Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/415/art.14a-12/07/MZ
z 30 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/415/art.14a-12/07/MZ
Data
2007.03.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
podatek liniowy
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy dochód ze sprzedaży w/w lokalu został opodatkowany prawidłowo?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko w sprawie, zawarte we wniosku z dnia 25 stycznia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem nieruchomości na własny rachunek. Dochody z prowadzonej przez Podatnika działalności są opodatkowane 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W 2001r. Podatnik kupił lokal mieszkalny, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Dochody z wynajmu lokalu były opodatkowane 19% podatkiem liniowym jako dochody z działalności gospodarczej. W maju 2006 r. Podatnik wykreślił lokal z ewidencji środków trwałych, a w czerwcu 2006 r. lokal został sprzedany. Dochód ze sprzedaży lokalu został opodatkowany 10% podatkiem na podstawie art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy.

Pytanie podatnika:

Czy dochód ze sprzedaży w/w lokalu został opodatkowany prawidłowo?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W związku z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód ze sprzedaży w/w lokalu został opodatkowany prawidłowo.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z treścią art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – dalej updof , przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł i podatek od takiego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Należy więc stwierdzić, że w przypadku odpłatnego zbycia:nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,prawa wieczystego użytkowania gruntów,jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, to przychód osiągnięty z takiego zbycia będzie opodatkowany w wysokości 10 %.

Od wskazanej powyżej reguły ogólnej updof przewiduje jednak istotny wyjątek w art. 10 ust. 2 pkt 3, wyłączając spod jej obowiązywania odpłatne zbycie składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof. Artykuł ten wymienia m.in. wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą środki trwałe ujęte w ewidencji środków trwałych, z wyjątkiem tych wskazanych w art. 14 ust. 2c updof. Wyłączenie to obejmuje wskazane powyżej środki trwałe nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, pod warunkiem jednak, że między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, po którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Oznacza to, że w przypadku podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, niezależnie od przedmiotu ich działalności, jeżeli dokonują odpłatnego zbycia składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, przychód z tytułu odpłatnego zbycia tego majątku klasyfikowany jest jako przychód z działalności gospodarczej, opodatkowany na zasadach progresji podatkowej lub według stawki wynikającej z art. 30c updof. Warto przy tym nadmienić, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym decydujące znaczenie dla zaliczenia przychodu do danej kategorii źródeł przychodów ma nie tyle kryterium czasowe, ile przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodów ze źródłem ich uzyskania. Art. 14 ust. 2 pkt 1 updof nie stawia warunku, aby zbycie składników majątku nastąpiło w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, wymaga jednak, aby sprzedawane rzeczy lub prawa (składniki majątku) były uprzednio wykorzystywane przez sprzedającego w działalności gospodarczej.

W związku z tym, w w/w stanie faktycznym bez znaczenia pozostaje fakt, że sprzedana nieruchomość została uprzednio usunięta z ewidencji środków trwałych. Istotną okoliczność stanowi tutaj natomiast rodzaj sprzedawanej nieruchomości. Wynika to z faktu, że sposób opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą zależy od tego, z jakiego rodzaju nieruchomością mamy do czynienia. Jeżeli bowiem zbywana nieruchomość ma charakter mieszkalny, przychodów z tego tytułu nie zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, co wynika z art. 14 ust. 2c updof. Przepis ten stanowi, że do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, nie zalicza się m.in. przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu(...). Przepis ten każe w tych przypadkach stosować odpowiednio art. 28 updof. Potwierdzeniem tego jest także treść art. 10 ust. 3 updof, który stwierdza, że przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 updof (a więc regulujące odpłatne zbycie) mają m.in. zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu(...). W tym przypadku, zakładając, że lokal mieszkalny jest sprzedawany w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, nie wyłącza to stosowania do opodatkowania przychodu z takiej sprzedaży art. 28 updof.Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowane jest na zasadach przewidzianych dla odpłatnego zbycia rzeczy i praw, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 8 updof. W związku z tym podlega opodatkowaniu ryczałtowemu w wysokości 10% od uzyskanego przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj