Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PMO/436-5/2007/S
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-5/2007/S
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Jakie warunki należy spełnić by przenieść ulgę mieszkaniową zastosowaną przez notariusz przy umowie darowizny lokalu mieszkalnego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) w zw. z art. 4ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 z 2006 poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.02.2007 r. stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest nie prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pani ... pismem z dnia 14.02.2007 r. (wpływ do urzędu 15.02.2007) zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej dotyczącego podatku od spadków i darowizn w związku z planowaną sprzedażą lokalu mieszkalnego otrzymanego od siostry umową darowizny w formie aktu notarialnego Rep. A Nr ... w dniu 21.03.2006 r. i wybudowanie budynku mieszkalnego oraz garażu z uzyskanych środków pieniężnych ze sprzedaży. W związku z tym strona postawiła następujące pytania:
1- czy od darowizny mieszkania przez siostrę dn. 21.03.2006x. (zg. z ustawą, z dn. 28.07.1983 r. I grupa podatkowa -zgodnie z aktem notarialnym podatku nie pobrano), a następnie planowanej jego sprzedaży w 2007 r. w celu budowy domu jednorodzinnego obowiązują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn z 1983x, czy ustawa z dn. 16.11.2006 r.? Odpowiedź Strony- przepisy 1983 r.,
3- czy najpierw muszę sprzedać mieszkanie a dopiero potem starać się o pozwolenie na budowę ? Odpowiedź Strony - chyba tak, do 6 miesięcy,
4- czy nieprzekraczalny termin uzyskania pozwolenia na budowę to 6 miesięcy, a wydatkowanie pieniędzy to 2 lata ? Odpowiedź Strony - tak,
6- czy wydanie pozwolenia na budowę na mnie wraz z mężem nie powoduje komplikacji ? Odpowiedź Strony - tak.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta w oparciu o przedstawioną sytuację przez Panią ... oraz dołączony akt notarialny Rep. A Nr ... z dn. 21.03.2006 r. dot. umowy darowizny lokalu mieszkalnego i zastosowane przez notariusza zwolnienie z pobrania podatku od spadków i darowizn na podstawie m/innymi art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (pkt XI aktu notarialnego), stwierdza , iż powyższe pytania Pani ... dotyczą warunków koniecznych do spełnienia przez obdarowaną aby nie utracić zastosowanej ulgi w związku ze zbyciem lokalu mieszkalnego.

Odpowiadając na pytania Urząd wyjaśnia:

ad 1 - umowa darowizny lokalu mieszkalnego nastąpiła 21.03.2006 r.W związku z powyższym w przypadku zbycia darowanego lokalu mieszkalnego na którym była zastosowana ulga mieszkaniowa do oceny utraty ulgi - należy stosować przepisy ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. Nr 142 poz 1514 2004 r. ze zm.) na podstawie z art. 3 ust.1 ustawy z dn. 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222 poz. 1629 z 2006 r.),

ad 3, 4 - zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Z uwagi na powyższe musi być zatem zachowana następująca kolejność zdarzeń; najpierw trzeba zbyć lokal mieszkalny a następnie uzyskać pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednak w nieprzekraczalnym terminie do 6 miesięcy od dnia jego zbycia,

ad 6 - uzyskanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wspólnie z małżonkiem nie stanowi przeszkody do utrzymania, przeniesienia ulgi z art.16 w/cyt. ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe Urząd Skarbowy Kraków- Nowa Huta stwierdza , iż przedstawione stanowisko w piśmie jest nieprawidłowe gdyż Pani ... opisując sytuację, którą zamierza w przyszłości zrealizować tj. zbyć darowany lokal mieszkalny i rozpocząć budowę domu nie przedstawiła okoliczności z powodu których konieczna byłaby zmiana warunków mieszkaniowych .

Aby móc w dalszym ciągu korzystać z zastosowanej ulgi z art. 16 ustawy w okoliczności zbycia budynku lub lokalu mieszkalnego muszą_być spełnione łącznie warunki:
1/ zbycie było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych,br>2/ nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Za uzasadnioną konieczność zmiany warunków mieszkaniowych należy uznać:
- np. nabycie innego lokalu o mniejszej pow. użytkowej, ze względu n a wysokie koszty utrzymania i pogorszenie sytuacji ekonomicznej uprawnionego do ulgi,
- konieczność zmiany miejsca zamieszkania ze względu na sytuację zdrowotną, zmianę miejsca pracy, powiększenie rodziny itp.
- inne według powstałego stanu faktycznego.

Tutejszy Urząd pragnie podkreślić, iż nie w każdym przypadku zbycia budynku lub lokalu pomimo spełnienia pozostałych warunków (np. nabycie innego lokalu lub uzyskanie pozwolenia na budowę w terminie do 6 miesięcy) obdarowany ma prawo do utrzymania lub przeniesienia ulgi, ponieważ konieczność zmiany warunków mieszkaniowych w rozumieniu art.16 ustawy winna mieć charakter imperatywny, wiodący wskazujący na sytuację wyjątkową, gdy chodzi o kwalifikowaną, nieodzowną, potrzebę takiej zmiany. Dla zachowania prawa do ulgi istotne jest ścisłe dotrzymanie wszystkich wyżej wymienionych przesłanek.

W przypadku niedopełnienia przez podatnika warunków uprawniających do dalszego korzystania z ulgi w świetle przepisu 69 § 1 i 2 ustawy Ordynacji podatkowej - prawo do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe powstaje w dniu w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do ulgi . Termin do wydania tej decyzji wynosi 3 lata od końca roku podatkowego w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do ulgi, a jeżeli podatnik nie zgłosił organowi podatkowemu utraty prawa do ulgi co najmniej na 2 miesiące przed upływem tego terminu - termin do wydania decyzji wynosi 5 lat.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Nowa Huta informuje, iż w związku z nie przedstawieniem własnego stanowiska w sprawie poniższych zapytań:
nr 2 - czy mogę wcześniej starać się o pozwolenie na budowę , a po uzyskaniu pozwolenia sprzedać mieszkanie, a kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na budowę domu nie płacąc podatku od darowizny?
nr 5 - gdzie i jak zgłaszam , że po sprzedaży mieszkania środki przeznaczę na budowę ? nr 7 - jak muszę udokumentować wydatki - czy tylko faktury VAT?
nr 8- jak mam udokumentować robociznę jeżeli mąż ma firmę budowlaną i on będzie częściowym wykonawcą robót?
nr 9 - kiedy i w jakiej formie rozliczam się z poniesionych nakładów na budowę domu?

w dniu 29.03.2007 r. tut. organ podatkowy wydał postanowienie o pozostawieniu podania bez rozpatrzenia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie wydawania postanowienia traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj