Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PMO/436-6/07/S.C.
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-6/07/S.C.
Data
2007.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
darowizna
pieniądze


Pytanie podatnika
Czy darowizna środków pieniężnych dokonana w formie wypłaty gotówkowej na mój rachunek bankowy będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenia przeze mnie w tut. Urzędzie Skarbowym na formularzu DS-Z1?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 z 2006 r. poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia: 22.03.2007 roku stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest częściowo prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia:22.03.2007 roku /data wpływu do tut.organu podatkowego w dniu: 23.03.2007 roku/ zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od spadków i darowizn według opisanej sytuacji to jest.

W najbliższym czasie zamierza Pani zawrzeć ze swoją siostrą umowę darowizny, w wyniku której otrzyma Pani od siostry darowiznę środków finansowych która ma być dokonana w formie wpłaty gotówkowej na Pani konto.

Zdaniem Pani na mocy art. 4 a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1993 roku o podatku od spadków i darowizn /zwanej dalej ustawą/ otrzymana w ten sposób darowizna będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem zgłoszenia przez Panią w Urzędzie Skarbowym Kraków - Nowa Huta na mocy art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy faktu otrzymania w/w darowizny, na formularzu SD-Z1, w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.

Powyższe stanowisko jest częściowo prawidłowe z uwagi na fakt, iż do zastosowania powyższego zwolnienia koniecznym jest zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn udokumentowania ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym. Z powyższego brzmienia przepisów wynika, iż do zgłoszenia nabycia rzeczy i praw majątkowych na druku SD-Z1 należy dołączyć powyższy dokument jak również dokument na podstawie którego ustalony zostanie stopień pokrewieństwa.

Zgodnie z art. 888 lub art. 890 ustawy Kodeks Cywilny do zgłoszenia SD-Z1 należy dołączyć umowę darowizny lub też oświadczenie o spełnieniu darowizny.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 w związku z § 7 ust. 1 pkt lit.b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie właściwości organów podatkowych /Dz. U. Nr 165 poz. 1371 z 2005 roku ze zm./ właściwym do złożenia zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla darczyńcy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie wydawania postanowienia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe/,
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj