Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-15/07/BLG
z 11 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-15/07/BLG
Data
2007.04.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
były pracownik
kodeks pracy
obowiązek płatnika
odszkodowania
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatnik
praca
pracownik
przychody ze stosunku pracy
stosunek pracy
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie z tytułu wypowiedzneia umowy o pracę bez wypowiedzenia podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie wyroku sądowego z dn.03.11.2006r. Spółka dokonała byłemu pracownikowi wypłaty odszkodowania za naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W ocenie sądu umowę o pracę rozwiązano niezgodnie z przepisami prawa pracy, toteż w związku z art.56 oraz art.58 Kodeksu pracy zasądzono od Spółki na rzecz byłego pracownika odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Równocześnie, zgodnie z wyrokiem sądu, Spółka sprostowała świadectwo pracy w punkcie dotyczącym trybu rozwiązania umowy o pracę, wpisując za podstawę art.30§1 pkt 2 Kodeksu pracy (umowa o pracę rozwiązuje się przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia). Zdaniem Spółki wypłacone odszkodowanie stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art.12 ust.1 ustawy z dn.26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odszkodowanie to nie korzysta ze zwolnienia od podatku, na podstawie art.21 ust.1 pkt 3 lit.a), zgodnie z którym ze zwolnienia nie korzystają określone w prawie pracy otrzymane odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W ocenie Spółki powołany przepis znajduje zastosowanie w opisanym stanie faktycznym, gdyż skrócenie okresu wypowiedzenia następuje również w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (całkowitego zniesienia tego okresu).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie potwierdza stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 3 ustawy z dn.26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Wyjątki od tej reguły określono w powołanym przepisie pod lit.a)-g), i tak na podstawie art.21 ust.1 pkt 3 lit.a) ze zwolnienia nie korzystają określone w prawie pracy odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jak wynika z art.56 §1 ustawy z dn.26.06.1974r. Kodeks pracy (tekst jedn.Dz.U. z 1998r., Nr 21, poz.94 z późn.zm.) pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach lub odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy. Zgodnie z art.58 Kodeksu pracy wysokość odszkodowanie stanowi kwotę wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku gdy rozwiązano umowę o pracę, zawartą na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące. Jak wynika z opisu, zawartego we wniosku Spółki o wydanie interpretacji, wyrokiem sądu orzeczono niezgodne z przepisami prawa pracy rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia i na podstawie art.56 oraz art.58 kp zasadzono na rzecz byłego pracownika odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Zaistniały stan faktyczny, wypełnia dyspozycję art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wysokość otrzymanego odszkodowania wynika wprost z przepisów ustawy (Kodeksu pracy) i nie należy do odszkodowań wymienionych w tym art. pod lit.a)-g), a w szczególności nie jest odszkodowaniem z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Podstawą przyznania pracownikowi odszkodowania nie było skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę, lecz naruszające przepisy prawa pracy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. W związku z powyższym należy uznać, iż otrzymane przez byłego pracownika odszkodowanie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych i w konsekwencji na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj