Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/53/AP/07
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/53/AP/07
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy określenia momentu powstania i kwalifikacji przychodu oraz sposobu jego opodatkowania.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - stanu faktycznego wynika, iż:jest Pan pracownikiem spółki akcyjnej X, w/w spółka wprowadziła plan opcji na akcjew ramach tego planu uprawnione osoby (w tym Pan) otrzymują bezpłatnie określoną liczbę opcji na akcje spółki,

realizacja praw wynikających z opcji może nastąpić między innymi poprzez objęcie bezpośrednio od spółki nowoemitowanych akcji spółki po cenie preferencyjnej, z chwilą nabycia akcji uprawniony staje się akcjonariuszem spółki posiadającym pełne prawa akcjonariusza,

część opcji w tym posiadanych przez Pana ulega przekształceniu na opcje zbywalne, które w wyniku tego przekształcenia mogą być zakwalifikowane jako papiery wartościowe lub instrumenty pochodne w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,w przypadku opcji przekształcanych na opcje zbywalne okres restrykcyjny zostanie wyeliminowany, a opcje te będą mogły być zbyte do głównego akcjonariusza spółki –zamierza Pan zbyć opcje przekształcone w opcje zbywalne spółce Y.

Pytanie dotyczy określenia momentu powstania i kwalifikacji przychodu oraz sposobu jego opodatkowania. Zdaniem wnioskodawcy w związku z uczestnictwem w Planie, przychód podlegający opodatkowaniu powstanie dopiero w momencie sprzedaży akcji lub zbywalnych opcji i powinien zostać zakwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych. W związku z tym spółka nie jest zobowiązana do pełnienia funkcji płatnika w odniesieniu do omawianych przychodów i w konsekwencji, nie jest zobowiązana do pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z udziałem w Planie.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia uznano stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako prawidłowe.Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne.W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w/w ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zasady opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochody kapitałowe wymienione w art. 30b w/w ustawy są opodatkowane w drodze samoopodatkowania.Po zakończeniu roku podatkowego dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatnik jest obowiązany wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym (PIT-38), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i w tym terminie wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania (art. 45 ust.1a pkt. 1 w związku z ust. 4 pkt 2 tego artykułu).

Wobec powyższego w związku z uczestnictwem Pana w planie opcyjnym na akcje przychód powstanie w momencie odpłatnego zbycia akcji, lub opcji i należy go zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych, a dochód będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj