Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-1/07/AR
z 14 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-1/07/AR
Data
2007.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
karta podatkowa
pracownik
zatrudnianie (zatrudnienie)


Pytanie podatnika
Czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej, może zatrudnić dodatkowych pracowników do prac pomocniczych bez utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21.12.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zatrudnienia dodatkowych pracowników do prac pomocniczych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług elektromechanicznych od 01.06.1990r., z której przychody opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. W ramach działalności gospodarczej Podatnik zatrudnia 3 pracowników na stanowiskach elektromechanik (w pełnym wymiarze czasu pracy) oraz 1 pracownika do przyjmowania zleceń, telefonów, wystawiania rachunków i obsługi biura (w pełnym wymiarze czasu pracy). Przy realizacji świadczonych przez Podatnika usług istnieje konieczność wykonywania wielu prac pomocniczych nie związanych bezpośrednio z wykonywaną usługą. Do wykonywania prac związanych ze sprzedażą wyrobów, przyjmowaniem zleceń na usługi, utrzymaniem czystości i porządku w zakładzie, prowadzeniem kasy i księgowości, jak również w charakterze kierowców i konwojentów, Podatnik zamierza zatrudnić dodatkowe osoby poza limitem określonym w załączniku do ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z pisemnym określeniem zakresu ich obowiązków. Zdaniem Podatnika zatrudnienie dodatkowych osób spowoduje odciążenie fachowców produkcyjnych, od których zależne jest wypracowanie przychodu, a także stworzy możliwość zatrudnienia młodych ludzi poszukujących pracy w naszym kraju.

W związku z powyższym wątpliwość Podatnika sprowadza się do ustalenia, czy może zatrudnić dodatkowych pracowników do ww. prac pomocniczych bez utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, może on zatrudnić dodatkowych pracowników przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości oraz kierowców i konwojentów i nie utraci prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zwanej dalej ustawą, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Tabela stanowiąca załącznik nr 3, o której mowa wyżej, zawiera miesięczne stawki podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

W tabeli określono stawki dla działalności usługowej oraz wytwórczo-usługowej w następującym układzie: zakres działalności (rubryka 2), oznaczenie stawek (rubryka 3) oraz kwoty stawek miesięcznych ustalonych w zależności od liczby mieszkańców, w której prowadzona jest działalność (rubryki 4, 5, 6).

W pozycji 20 tabeli określono stawki dla działalności usługowej w zakresie elektromechaniki, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej, przy czym dla działalności usługowej w tym zakresie ustawodawca przewidział możliwość zatrudnienia maksymalnie 3 pracowników.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż poza 3 pracownikami zatrudnionymi na stanowisku elektromechanik oraz 1 pracownikiem zatrudnionym do przyjmowania zleceń, telefonów, wystawiania rachunków i obsługi biura Podatnik zamierza zatrudnić dodatkowe osoby do wykonywania prac pomocniczych nie związanych bezpośrednio z wykonywaną usługą.

W myśl art 25 ust. 6 pkt 2 lit. d) ustawy, przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników, nie wlicza się pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów - pod warunkiem, że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymał decyzję w sprawie ustalenia wysokości stawki karty podatkowej na rok podatkowy 2006. Nadto, tut. Organ podatkowy wydał dla Podatnika decyzję w sprawie ustalenia wysokości stawki karty podatkowej na rok podatkowy 2007, a zatem Wnioskodawca spełnia warunki uprawniające go do opodatkowania przychodu w takiej formie.

W 2007 roku Podatnik zamierza zatrudnić dodatkowe osoby (poza limitem określonym w załączniku do ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku), z pisemnym określeniem zakresu ich obowiązków i powierzyć im prace pomocnicze, polegające na:

- sprzedaży wyrobów,

- przyjmowaniu zleceń na usługi,

- utrzymaniu czystości i porządku w zakładzie,

- prowadzeniu kasy i księgowości,

a także kierowców i konwojentów.

W świetle powołanego stanu faktycznego i prawnego, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług elektromechanicznych przy zatrudnieniu 3 pracowników, czyli maksymalnej ilości przewidzianej dla tego rodzaju działalność – istnieje możliwość zatrudnienia osób, o których mowa w art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. d) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów i korzystanie z opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów z działalności gospodarczej i dlatego stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie należało uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj