Interpretacja Urzędu Skarbowego w Poddębicach
III/443-7/07
z 9 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-7/07
Data
2007.08.09


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Poddębicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości wspólne
odrębna własność lokalu
podstawa opodatkowania
przeniesienie prawa własności
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Podstawa opodatkowania w przypadku przeniesienia własności lokalu i ustanowienia odrębnej własności lokalu.


W dniu 13.06.2007r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek z dnia 12.06.2007r. Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przedmiocie podstawy opodatkowania w przypadku przeniesienia własności lokalu i ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy w przypadku przeniesienia własności lokalu i ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu przez Spółdzielnię na rzecz jej członka do podstawy opodatkowania należy przyjąć tylko wartość wkładu budowlanego, czy też sumę wartości wkładu budowlanego i przekazywanego nieodpłatnie udziału w nieruchomości wspólnej. W opinii wnioskodawcy istotą ustanowienia odrębnej własności lokalu jest łączne ustanowienie tego prawa wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Spółdzielnia wskazuje, iż art. 29 ust. 6 nie wspomina aby do podstawy opodatkowania wliczać wartość udziału w nieruchomości wspólnej związanego z ustanawianym prawem do odrębnej własności lokalu. Zatem w ocenie wnioskodawcy za podstawę opodatkowania w przedmiotowej sprawie należy przyjąć wyłącznie wartość wkładu budowlanego.

Stanowisko organu:

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również (...) ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego (...) oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu (...) - art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 19 ust. 13 pkt 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą (...) ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego (...) albo przeniesienia własności lokalu (...) w przypadku czynności: a) (...) ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego (...) lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 116 ze zm.) przez:
a) ustanowienie odrębnej własności lokalu należy rozumieć przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na odrębną własność lokalu,
b) przeniesienie własności lokalu
- przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
- przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. (...).

W myśl art. 29 ust. 6 ww. ustawy w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną, o której mowa w art. 29 ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust.10 stosuje się odpowiednio, tj. podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru, a gdy cena nabycie nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

Art. 29 ust. 7 ww. ustawy stanowi, iż do podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy - zgodnie z postanowieniami statutu.

Jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku - art.29 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem w przypadku gdy ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu na członka spółdzielni nastąpi w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego prawa do lokalu podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę podatku. Po upływie natomiast tego okresu zastosowanie znajdzie art. 29 ust. 6 i ogólna zasada ustalenia podstawy opodatkowania.

Ustawa o podatku od towarów i usług posługuje się w przypadku ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu przy określaniu podstawy opodatkowania jedynie pojęciem wkładu budowlanego bądź mieszkaniowego. Zatem za podstawę opodatkowania w przedmiotowej sprawie zgodnie z przywołanymi przepisami przyjąć należy wartość wkładu budowlanego bądź mieszkaniowego.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 116 ze zm.) istotą ustanowienia odrębnej własności lokalu jest łączne ustanowienie tego prawa wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.

W związku z powyższym organ podatkowy podziela pogląd wyrażony w złożonym w dniu 13.06.2007r. wniosku, iż podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu na członka spółdzielni stanowi zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami wartość wkładu budowlanego lub mieszkaniowego. Wkłady te dotyczą łącznego ustanowienia odrębnej własności lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj