Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD/415-20/07; ZD/415-21/07
z 8 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-20/07; ZD/415-21/07
Data
2007.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budynek niemieszkalny
odpisy amortyzacyjne


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne będzie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wniesionych budynków niemieszkalnych oraz zaliczanie powołanych odpisów do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego?
Tożsamy z
151841,156044,137689.


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zmianami) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217 poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Pana R., zawarte we wniosku z dn. 09 maja 2007r. (wpływ do tutejszego Urzędu: 11 maja 2007r.), w którym podatnik stwierdził, że dopuszczalne będzie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wniesionych budynków niemieszkalnych oraz zaliczanie powołanych odpisów do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 11 maja 2007r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana R. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik w swoim wniosku stwierdził, że dopuszczalne będzie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wniesionych w formie aportu budynków niemieszkalnych dla celów podatku dochodowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika:

- pytający oraz Pani R. są małżonkami pozostającymi w orzeczonej separacji i nie pozostają w małżeńskiej wspólności majątkowej,

- pytający prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i opodatkowany jest wg stawki liniowej 19%,

- w prowadzonej w ramach przedsiębiorstwa ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych znajdują się m. in. nieruchomości (dwa budynki niemieszkalne), aktualnie wynajmowane i rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej; wymienione budynki niemieszkalne zostały zamortyzowane,

- przedmiotowe budynki pytający zamierza wnieść jako swój wkład do spółki jawnej, którą zamierza założyć z małżonką i będą jedynymi wspólnikami tej spółki,

- pytający nadal zamierza prowadzić swoją dotychczasową działalność gospodarczą.

W związku z opisanym stanem faktycznym pytający wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytania:

- czy w opisanym stanie faktycznym możliwe będzie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych i zaliczenie ich do kosztów spółki jawnej?

- jak powinna być ustalona wartość i jak winny być rozliczane odpisy amortyzacyjne?

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska Podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje:

Zgodnie przepisem art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są odpisy z tytułu zużycia środków oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a – 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że wniesienie przez pytającego do spółki jako aportu dwóch zamortyzowanych budynków będzie podlegało amortyzacji i będzie kosztem uzyskania przychodów spółki jawnej.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem tutejszego organu podatkowego, wniesione aportem budynki niemieszkalne podlegają amortyzacji wg ustalonej przez wspólników wartości na dziań wniesienia wkładu, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny, obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj