Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PDP/415-20/Int 49/07
z 13 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/415-20/Int 49/07
Data
2007.08.13



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
wydatki mieszkaniowe
zakończenie budowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż w 2005 roku działki zakupionej w 1996 r. na której został wybudowany dom w latach 1997 - 2003 będzie podlegać opodatkowaniu w myśl art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych?



P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) i art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku, który wpłynął dnia 12 czerwca 2007 r. złożone przez podatnika w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w złożonym wniosku:
Z przedstawionego przez Pani stanu faktycznego wynika, że w dniu 20 września 1996 r. aktem notarialnym zawarto umowę potwierdzającą zakup nieruchomości w postaci działki budowlanej. Zakupu dokonano za pieniądze z Pani majątku odrębnego. Na zakupionej nieruchomości gruntowej wybudowano dom jednorodzinny zgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym decyzja z dnia 6.05.1997 r. Budowa została ukończona w 2003 roku. Fakt ten został potwierdzony zawiadomieniem z dnia 1 lipca 2003 roku złożonym w Urzędzie Gminy M. i potwierdzone w dniu 9 lipca 2003 roku. W dniu 1 czerwca 2001 r. wyrokiem sądu została zniesiona ustawowa współwłasność majątkowa małżeńska pomiędzy Panią a mężem Pani.
Zgodnie z oświadczeniem z 2004 r. mąż Pani nie ma roszczeń, co do wszelkich stosunków majątkowych, w tym wynikających z ustawowej wspólnoty małżeńskiej. Przedmiotowa nieruchomość została sprzedana w dniu 5 czerwca 2005 roku.
Powyższym pismem zwróciła się Pan z zapytaniem czy wobec zaistniałego stanu faktycznego odpłatne zbycie ww. nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu w myśl art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem Pani powyższa sprzedaż będzie zwolniona z opodatkowania z uwagi na fakt, że termin 5 letni, któremu to przysługuje zwolnienie będzie biegł od daty nabycia gruntu powołując się na definicję dotyczącą nieruchomości zawartą w kodeksie cywilnym.
Ocena prawna stanowisko wnioskodawcy:
Stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostałodokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonychpod lit. a - c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którymnastąpiło nabycie lub wybudowanie
W związku z tym, iż prawo podatkowe nie zawiera definicji nieruchomości należy posłużyćsię przepisami prawa cywilnego. Zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodekscywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.) nieruchomościami są części powierzchniziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale zgruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnychstanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynki natomiast, stosownie dopostanowień art. 48 k.c., należą do części składowej gruntu.
Z powyższego wynika, iż budynek jest trwale związany z gruntem, jako jego część składowa i dzieli los prawny tej nieruchomości (gruntu). Tym samym nie może być przedmiotemodrębnej własności. Z przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a wynika z kolei, że opodatkowaniupodlega przychód ze sprzedaży tylko nieruchomości lub ich części oraz udziału wnieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia również sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można zatem traktować, w rozumieniu przepisów cytowanej ustawy jak i kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Oznacza to, że bieg pięcioletniego terminu nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego cześć składową. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku.
Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy stwierdzić trzeba, że jeżeli dokonałaPani odpłatnego zbycia w 2005 r. zakupionej w 1996 r. nieruchomości, a więc po upływiepięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych, wówczas sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodu i tym samymnie będzie Pani obowiązana do uiszczenia zryczałtowanego 10% podatku dochodowego. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt odbioru budynku.
Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa i art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw niniejsza interpretacja dotyczy stanu fatycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa i art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj