Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/114/07/LJ
z 20 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/114/07/LJ
Data
2007.08.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomość mieszkalna
spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
zamiana


Pytanie podatnika
Czy przy dokonaniu zamiany nieruchomości nabytej w dniu 6.02.2007 r. w celu uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego muszę zapłacić podatek dochodowy i od jakiej kwoty?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zawarte we wniosku z dnia 31 maja 2007 roku, złożonym w tutejszym Urzędzie w dniu 1 czerwca 2007 roku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 6.02.2007 r. aktem notarialnym nabył Pan wraz z małżonką do majątku objętego wspólnością ustawową nieruchomość gruntową, stanowiącą działkę nr 153 o powierzchni 0,14 ha wraz z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym za cenę 15 000 zł. Następnie w dniu 20.02.2007 r. aktem notarialnym – umowa wymiany dokonał Pan wraz z małżonką zamiany prawa własności do nieruchomości gruntowej na lokal mieszkalny przysługujący na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z treścią w/w aktu notarialnego przeniósł Pan wraz z małżonką na Piotra i Darię W. przysługujące Państwu prawo do nieruchomości nabytej w dniu 6.02.2007 r. aktem notarialnym. Zgodnie z treścią § 4.1 cytowanego powyżej aktu notarialnego przeniesienie prawa własności nieruchomości dokonują Państwo wyłącznie w celu uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, które to prawo przysługuje Państwu Piotrowi i Darii W. Powyższa zamiana dokonana została bez spłat i dopłat.

Zadaje Pan pytanie: czy przy dokonaniu zamiany nieruchomości nabytej w dniu 6.02.2007 r. w celu uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego winien Pan zapłacić podatek i od jakiej kwoty.

Stoi Pan na stanowisku, że w wyniku dokonania powyższej zamiany nie osiągnął Pan żadnego dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; prawa wieczystego użytkowania gruntów jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, że będące źródłem przychodów odpłatne zbycie nieruchomości może nastąpić w formie np. umowy sprzedaży lub zamiany. W przypadku dokonania zamiany pięcioletni okres, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie odnosi się do każdej z osób dokonujących zamiany.

Art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 6 poz. 93 z późn. zm) określa, iż przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie sie do przeniesienia własności innej rzeczy. Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. W świetle uregulowań Kodeksu cywilnego zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż.

Zgodnie z art 19 ust. 2 w/w ustawy przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność, jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. W Pana przypadku, z uwagi na fakt, iż w akcie notarialnym – umowa wymiany nie została określona wartość zamienianej nieruchomości to winien Pan ją ustalić na podstawie ceny zakupu tej nieruchomości zgodnie z aktem notarialnym.

Z brzmienia art 21 ust. 1 pkt. 126 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a) budynku mieszkalnego, jego cz ęści lub udziału w takim budynku,

b) lokalu mieszkalnego stanowi ącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c) spó łdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d) prawa do domu jednorodzinnego w spó łdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

– jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Z treści art. 21 ust. 21 wynika, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 126, ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Ponadto zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 126 ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków zgodnie z treścią art. 21 ust. 22 w/w ustawy.

W myśl art. 30e w/w ustawy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z od¬płatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości może Pan zgodnie z art. 22 ust. 6c określić koszty uzyskania przychodu, które z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z dyspozycją przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonanie zamiany nieruchomości (działki) nabytej w 2007 roku będzie stanowić źródło przychodu i nie będzie podlegać zwolnieniu, o którym jest mowa w art 21 ust. 1 pkt. 126 w/w ustawy. W tej sytuacji winien Pan do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło zbycie (zamiana) nieruchomości złożyć zeznanie wykazując w nim dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz w tym samym terminie winien Pan wpłacić na rachunek urzędu skarbowego należny podatek dochodowy w kwocie wykazanej w tym zeznaniu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj