Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DF1/415-64375/III/2007
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DF1/415-64375/III/2007
Data
2007.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
prowadzenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu: opłaty związane z eksploatacją pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą o powierzchni 8,4 m#178;, co stanowi 0,56 z #8531; powierzchni całkowitej mieszkania (45,02m#178;),opłaty związane z eksploatacją ( zakup benzyny) samochodem osobowym, 3)opłaty za internet, przyłącze doprowadzone jest wyłącznie do pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą, 4)koszty związanych z zakupem i eksploatacją telefonu komórkowego jako telefonu firmowego.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz 22 ust. 1 , art. 23 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19.03.2007r (data wpływu do Urzędu 21.03.2007r.) uzupełnionego w dniu 30.04.2007r.,w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe


w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności godpodarczej w zakresie zarządzania nieruchomościami:

- opłat związanych z eksploatacją pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą o powierzchni 8,4 m², co stanowi 0,56 z #8531; powierzchni całkowitej mieszkania (45,02m²),

- opłat związanych z eksploatacją ( zakup benzyny) samochodu osobowego,

- opłat za internet,

- kosztów związanych z zakupem i eksploatacją telefonu komórkowego jako telefonu firmowego.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 21.03.2007r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:

Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu:

1)opłaty związane z eksploatacją pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą o powierzchni 8,4 m², co stanowi 0,56 z #8531; powierzchni całkowitej mieszkania (45,02m²),

2) opłaty związane z eksploatacją ( zakup benzyny) samochodem osobowym,

3)opłaty za internet, przyłącze doprowadzone jest wyłącznie do pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą,

4)koszty związanych z zakupem i eksploatacją telefonu komórkowego jako telefonu firmowego.


Stan faktyczny: Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami wykorzystując do tego jeden pokój mieszkania własnościowego, którego jest Pan współwłaścicielem. Zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje Pan działalność w w/w mieszkaniu , które znajduje się pod adresem Warszawa ul. T. Do prowadzenia działalności wykorzystuje Pan również samochód osobowy stanowiący współwłasność, który nie został zaewidencjonowany jako środek trwały firmy.Do pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą doproawdzone jest przyłącze internetowe.

Zakupiony telefon komórkowy ma Panu służyć jako telefon firmowy.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: W związku z powyższym uważa Pan, że w/w wydatki powinny stanowić koszty uzyskania przychodu w prowadzonej przez Pana podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy – Stosownie do treści art.22 ust.1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art.23 cytowanej ustawy.

Przepis ten stanowi, iż do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki, które spełniają następujące warunki:

  • zostały faktycznie poniesione przez podatnika,
  • mają bezpośredni związek z wykonywaną działalnością,
  • ich poniesienie ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,
  • nie są to koszty wymienione w art.23 w/w Ustawy.


Tak więc opłaty związane z :

- eksploatacją pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą będą stanowiły koszty uzyskania w prowadzonej przez Pana podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Należy zauważyć, że w/w wydatki ponoszone na lokal mieszkalny stanowią koszty uzyskania przychodów jedynie w takiej części (po wyłączeniu części mieszkalnej) w jakiej dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga również fakt, iż to na podatniku spoczywa ciężar rzetelnego rozdziału wydatków przypadających na część mieszkalną i przeznaczonych na działalność oraz wykazania związku przyczynowo – skutkowego tych wydatków z przychodem. Sposób dokumentowania tego rodzaju wydatków został określony w § 14 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz.1475 z późn. zm.). W myśl tego przepisu na udokumentowanie wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, wodę gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą podatnik sporządza dowód wewnętrzny. Podstawą do sporządzenia dowodu wewnętrznego jest dokument obejmujący całość opłat na te cele,

- eksploatacją samochodu osobowego używanego do prowadzonej działalności gospodarczej również będą stanowiły koszty uzyskania przychodu po spełnieniu niżej wyminionych warunków.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodu poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W myśl art. 23 ust. 5 ustawy, przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 46, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Stosownie do treści art. 23 ust. 7 ustawy, ewidencja przebiegu pojazdu, o której mowa w ust. 5, powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Z przywołanych przepisów prawa wynika, że jeżeli dla celów działalności gospodarczej używany jest samochód osobowy, nie stanowiący składnika majątku firmy do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć można wartość poniesionych wydatków związanych z używaniem tego pojazdu, do wysokości limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy.

Aby tego rodzaju wydatki mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu koniecznym jest spełnienie następujących warunków:

  • samochód wykorzystywany jest dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez Podatnika,
  • podatnik musi wykazać bezpośredni związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, oraz to, iż jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,
  • wydatki faktycznie poniesione nie przekraczają kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach,
  • w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu Podatnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu,

-opłatą za internet,

-zakup i eksploatacja telefonu komórkowego,

będą stanowiły koszty uzyskania przychodu po spełnieniu ogólnej zasady wymienionej w wyżej cytowanym art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z w/w przepisu – decydującym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie związku poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Powyższe oznacza, że aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy:

  • musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu,
  • nie może być wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy.

W związku z powyższym należało posatnowić jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj