Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TD/415-57/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TD/415-57/07
Data
2007.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
objęcie udziałów
przychód z kapitału pieniężnego
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy w przypadku objęcia udziałów, gdy wartość rynkowa obejmowanych udziałów znacznie przekracza wartośc nominalną tych udziałów, przychód do opodatkowania u Podatnika z powyższego tytułu, określony winien być stosownie do przepisu art.17 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w wysokości wartości nominalnej czy innej niż wartość nominalna?
Czy w związku z objęciem udziałów w spółce brytyjskiej, na dzień objęcia udziałów koszty uzyskania przychodów powinny być ustalone w wysokości wartości nominalnej wniesionych udziałów (spółki polskiej)?
Czy w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów będą przewyższały przychód, to Podatnik poniesie stratę z tytułu omawianej transakcji, która będzie mogła być rozliczona z dochodem z tego źródła (tj.z kapitałów pieniężnych) na podstawie art.9 ust.2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 27.06.2007 r. Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik:
posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, które w części zostały pokryte gotówką i częściowo objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci know-how.Wydatki związane z objęciem udziałów były równe wartości nominalnej objętych udziałów,zamierza objąć udziały w spółce kapitałowej z siedzibą w Wielkiej Brytanii w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanych udziałów w spółce z siedzibą w Polsce.

Wnioskodawca wskazuje ponadto na fakt, że wartość nominalna udziałów spółki polskiej znacząco przewyższa wartość nominalną obejmowanych udziałów w spółce brytyjskiej. Natomiast wartość rynkowa udziałów spółki brytyjskiej jest znacznie wyższa od ich wartości nominalnej.

W związku z powyższym Podatnik formułuje pytania:
czy w przypadku objęcia udziałów, gdy wartość rynkowa obejmowanych udziałów znacznie przekracza wartośc nominalną tych udziałów, przychód do opodatkowania u Podatnika z powyższego tytułu, określony winien być stosownie do przepisu art.17 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w wysokości wartości nominalnej czy innej niż wartość nominalna.
czy w związku z objęciem udziałów w spółce brytyjskiej , na dzień objęcia udziałów koszty uzyskania przychodów powinny być ustalone w wysokości wartości nominalnej wniesionych udziałów (spółki polskiej),
czy w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów będą przewyższały przychód to Podatnik poniesie stratę z tytułu omawianej transakcji, która będzie mogła być rozliczona z dochodem z tego źródła (tj.z kapitałów pieniężnych) na podstawie art.9 ust.2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik uważa, że:
przy ustalaniu wysokości przychodu z omawianego tytułu, zastosowanie będą miały przepisy art.17 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,w związku z czym przychodem będzie wartość nominalna obejmowanych udziałów. Zdaniem Wnioskodawcy, nie wystepują okoliczności umożliwiające organom podatkowym określenie wartości przychodu w wysokości wartości rynkowej.
koszty uzyskania przychodów, w odniesieniu do przedmiotowej transakcji ustala się w zależności od przedmiotu wkładu, w wysokości wartości nominalnej udziałów dla udziałów w polskiej spółce objętych w zamian za aport (know-how) oraz w wysokości faktycznie poniesionych wydatków na objęcie udziałów w spółce polskiej, pokrytych gotówką.
w związku z omawianą transakcją Podatnik poniesie stratę, o wysokość której będzie mógł obniżyć dochód uzyskany z kapitałów pieniężnych przez okres kolejnych 5 lat podatkowych, z tym że w jednym roku będzie możliwe rozliczenie maksymalnie 50% poniesionej straty.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego , tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art.10 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U.z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.), źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit.a-c. W myśl art.17 ust.1 pkt 9 powołanej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy , tytularną, formalną.Takiego rozumienia analizowanego przepisu nie zmienia przepis art.17 ust.2 ustawy, zgodnie z którym, przy ustalaniu wartości przychodów , o których mowa między innymi w powołanym wyżej pkt 9 ust.1, stosuje sie odpowiednio przepisy art.19 ust.1 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art.19 ust.1 zdanie pierwsze przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Przepis art.19 zdanie drugie, daje również możliwość określenia tego przychodu przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej, w przypadku gdy cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, wskazując równocześnie tryb dokonania tych czynności.

Użyte w art.17 ust.2 sformułowanie „odpowiednie” oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art.17 ust.1 pkt 9 ( z tytułu objęcia udziałów ) ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art.19 ust.1, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, przy czym w przypadku przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny jest wartość nominalna tych udziałów określona w umowie.Sformułowanie „odpowiednie”, w przypadku obejmowania udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny, nie obejmuje swoim zakresem treści drugiego zdania powołanego wyżej przepisu art.19 ust.1, które daje uprawnienienie organowi podatkowemu i organowi kontroli skarbowej do określenia przychodu w wartości rynkowej, gdy cena podana w umowie odbiega od tej wartości bez uzasadnionej przyczyny.

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów- zostały określone w art.22 ust.1 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie, do ustalenia kosztów uzyskania przychodów, zastosowanie będzie miał:
przepis art.22 ust.1e pkt 2 lit.a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym koszt ustala się ,w wyskości wartości nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostałe objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – dla udziałów spółki polskiej objętych przez Podatnika w zamian za wkład niepieniężny (know-how) oraz
przepis art.22 ust.1e pkt 2 lit.b ustawy, zgodnie z którym koszt ustala się w wysokości określonej w art.23 pkt 38 tj.w wysokości poniesionych wydatków na objęcie udziałów – dla udziałów spółki polskiej, które Podanik pokrył gotówką. Mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, jeżeli poniesione wydatki na objęcie udziałów, równe były wartości nominalnej obejmowanych udziałów, to uzasadnione jest przyjęcie stanowiska, że koszt uzyskania przychodu w tej sytuacji równy będzie wartości nominalnej udziałów spółki polskiej, wnoszonych tytułem aporu do spółki brytyjskiej.

Tutejszy Organ podatkowy wskazuje ponadto, że stosownie do przepisu art. 9 ust.2 ustawy z dnia dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U.z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art.24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny,w przypadku nie uzyskania innych dochodów z kapitałów pieniężnych w roku podatkowym, Podatnik w związku z objęciem udziałów w spółce brytyjskiej w zamian za aport w postaci udziałów spółki polskiej poniesienie stratę ze źródła przychodów z kapitałów pieniężnych.Podatnik ma prawo obniżyć o wysokość straty z kapitałów pieniężnych, dochód z tego samego źródła na zasadach określonych w art.9 ust.3 ustawy o podatku dochodowym tj.w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc.kwoty tej straty.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 20.06.2007 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj