Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/137/07/AG
z 10 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/137/07/AG
Data
2007.08.10



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
dodatnie różnice kursowe
koszty uzyskania przychodów
kurs
kurs faktyczny
kurs walut
rachunek bankowy
rachunek walutowy
ujemne różnice kursowe
waluta obca
wycena
zaliczka
zwrot kosztów
zwrot wydatków
zwrot zaliczek


Pytanie podatnika
dotyczy kursów walut stosowanych przy rozliczaniu zagranicznych podróży służbowych pracowników w świetle art. 15 ust. 1 i art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej kursów walut stosowanych przy rozliczaniu zagranicznych podróży służbowych pracowników w świetle art. 15 ust. 1 i art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 07.05.2007r. (data wpływu 10.05.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej prawidłowości stosowanych przez Spółkę kursów walut w celu ustalenia kosztów zagranicznych podróży służbowych pracowników zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 i art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przedmiotem działalności Spółki jest produkcja kabli światłowodowych oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Spółka kupuje potrzebne do produkcji surowce i dokonuje sprzedaży wyrobów gotowych na rynki zagraniczne, zarówno do krajów Unii Europejskiej, jak i innych krajów. W związku z tym, pracownicy Spółki odbywają krajowe i zagraniczne podróże służbowe na wyraźne polecenie pracodawcy, które potwierdzane są dokumentem wewnętrznym "Polecenie wyjazdu służbowego".Rozliczenie pracownika z odbytej podróży służbowej następuje w ciągu 14 dni, na podstawie dokumentu generowanego przez system komputerowy "Rozliczenie wyjazdu służbowego", który zawiera wymagane przepisami prawa elementy, tj. imię i nazwisko pracownika, datę rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej, państwo oddelegowania, cel wyjazdu.Na podstawie "Polecenia wyjazdu służbowego" Spółka wypłaca pracownikowi zaliczkę w walucie obcej.
W przypadku, gdy pracownik posiada firmową kartę płatniczą nie następuje wypłata zaliczki.
Zdarza się również, że pracownik płaci za wydatki związane z delegacją swoją prywatną kartą płatniczą.
Z pobranej zaliczki pracownik rozlicza się w ciągu 14 dni od dnia zakończenia podróży służbowej, na podstawie zaakceptowanego przez dyrektora zakładu, lub jego zastępcę, dokumentu wewnętrznego "Rozliczenie podróży służbowej".
W sytuacji, gdy w wyniku rozliczenia poniesionych wydatków występuje:
1. kwota do zwrotu przez pracownika - dokonuje on zwrotu w walucie delegacji lub w walucie polskiej;
2. wypłata dla pracownika - następuje bądź gotówką z kasy - w dniu rozliczenia delegacji (w walucie polskiej), bądź przelewem bankowym na konto pracownika (w walucie polskiej).
Spółka posiada konta bankowe w walutach: EUR i USD.

W przypadku, gdy pracownik pobiera zaliczkę - kwotę wypłaconej zaliczki Spółka przelicza wg kursu sprzedaży banku, z którego usług korzysta, obowiązującego w dniu podjęcia zaliczki z rachunku.
Wydatki związane z kosztami podróży służbowej przeliczane są wg kursu, po którym wyceniono zaliczkę.
W przypadku zwrotu nie wykorzystanej zaliczki jest ona wpłacana na rachunek bankowy i kwota zwrotu przeliczana jest w/g kursu kupna banku, z dnia operacji.
W przypadku, gdy wydatki przekroczą kwotę zaliczki, waluty wypłacone pracownikowi rozlicza się wg kursu sprzedaży banku, z dnia operacji.
W przypadku, gdy pracownik nie pobiera zaliczki wydatki związane z kosztami podróży służbowej Spółka przelicza wg kursu sprzedaży banku, z którego usług korzysta, z dnia rozliczenia delegacji.
Zwrot wydatków poniesionych przez pracownika rozlicza się wg kursu sprzedaży banku z dnia wypłaty delegacji.
W przypadku, gdy pracownikowi wypłacono zaliczkę w walucie innej niż przyjęta dla rozliczenia delegacji kwotę wypłaconej zaliczki w walucie danego kraju przelicza się wg kursu sprzedaży banku, obowiązującego w dniu podjęcia zaliczki z rachunku bankowego.
Wydatki związane z kosztami podróży służbowej wycenia się wg kursu przyjętego do wyceny wypłaconej zaliczki. Następnie wydatki poniesione w walucie danego kraju przelicza się na walutę obowiązującą przy rozliczeniu delegacji po kursie z dnia podjęcia zaliczki.
Wydatki uregulowane kartą płatniczą Spółka rozlicza wg kursu sprzedaży banku, z którego usług korzysta, z dnia poniesienia wydatku.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości stosowanych kursów walut.Zdaniem wnioskodawcy w celu ujęcia powyższych zdarzeń w księgach rachunkowych zasadne jest użycie:
1. w przypadku wypłaty zaliczki w walucie obcej - kursu, po którym wyceniono zaliczkę dla przeliczenia wydatków z tytułu podróży służbowej
2. w przypadku zwrotu nie wykorzystanej zaliczki - kursu kupna walut obowiązującego w banku podatnika,
3. w przypadku zwrotu wydatków przekraczających kwotę wypłaconej zaliczki - kursu sprzedaży walut obowiązującego w banku podatnika,
4. w przypadku wypłaty środków z bankomatu przy użyciu firmowej karty płatniczej - kursu sprzedaży obowiązującego w banku podatnika,
5. w przypadku gdy zaliczka nie została pracownikowi wypłacona - kursu sprzedaży walut obowiązującego w banku, z którego usług Spółka korzysta, z dnia rozliczenia delegacji.
Wg stanowiska Wnioskodawcy stosowane w jednostce zasady rozliczania podróży służbowych są prawidłowe i nie powodują powstania różnic kursowych pomiędzy kursem sprzedaży banku z dnia pobrania zaliczki, a dniem rozliczenia delegacji.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007 r. (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Przy czym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4e w/w ustawy uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Stosownie do art. 15a. ust. 1 w/w ustawy różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.
Jak wynika z treści art. 15a ust. 2 pkt 3 w/w ustawy dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość: otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.
Natomiast zgodnie z art. 15a ust. 3 pkt 3 w/w ustawy ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość: otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że stosownie do art. 15a ust. 8 w/w ustawy podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego. Przepis ten dotyczy jednostek posiadających własny rachunek walutowy.
Konieczne jest w tej sytuacji odniesienie do przepisów ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2000r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Z treści art. 35 ust. 8 tej ustawy wynika, że w przypadku gdy ceny nabycia jednakowych, bądź uznanych za jednakowe, ze względu na podobieństwo rodzaju i przeznaczenie, składników inwestycji (którymi są m.in. waluty obce i dewizy) są różne, wówczas ich rozchód wycenia się według metody przyjętej przez jednostkę, a wybranej spośród metod wymienionych w art. 34 ust. 4 pkt. 1-3 ustawy.
Wycena może odbywać się według metody:
1. cen przeciętnych, ustalonych w wysokości średniej ważonej cen (kosztów) danego składnika aktywów,
2. FIFO - pierwsze weszło, pierwsze wyszło - przy przyjęciu, że rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka wcześniej nabyła (wytworzyła),
3. LIFO - ostatnie weszło, pierwsze wyszło - przy przyjęciu, że rozchód składników aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka nabyła najpóźniej.
Nie jest więc możliwe stosowanie do rozchodu walut kursu sprzedaży, a w ten właśnie sposób postępuje Spółka. Kurs sprzedaży należy zastosować w sytuacji, gdy następuje faktyczny zakup waluty od banku.

Wobec powyższego, do określenia według jakiego kursu należy wyceniać rozchód walut z rachunku walutowego, niezbędna jest analiza przepisów:
* art. 15a ust. 2 pkt 2, zgodnie z którym dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość "poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia",
* art. 15a ust. 3 pkt 2, zgodnie z którym ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość "poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia".
W przypadku zagranicznych podróży służbowych, kosztem uzyskania przychodów jest poniesiony wydatek przeliczony na złote polskie, zaliczony do kosztów podatkowych w dniu rozliczenia zaliczki przez pracownika lub w dniu wypłaty pracownikowi należności tytułem zwrotu kosztów związanych z podróżą służbową.
W celu ustalenia wielkości będącej kosztem uzyskania przychodów w Spółce należy dokonać rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej. Zgodnie z art. 15 ust. 1 zdanie drugie w/w ustawy wszelkie koszty poniesione (w związku z zagraniczną podróżą służbową) w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka:
* wypłaca pracownikom zaliczkę w walucie delegacji, lub
* nie wypłaca zaliczki przed rozpoczęciem podróży służbowej, gdy pracownik posiada firmową kartę płatniczą i gdy pracownik płaci za wydatki związane z delegacją swoją prywatną kartą płatniczą.

Zatem na podstawie przytoczonych wyżej przepisów należy stwierdzić, że:
1. rozchód waluty z rachunku dewizowego związany z wypłatą zaliczki dla pracownika oraz ze zwrotem wydatków dla pracownika, które przekroczyły kwotę wypłaconej zaliczki winien następować wg kursu faktycznego, wynikającego z zastosowanej metody wyceny środków na rachunku,
2. rozchód waluty z rachunku dewizowego związany z zapłatą kartą płatniczą Spółki winien następować wg kursu faktycznego, wynikającego z zastosowanej metody wyceny środków na rachunku.
Wydatki związane z podróżą służbową pracownika należy przeliczyć wg kursu, po którym wyceniona została zaliczka, tj. wg kursu faktycznie zastosowanego.
W przypadku gdy występuje zwrot przez pracownika nie wykorzystanej części zaliczki, należy przeliczyć ją po kursie z dnia wypłaty zaliczki.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07.05.2007r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenie wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj