Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440-DF2/415-85540/VII/2007
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440-DF2/415-85540/VII/2007
Data
2007.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
faktura VAT
kasa rejestrująca
przychód
raporty fiskalne
wartość


Pytanie podatnika
Czy pomniejszenie wartości raportu miesięcznego z kasy fiskalnej o wartość transakcji wprowadzonych na podstawie faktur VAT jest prawidłowe pod względem dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), oraz § 20 ust.1 i 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz.1475 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 10 kwietnia 2007 roku (data wpływu: 23 kwiecień 2007 r.), w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

uznać stanowisko Pana, w sprawie pomniejszenia wartości przychodu ze sprzedaży udokumentowanego w formie raportu miesięcznego z kasy fiskalnej o wartość transakcji udokumentowanych na podstawie faktur VAT - za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu dnia 23 kwietnia 2007 roku wpłynął wniosek Pana dotyczący udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie :

Czy pomniejszenie wartości raportu miesięcznego z kasy fiskalnej o wartość transakcji wprowadzonych na podstawie faktur VAT jest prawidłowe pod względem dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Stan faktyczny: Spółka XYZ s.c. ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kasie fiskalnej. W przypadku sprzedaży na rzecz osoby fizycznej spółka zaewidencjonowała sprzedaż na kasie fiskalnej. Na żądanie kupującego wystawiona została ( w tym samym miesiącu) faktura VAT dokumentująca tę transakcję. Spółka dokonała stosownych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i w ewidencji sprzedaży VAT dokumentujących tę transakcję na podstawie faktury VAT. Przy wprowadzaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów i ewidencji VAT wartości sprzedaży ewidencjonowanej kasą fiskalną spółka pomniejszy wartość raportu miesięcznego z kasy fiskalnej o wartość transakcji wprowadzonych na podstawie faktur VAT.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że postępowanie spółki jest prawidłowe pod względem dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z § 20 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz.1475 z póżń.zm.) podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych, z zastrzeżeniem ust.2, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.
Zgodnie z ust. 2 w/w paragrafu podatnicy, o których mowa w ust.1, mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych.

Jak wynika z § 20 ust. 4, podatnicy, o których mowa w ust. 1, nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, natomiast są obowiązani do połączenia w sposób trwały zwróconych oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy uznać stanowisko Pana za nieprawidłowe, gdyż zgodnie z w/w przepisami rozporządzenia nie wpisuje się do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj