Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-61/07/UK/SP
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-61/07/UK/SP
Data
2007.08.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
powstanie obowiązku podatkowego
świadczenie nieodpłatne
świadczenie usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja jest zwolniona z podatku od towrów i usług jeżeli jest ona przeznaczona na realizację zadań zwolnionych z podatku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 01.06.2007r. (wpływ do tut. urzędu 04.06.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 09.07.2007r. (wpływ do tut. urzędu 09.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

POSTANAWIA

uznać za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione w w/w piśmie w zakresie podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych, który w części był finansowany z dotacji. Strona informuje, iż usługa zorganizowania festiwalu była nieodpłatna dla uczestników festiwalu, zaś dla 1% oglądających spektakle (które są tylko częścią przedsięwzięcia, gdyż w jego ramach odbywają się także warsztaty, pokazy, spotkania i imprezy towarzyszące skierowane tylko do uczestników), sprzedawane były bilety.

Strona stwierdza, iż organizacja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych mieści się w klasyfikacji PKWiU 80.30.12-00.00 „Usługi szkolnictwa wyższego”.

Zdaniem Podatnika otrzymana dotacja jest zwolniona z podatku od towarów i usług, gdyż jest przeznaczona na realizację zadań zwolnionych z podatku zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Strona wnosi o potwierdzenie powyższego stanowiska.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za odpłatne świadczenie usług ustawa uznaje także nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części (art. 8 ust. 2 w/w ustawy).

Zatem, aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki, tj.: świadczone usługi nie mogą być związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Ponadto, przepis art. 29 ust. 1 ustawy stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót ze wskazanymi w tym przepisie zastrzeżeniami. Obrotem takim jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Jednocześnie obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Powyższa regulacja wskazuje, iż jakiekolwiek dofinansowanie otrzymane przez podatnika od innego podmiotu stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Dofinansowanie to jednak musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż usługi świadczone dla uczestników festiwalu są nieodpłatne. Nieodpłatny charakter tych usług, w ocenie tut. Organu podatkowego, przesądza o niepodleganiu powyższych usług regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Fakt, iż usługi te w części finansowane są w formie dotacji, pozostaje bez wpływu na ich nieodpłatny charakter. Jednocześnie ścisły związek świadczonych usług z prowadzeniem przedsiębiorstwa wyklucza zastosowanie powołanego wcześniej przepisu art. 8 ust. 2 ustawy.

W związku z powyższym, dotacja do usług nieobjętych podatkiem od towarów i usług również nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Nie stanowi ona bowiem dofinansowania do ceny świadczonych usług, tym samym nie stanowi obrotu, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w zakresie w jakim dotacja stanowi dofinansowanie do ceny świadczonych usług dla 1% oglądających spektakle przedmiotowa dotacja stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT i jest opodatkowana stawką właściwą dla świadczonej usługi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 ustawy. Pod poz. 7 w/w załącznika jako usługi zwolnione wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 80 „Usługi szkolnictwa wyższego”.

W związku z faktem, iż zgodnie z oświadczeniem Podatnika usługa organizacji festiwalu podlega zakwalifikowaniu do PKWiU 80.30.12-00.00 „Usługi szkolnictwa wyższego”, zatem dotacja mająca wpływ na cenę świadczonych usług dla 1% oglądających jest zwolniona z podatku VAT.

Organ podatkowy informuje, iż nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji świadczonych przez podatnika usług, a jedynie do potwierdzenia zasadności stosowania stawki podatku dla usług prawidłowo zakwalifikowanych przez podatnika.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj