przez występującego wspólnika udziałów w majątku spółki.

W swoim wniosku pyta Pani:

1. Czy wartość wniesionego do spółki wkładu podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

2. Czy otrzymany zwrot wartości części majątku, ponad wartość wniesionego przez wspólnika wkładu do spółki, odpowiadający w proporcji wartości jego udziału w spółce, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Pani:

odnośnie pytania 1:

Mając na uwadze art.21 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wskazać, iż wypłata kapitału udziałowego w części , w jakiej stanowić będzie wartość wniesionego wkładu wniesionego przez występującego wspólnika ze spółki stanowić będzie przychód zwolniony od podatku dochodowego. Zgodnie bowiem, z brzmieniem powołanego przepisu, wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółce osobowej , do wysokości wniesionych udziałów.

odnośnie pytania 2:

Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu. Zasadę powyższą stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, konstruuje stan, w którym działalność prowadzona w ramach spółki jawnej jest opodatkowana odrębnie u każdego ze wspólników. Podmiotem praw i obowiązków na płaszczyźnie podatku dochodowego jest wspólnik spółki jawnej, a nie spółka. Kreowane przez spółkę jawną dochody podlegają odrębnemu opodatkowaniu u każdego ze wspólników. Konsekwencją przyjętych przez ustawodawcę konstrukcji podatku dochodowego, jest konieczność stwierdzenia , iż majątek zgromadzony przez spółkę jawną został zgromadzony z zysku, który podlegał opodatkowaniu u każdego ze wspólników.

Zgodnie z art.9 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mającym zastosowanie do opodatkowania dochodu uzyskanego z udziału w spółce jawnej, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

W związku z powyższym, zwrot wartości majątku spółki jawnej na rzecz występującego wspólnika, nie stanowi dochodu wspólnika podlegającego opodatkowaniu. Wartość ta została bowiem, wcześniej opodatkowana na etapie uzyskanego dochodu przez spółkę jawną – opodatkowanego przez jej wspólników. Próba opodatkowania udziału kapitałowego zwracanego wspólnikowi, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, stanowiłaby podwójne opodatkowanie dochodu przez wspólników spółki jawnej.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

odnośnie pytania 1:

W myśl art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody , z wyjątkiem , dochodów wymienionych w art.21, art.52, art.52a i art.52c oraz dochodów od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art.21 ust.1 pkt 50 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej , do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej . Tak więc wkład zwrócony wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony.

odnośnie pytania 2:

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego z dnia 23.04.1964r ( Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn.zm.) wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do używania oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w przypadku braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Ponadto występującemu wspólnikowi wypłaca się w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wkładów wszystkich wspólników , jaka odpowiada stosunkowi , w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki ( art.871 § 2 K.c. ).

Dla prawidłowego rozstrzygnięcia kwestii ewentualnego opodatkowania środków wypłaconych wspólnikowi stanowiących spłatę udziału zasadnicze znaczenie ma ustalenie, na dzień rozliczenia wspólnika występującego ze spółki , wartości majątku spółki oraz określenie czy kwota otrzymana przez występującego wspólnika stanowi spłatę udziału w majątku spółki przypadającego na niego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada proporcji, w jakiej uczestniczył w zyskach spółki, czy też jest ekwiwalentem bądź rekompensatą dla wychodzącego ze spółki wspólnika.

W przypadku, gdy źródłem wypłaty kwoty stanowiącej część wartości majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników , jaka odpowiada stosunkowi , w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki jest przyrost wartości majątku spółki sfinansowany z już raz opodatkowanego dochodu pozostawionego przez wspólników w spółce, to występujący wspólnik nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, a w konsekwencji nie uzyskuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przeciwnym razie doszłoby do ponownego opodatkowania tych samych kwot.

Zatem zwrot wspólnikowi wkładu, który powstał z dochodu po opodatkowaniu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem , że kwota wypracowanego przez spółkę zysku od początku prowadzenia działalności gospodarczej stanowiła dochody wcześniej uzyskane i opodatkowane, co można jednoznacznie ustalić na podstawie urządzeń księgowych Spółki.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek podziela Pani stanowisko i w tym zakresie orzekł, jak na wstępie.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika, podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj