Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415-60/07/TM
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415-60/07/TM
Data
2007.09.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kodeks pracy
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie zdrowotne
usługi medyczne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy opłacany przez Spółkę ryczałt za usługi zdrowotne medycyny pracy jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku SPÓŁKI "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny


P O S T A N A W I A


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


    Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z Centrum Medycznym "X" umowę o świadczenie na rzecz jej pracowników oraz członków ich rodzin usług medycznych. Na podstawie zawartej umowy Centrum Medyczne zobowiązało się do:
    udzielania oraz utrzymania stanu gotowości do udzielania na rzecz uprawnionych osób świadczeń medycznych w ramach medycyny pracy, o których mowa w:
  1. Kodeksie pracy oraz w wydanym na jego podstawie rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy,
  2. ustawie z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy,
  3. rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 21 października 2003 r. w sprawie badań lotniczo-lekarskich,
    - udzielania oraz utrzymywania stanu gotowości do udzielania na rzecz uprawnionych osób dodatkowych świadczeń zdrowotnych.

Pracownicy Spółki oraz członkowie ich rodzin uprawnieni są do korzystania z usług centrum medycznego w ramach poszczególnych pakietów, o których mowa w umowie, zawierających zakres usług, które centrum medyczne zobowiązuje się świadczyć. Z tytułu wykonywanych usług Spółka będzie ponosić koszty ustalone ryczałtowo. Opłatę stanowi iloczyn ryczałtu ustalonego na osobę w zależności od wykorzystywanego pakietu i liczby pracowników oraz członków ich rodzin, korzystających z usług medycznych w ramach danego pakietu (na podstawie aktualizowanych list przekazywanych przez Spółkę). W przypadku opłaty ryczałtowej ponoszonej za pracownika korzystającego z usług medycznych, w umowie wyszczególniono, w ramach poszczególnych pakietów, opłaty ponoszone za świadczenia zdrowotne medycyny pracy oraz opłaty ponoszone za dodatkowe świadczenia zdrowotne, nie stanowiące świadczeń z zakresu medycyny pracy.

Wątpliwość Spółki budzi, czy opłacany przez Spółkę ryczałt za usługi zdrowotne medycyny pracy jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki, wartość abonamentu medycznego w części dotyczącej medycyny pracy nie stanowi przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu.


W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko Spółki jest prawidłowe.


Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość, została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie art. 11 ust. 1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust.1 pkt 6 i 9 i art. 20 ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie art. 11 ust. 2a pkt. 2 w/w ustawy, zgodnie z którym - jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia ustala sie wg. cen zakupu.

Natomiast, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu, koszt ryczałtu, ponoszony za każdego pracownika z tytułu udostępnionego mu pakietu usług na podstawie zawartej umowy z centrum medycznym o świadczenie usług medycznych, w części przypadającej na świadczenia dotyczące medycyny pracy, których obowiązek świadczenia na rzecz pracownika wynika z odrębnych ustaw i przepisów wykonawczych, jako wchodzący w zakres zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy jednak zauważyć, że kwota ryczałtu w pozostałej części obejmującej świadczenia nie wynikające z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, dotyczące pracowników lub członków ich rodzin, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Powyższy przychód jest przychodem ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof) i podlega opodatkowaniu wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenia.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj