Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-26/07/PK
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-26/07/PK
Data
2007.09.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
agent
agent ubezpieczeniowy
konkursy
koszty uzyskania przychodów
nagroda pieniężna
nagroda rzeczowa
nagrody
nagrody w konkursach
ubezpieczenia
umowa ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone na organizację konkursów dla agentów stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy koszty te winny być rozliczane w dacie ich poniesienia?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Towarzystwo dokonuje sprzedaży usług ubezpieczeniowych za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych. Prowadzą oni działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i współpracują z Towarzystwem na podstawie zawartych umów agencyjnych (agenci nie sa pracownikami Towarzystwa). Towarzystwo okresowo organizuje dla agentów konkursy, mające na celu motywowanie agentów do podejmowania dodatkowych działań zmierzających do zwiększenia ilości zawieranych przez Towarzystwo umów ubezpieczenia na życie. Towarzystwo jest współorganizatorem wraz z innymi spółkami ze swojej grupy kapitałowej konkursów dla sieci akwizycji. Konkursy polegają na współzawodnictwie agentów w zakresie wykonywania usług pośrednictwa ubezpieczeniowego. Jednym z kryteriów otrzymania nagrody jest pozyskanie odpowiedniej liczby klientów lub zarejestrowanie wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia na odpowiednio wysoką składkę. Nagrody są więc dla agentów dodatkowym wyróżnieniem o charakterze motywacyjnym.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Towarzystwo stoi na stanowisku, iż:

- wydatki ponoszone na organizację konkursów dla agentów stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- koszty te winny być rozliczane w dacie ich poniesienia

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Towarzystwa i wyjaśnia:

Zgodnie z art 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ponieważ celem ponoszonych wydatków jest motywowanie agentów do zwiększania aktywności w zakresie zawieranych na rzecz Towarzystwa umów ubezpieczeniowych to należy uznać, iż wydatki te spełniają warunki do uznania ich za koszty o których mowa w powyższym przepisie.

Zdaniem Spółki koszty te nie będą wyłączone z kategorii kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, gdyż nie stanowią one kosztów reprezentacji. Naczelnik tut. Urzędu podziela ten pogląd. Reprezentację należy rozumieć jako okazałość, wystawność i wytworność. Celem dokonywania przedmiotowych wydatków nie jest zaprezentowanie tych cech Towarzystwa, lecz motywowanie agentów do intensyfikacji swojej pracy, a tym samym zwiększenie przychodów Towarzystwa.

Przedmiotowy wniosek dotyczy także kwalifikacji ww. wydatków jako kosztów pośrednich bądź bezpośrednich. Zdaniem Towarzystwa wydatki te powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów pośrednio związane z tymi przychodami. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Głównym źródłem przychodów Towarzystwa są składki ubezpieczeniowe. W celu uzyskania tych składek konieczne jest zawarcie umów ubezpieczeniowych, co Towarzystwo robi za pośrednictwem agentów. Konkursy mają na celu zintensyfikowanie działań agentów w celu zwiększenia przychodów Towarzystwa poprzez zwiększenie liczby i wartości zawieranych umów ubezpieczeniowych. Z tego wynika, iż związek wydatku (organizacji konkursu) z przychodami (składkami ubezpieczeniowymi) jest pośredni. W związku z tym prawidłowe jest stanowisko Towarzystwa, iż są to koszty o których mowa w art. 15 ust. 4d ww. ustawy. Zgodnie z art. 15 ust. 4e tej ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Na tej podstawie należy uznać, iż stanowisko Towarzystwa, że koszty te powinny być potrącane w dacie ich poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj