Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/63/2007/AK
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/63/2007/AK
Data
2007.08.29



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
roboty budowlano-montażowe
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawidłowości wystawienia faktury w opisany sposób: Spółka zawarła umowę z kontrahentem polskim, którego siedziba mieści się na terenie kraju. Umowa dotyczyła wykonania prac metalurgicznych na terenie Francji. Główną umowę z kontrahentem francuskim podpisał podmiot zamawiający u Podatnika powyższą usługę. Zamawiający (firma polska) jak i wykonawca (jednostka) są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, jednak żaden z tych podmiotów nie był zarejestrowany na terenie Francji jako podatnik podatku od wartości dodanej. Po wykonaniu usługi, Spółka wystawiła dla firmy polskiej fakturę VAT bez podawania w niej wysokości podatku od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym przed 1.07.2007 r.), art. 27 ust. 2 pkt 1, art. 106 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 9, § 27 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektóry podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika sformułowane w kwestii: sposobu udokumentowania i opodatkowania usługi polegającej na robotach montażowo-instalacyjnych związanych z nieruchomością położoną na terenie Wspólnoty (Francja) za prawidłowe.

W dniu 2.07.2007 r. wpłynął wniosek Przedsiębiorstwa N. Sp. z o.o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego, Spółka zawarła umowę z kontrahentem polskim, którego siedziba mieści się na terenie kraju. Powyższa umowa dotyczyła wykonania prac metalurgicznych na terenie Francji. Główną umowę z kontrahentem francuskim podpisał podmiot zamawiający u Podatnika powyższą usługę. Jak wynika z treści wniosku zarówno zamawiający (firma polska) jak i wykonawca tj. Przedsiębiorstwo N. są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, jednak żaden z tych podmiotów nie był zarejestrowany na terenie Francji jako podatnik podatku od wartości dodanej. Po wykonaniu usługi, Spółka wystawiła dla firmy polskiej fakturę VAT bez podawania w niej wysokości podatku od towarów i usług. Zawarte w przedmiotowym wniosku pytanie Spółki dotyczy prawidłowości wystawienia faktury VAT w opisany powyżej sposób.

Według wyrażonego w piśmie własnego stanowiska, Podatnik uważa, iż wystawienie faktury VAT bez naliczania podatku od towarów i usług dla kontrahenta polskiego było prawidłowe, gdyż wykonana usługa montażowo-budowlana wykonywana była na nieruchomości położonej na terytorium Wspólnoty (Francja), a zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, a miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomością jest miejsce położenia nieruchomości w tym przypadku Francja. Jednocześnie Podatnik przytaczając przepisy § 9 i § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposoby ich przechowywania oraz (...) stwierdza: „wystawiona w takich przypadkach faktura, powinna zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem”.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przepisie art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określono, że w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym - usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług (opodatkowania) jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem wykonywane przez Spółkę usługi opisane w przedmiotowym wniosku, jako związane z nieruchomością będą opodatkowane zawsze w kraju miejsca położenia nieruchomości w tym konkretnym przypadku na terenie Francji. Podatnik świadczący usługę dla której miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, a podatnik ten nie jest zidentyfikowany - na terytorium państwa w którym jest świadczona usługa - dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze, ma zgodnie z art. 106 ust. 1 i 2 ww. ustawy o VAT obowiązek wystawienia faktury.

Tak więc mimo, iż wykonywana przez Spółkę usługa poza granicami kraju nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, to transakcja taka musi być udokumentowana fakturą VAT wystawioną na rzecz podmiotu polskiego będącego zamawiającym opisaną wyżej usługę.

Na podstawie § 27 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektóry podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.), wystawiona przez podatnika faktura VAT powinna zawierać dane określone w § 9 cytowanego rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj