Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD/423/20/2007
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD/423/20/2007
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
odpisy
przychód
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy zalicza się do przychodów podatkowych Spółki z o. o. w likwidacji niewykorzystane środki zgromadzone na Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych?


W dniu 27.06.2007 roku Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowymod osób prawnych (t.j Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w sprawie zaliczenia do przychodów podatkowych Spółki w likwidacji niewykorzystanych środków zgromadzonych na Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka została postawiona w stan likwidacji z dniem 26 stycznia 1996 roku. W sprawozdaniu finansowym na dzień 31 grudnia 2006 roku Spółka wykazała kwotę przychodów operacyjnych pochodzącą z tytułu niewykorzystanego Funduszu Świadczeń Socjalnych, obejmującego odpisy dokonane za lata 1995 – 1999r.

Na saldo niewykorzystanego Funduszu składały się odpisy, które w latach ubiegłych w części nie stanowiły kosztów podatkowych, a w części zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji w której Spółka postawiona w stan likwidacji nie wykorzysta środków zgromadzonych na Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych zgodnie z celami określonymi w ustawie z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) to:

- niewykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem środki ZFŚS, które nie stanowiły uprzednio kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, że dokonano jedynie rachunkowego odpisu w koszty nie dokonując rzeczywistej wpłaty środków na wyodrębniony rachunek ZFŚS - w przypadku rozwiązania tego Funduszu, nie stanowią przychodów Spółki do opodatkowania,

- niewykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem środki ZFŚS, które stanowiły uprzednio koszty uzyskania przychodów w związku z ich prawidłowym odpisem i wpłatą na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS - w przypadku rozwiązania Funduszu stanowić będą przychód Spółki do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika, kosztem uzyskania przychodów są jednak:

    a/ podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy,
    b/ odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.

Z powołanego powyżej przepisu wynika, że kosztem uzyskania przychodu są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.

Z kolei przepis art. 12 ust. 4 pkt 6a stanowi, że do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zliczonych do kosztów uzyskania przychodów.Z treści wyżej wymienionego przepisu wynika, że przychodów podatkowych nie stanowią zwrócone podatnikowi wydatki, uprzednio niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zwrócone podatnikowi stanowić będą jego przychód podatkowy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne. Zatem przychodem – jako źródłem dochodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa, którymi podatnik może rozporządzać jak własnymi. W opisanym stanie faktycznym wartością powiększającą składnik majątku podatnika jest wartość zlikwidowanego ZFŚS w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wartość funduszu nie zaliczona uprzednio do kosztów uzyskania przychodów nie zwiększa wartości majątku podatnika.

W związku z powyższym, przy likwidacji niewykorzystanych środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przychód do opodatkowania będą stanowiły te środki, które zostały odpisane i wpłacone na wyodrębniony rachunek ZFŚS, uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast środki odniesione w księgach rachunkowych na pozostałe przychody operacyjne uprzednio niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów nie wpływają na zmianę wielkości przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie skutkują one powstaniem przychodu należnego, ani też zwiększeniem faktycznie otrzymanych przychodów, o których mowa w art. 12 ww. ustawy..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj