Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/64/07/MJ
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/64/07/MJ
Data
2007.09.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
istotne warunki umowy (essentialia negotii)
konkursy
nagroda pieniężna
nagrody w konkursach
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Do jakiego źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych powinna być zakwalifikowana otrzymana przez zwycięzcę kwota pieniężna stanowiąca nagrodę w konkursie?
Czy Bank jako organizator konkursu wypłacający nagrody pieniężne zobowiązany będzie do potrącenia 10% ryczałtowanego podatku od nagród w konkursie (zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z art. 30 ust. 1 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przychód z tego tytułu powinien zostać opodatkowany samodzielnie przez zwycięzcę na zasadach właściwych dla założonej przez niego działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej "X dalej "Bank" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


- uznać stanowisko Banku za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka we współpracy z inną Spółką organizuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej konkurs ,,Pomysł na firmę”, który ma na celu promowanie przedsiębiorczości. W wyniku konkursu zostanie wyłonionych pięciu autorów biznes planów, którzy otrzymają od Banku określone kwoty pieniężne przeznaczone na sfinansowanie wdrożenia biznes planów, które zwyciężyły w konkursie. Zasady konkursu zostały określone w regulaminie konkursu oraz warunkach umowy konkursowej, którą dwunastu finalistów będzie zobowiązanych podpisać z Bankiem przed odbyciem rozmów kwalifikacyjnych . Po odbyciu rozmów kwalifikacyjnych, spośród dwunastu finalistów zostanie wyłonionych pięciu Zwycięzców. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 100.000,00zł netto (nagroda główna) oraz 50.000,00zł netto (cztery nagrody wyróżnienia). Zgodnie z postanowieniami Regulaminu, wypłata nagród nastąpi po dokonaniu przez Zwycięzcę rejestracji działalności gospodarczej. Warunkiem wypłaty nagrody jest przedstawienie dokumentów potwierdzających rejestrację firmy w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od ogłoszenia wyników konkursu ( w tym dokument potwierdzający wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do KRS, NIP, REGON) oraz dotrzymanie innych warunków umowy konkursowej, tj.:
  • otrzymana nagroda musi być przeznaczona na działalność gospodarczą opisaną w konkursowym biznes planie,
  • Zwycięzca podpisze umowę prowadzenia rachunku osobistego oraz rachunku firmowego dla małych firm z Bankiem,
  • przelew nagrody nastąpi na rachunek Zwycięzcy w Banku właściwy dla prowadzenia działalności,
  • Zwycięzca będzie zobowiązany przedstawić na każde wezwanie Banku faktury dokumentujące poniesienie wydatków wynikających z nagrodzonego biznes planu,
  • w razie braku faktur, dokumentujących rozliczenie otrzymanej nagrody Zwycięzca będzie zobowiązany do jej zwrotu.
    Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny , Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do kwalifikacji wypłat w przedmiotowym konkursie do określonego źródła przychodu i w konsekwencji zasad opodatkowania nagród a mianowicie:
  1. Do jakiego źródła przychodów w rozumieniu ustawy PDOF powinna być zakwalifikowana otrzymana przez Zwycięzcę kwota pieniężna stanowiąca nagrodę w konkursie?
  2. Czy Bank jako organizator konkursu wypłacający nagrody pieniężne zobowiązany będzie do potrącenia 10% ryczałtowego podatku od nagród w konkursie (zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przychód z tego tytułu powinien zostać opodatkowany samodzielnie przez Zwycięzcę na zasadach właściwych dla założonej przez niego działalności gospodarczej?

Zdaniem Spółki wypłata dokonana przez Bank na rzecz Zwycięzców konkursu będzie formą nieodpłatnego świadczenia na pokrycie wydatków związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą Przychód uzyskany przez Zwycięzców należy stosownie do art. 14 ust. 1 oraz ust. 2 pkt. 2 i pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznać za przychód z działalności gospodarczej i opodatkować według zasad właściwych dla danej działalności tj. podatkiem liniowym w wysokości 19% lub według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 w/w ustawy.

W związku z powyższym Bank stoi na stanowisku, iż w organizowanym konkursie ,,Pomysł na firmę” wypłacone Zwycięzcom kwoty pieniężne powinny zostać przez nich opodatkowane jako przychód z tytułu prowadzonej przez nich działalności gospodarczej a Bank nie będzie zobowiązany do pobrania 10% podatku zryczałtowanego określonego w art 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego zaprezentowane przez Spółkę własne stanowisko w powyższym zakresie jest prawidłowe.


Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz 176 z późn. zm.) przewiduje szczególny sposób opodatkowania wygranych w konkursach. Zgodnie z 30 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedaż a premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Co do zasady wygrane w konkursach kwalifikowane są na gruncie tej ustawy do źródła – przychody z innych źródeł sklasyfikowanego w art. 20 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem do przychodów z innych źródeł zalicza się m.in. inne niż wymienione w art. 14 dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych m. in. w art. 14 ustawy. W przedmiotowej sprawie dla rozstrzygnięcia przedstawionego zagadnienia niezbędne jest zatem zbadanie, czy wypłacone przez Bank nagrody dla Zwycięzców konkursu będą mieściły się w definicji przychodów z działalności gospodarczej, zawartej w art. 14 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również dotacje, subwencje i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W przedmiotowej sprawie Bank przekazuje środki pieniężne podmiotom wyłonionym w drodze konkursu, który ma na celu promowanie przedsiębiorczości. Przyznane nagrody, zgodnie z regulaminem konkursu, przeznaczone są na sfinansowanie biznes planów. Środki finansowe przekazywane są bezpośrednio na rachunek właściwy dla prowadzenia działalności, który otwierany jest dla Zwycięzcy po udokumentowaniu przez niego podjęcia działalności gospodarczej. Ponadto Bank monitoruje proces wydatkowania środków na cele działalności gospodarczej, i w przypadku ich niewydatkowania lub wydatkowania niezgodnie z przeznaczeniem, Zwycięzca obowiązany jest zwrócić otrzymaną nagrodę. Powyższe okoliczności wyczerpują warunki dla uznania wypłaconych Zwycięzcom kwot za przychody z działalności gospodarczej

Przychody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu przez podatnika według przyjętych przez niego zasad wynikających z odpowiednich przepisów.
W przedmiotowej sprawie osoby fizyczne - przedsiębiorcy, uzyskają przychody w postaci nagród pieniężnych, które będą ściśle związane z zarejestrowaniem i wykonywaniem przez nich działalności gospodarczej.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w przypadku wypłacenia osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą nagród na warunkach określonych w regulaminie konkursu ,,Pomysł na firmę” wartość nagrody stanowi dla Zwycięzcy przychód z tej działalności określony art. 14 ust. 1 w/w ustawy. Zatem to podatnik ma obowiązek odprowadzić podatek dochodowy według właściwych dla niego zasad opodatkowania działalności gospodarczej, a na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z art. 30 ust. 1 pkt 2 i art. 41 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj